ДИРЕКТОРКА ИНСТИТУТА "БАТУТ" ДЕТАЉНО ПОЈАСНИЛА: У Београду пријављена, не проглашена епидемија великог кашља

Novosti online

05. 01. 2024. у 18:03

ДИРЕКТОРКА Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" Верица Јовановић рекла је данас да је на територији Београда још у децембру прошле године пријављена, а не проглашена, епидемија великог кашља и да то подразумева да је регистрован већи број случајева великог кашља од уобичајеног током претходне или током последњих неколико година.

ДИРЕКТОРКА ИНСТИТУТА БАТУТ ДЕТАЉНО ПОЈАСНИЛА: У Београду пријављена, не проглашена епидемија великог кашља

Фото: Shutterstock

Она је за Танјуг објаснила да се термин проглашење епидемије користи у складу са Законом о заштити становништва од заразних болести само за епидемије од већег епидемиолошког значаја односно када је у питању територија целе земље и масовно оболевање и оболевање са тежим клиничким сликама и да је проглашава министар здравља на предлог "Батута".

Фото Танјуг

Јовановић је навела и да је закључно са 31. децембром, на територији Србије пријављено укупно 909 потврђених случајева великог кашља, а највећи број случајева регистрован је у узрасним групама деце од 10 до 14 година, односно 15 до 19 година, код којих је од последње дозе вакцине (ДТП), у складу са тада актуелним Календаром обавезне имунизације, прошло више од 10 година.

- Највећа узрасно специфична стопа инциденције забележена је у узрасним групама деце од 10 до 14 година, односно код одојчади млађе од 12 месеци, а највећи број случајева великог кашља у односу на место пребивалишта пријављен је са територије Јужнобачког округа и града Београда, док су највише стопе инциденције регистроване на територији Јужнобачког и Јужнобанатског округа - наводи Јовановић.

Додала је да на територији Колубарског, Зајечарског и Топличког округа за сада није било пријављених случајева пертусиса, а да је пријављена породична епидемија са двоје оболелих у Бору. Из Института додају и да је од средине септембра 2023. дошло до повећања учесталости свих респираторних вирусних инфекција, међу којима је и ЦОВИД-19 на територији Србије.

Када је реч о броју регистрованих случајева КОВИД-19 последњих недеља се уочава постепено смањивање броја регистрованих случајева КОВИД-19.

- У претходној недељи лабораторијски је потврђено 1 839 позитивних случајева КОВИД-19. Међутим, како се налазимо у сезони респираторних вирусних инфекција, повећана учесталост КОВИД-19, грипа, инфекција које изазива респираторни синцицијални вирус (РСВ), као и други узрочници, се може очекивати и у наредним недељама, све до краја марта - објашњава Јовановић.

Истиче да ће повратак ђака у учионице имати, као и сваке године, одређени ефекат на додатно повећање циркулације респираторних вируса, али да се не очекује да то добије размере епидемијских таласа које су се могле видети у време пандемије КОВИД-19.

Када је велики кашаљ у питању, из Института наводе да су најосетљивија новорођена деца и одојчад која нису могла да буду вакцинисана и она која нису потпуно вакцинисана са три дозе вакцине која садржи пертусис компоненту, како је предвиђено Календаром имунизације. Додају и да се код њих чешће јавља тежа клиничка слика праћена компликацијама, а код адолесцената и одраслих клиничка слика је обично блага и често атипична.

- На почетку болести симптоми обично подсећају на прехладу и укључују благо повишену температуру и благи кашаљ - објаснила је Јовановић. Додаје да током наредене две недеље кашаљ постаје тежи са честим епизодама зацењивања те да је битно да се болест правовремено дијагностикује и отпочне лечење.

- Током прве три недеље од појаве кашља ради се ПЦР дијагностика Бордетелле пертусис, а потом серолошка дијагностика анализом крви - навела је Јовановић.

Она је истакла и да је правовремена и комплетна вакцинација у складу са Календаром имунизације најефикаснија мера превенције ове болести, а свако одлагање вакцинације повећава ризик од експозиције узрочнику и оболевања.

Оваква епидемиолошка ситуација великог кашља, посебно у условима доступне ПЦР и серолошке дијагностике, према њеним речима, није неочекивана и не разликује се битно од оне у земљама у региону и шире у Европи.

БОНУС ВИДЕО: СРЕЋНИ У КУЋИ ОД СЛАМЕ И БЛАТА: Ивана и Душан се вратили из Кине и започели живот на обронцима Ртња

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

СИТУАЦИЈА ЈЕ ДРАМАТИЧНА, НАЈВАЖНИЈЕ ДА СЕ НЕ ПРЕТВОРИ У ПОТПУНО ТРАГИЧНУ Застрашујуће упозорење Марије Захарове