ИЗЛОЖБА ДА ПОДСЕЋА НА СТРАДАЛНИКЕ: Потписан Споразум о успостављању заједничке поставке у "Југословенском павиљону" у Аушвицу
У Седишту Унеска у Паризу министарка културе Маја Гојковић потписала је са ресорним министрима и представницима земаља бивших југословенских република Споразум о финансирању поновног успостављања заједничке сталне поставке у Државном музеју Аушвиц-Биркенау у Републици Пољској, као месту сећања на жртве у овом концетрационом логору.
- Последње две године уложени су велики труд и рад, уз помоћ Унеска и генералне директорке ове организације Одре Азуле, да дође до потписивања овог споразума о заједничкој сарадњи на обнови павиљона у логору у коме су изгубли животе многи припадници српског и јеврејског народа и други који су живели на територији некадашње Југославије – поручила је министарка Гојковић после потписивања споразума који је оценила као један од тренуатка који улази у историју.
Гојковић је том приликом истакла да је потписивање Споразума први корак који је пажљиво припреман и да је од великог симболичког и практичног значаја за читав регион, у сећање на жртве највећег монструозног страдања у новијој људској историји.
- Tо је препознати приоритет Републике Србије на националном плану, кроз рад меморијала и организовање манифестација, и на међународном плану, у организацијама као што је ИХРА. Посвећеност Србије се темељи на дубоком поштовању жртава, саучешћу и сопственом искуству страдања. Поносни смо на своју традицију борбе против фашизма и антисемитизма, коју водимо до данас - рекла је Гојковић за говорницом.
Гојковић је истакла да јој је велико задовољство што је заједнички труд у претходне две године крунисан потписивањем Споразума у оквиру обележавања Међународног Дана сећања на Холокауст.
- Искрено се захваљујем Унеску на координацији овог значајног процеса и подршци у развоју креативног приступа култури сећања - рекла је Гојковић и додала да о томе најбоље сведочи спремност генералне директорке Азуле да буде депозитар овог важног споразума, а захвалила се и "Либескинд студију" и "Херман фондацији" на уметничкој визији нове изложбе.
Министарка је нагласила да сада треба да се ради на заједничкој поставци:
- Дали смо прве сценарије, други корак ће такође бити изазован, на који начин ће бити приказан тај историјски тренутак, људи који су изгубили животе, и како га повезати са садашношћу и осећајима младих људи који ће ту долазити и учити историју да се овакво зло нацизма више никада не понови.
- Споразум показује нашу заједничку посвећеност учењу из прошлости и зацељивању рана историје, која превазилази границе и генерације. Унеско, оргнизација УН одговорна за подучавање о холкаусту и геноциду, поносна је што постаје гарант овог споразума, као чувар истине – поручила је генерална директорка Унеска Одре Азуле.
Она је нагласила да је свечаност потписивања јасан знак да су владе БиХ, Хрватске, Црне Горе, Северне Македоније, Србије и Словеније спремне да допринесу сећању и одговорности према будућим генерација и захвалила се на томе.
Југословенска изложба, постављена 1963. године у Блоку 17 Државног музеја Аушвиц-Биркенау у Пољској, скинута је 2009. године, са идејом постављања нове изложбе по савременим стандардима, али до данас није враћена. Овим споразумом после дугог времена чини се први корак ка постављању нове изложбе, чиме се негује култура сећања на жртве, што је, како је истакла наша делегација, приоритет Републике Србије.
Потписани споразум предвиђа заједничко финансирање реновирања и конзервације првог спрата Блока 17 и заједничких просторија и структура које некадашње југословенске републике деле са Аустријом, као и заједничко финансирање трошкова имплементације заједничке сталне поставке на месту сећања на жртве са територије бивше Југославије у концентрационом логору и логору за истребљење Аушвиц-Биркенау.
ЈАСЕНОВАЦ
Имајући у виду да су чланови моје породице депортовани у највећи концентрациони логор на Балкану и једини логор на свету за децу, Јасеновац, посебно сам дирнута учешћем у овом историјском догађају – поручила је амбасадорка БиХ Бојана Кондић Панић.
И У СРБИЈИ
- У Србији, Унеско сарађује са Меморијалним центром Старо сајмиште и Музејом жртава геноцида на осмишљавању изложбе и едукативних материјала о холокаусту. У Сарајеву, помаже у изградњи музеја холокауста у знак сећања на уништење преко осамдесет одсто јеврејске популације у БиХ – нагласила је Азуле.
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)