НАКОН РАЗОРНОГ ПОТРЕСА ЉУДИ У СТРАХУ: Ево како се заштитити у случају земљотреса
ЗЕМЉОТРЕС у Црној Гори изазвао је велику панику међу грађанима у региону. У раним јутарњим часовима Црна Гора се затресла, а јачина је била 5,7 степени Рихтерове скале, те су се затресли и Београд и Загреб, као и бројни други градови у региону.

Фото: МУП
Страх од нових земљотреса тренутно је јак и мада не постоји ништа што може да се уради да се такви потреси спрече, важно је занати шта треба да урадимо у случају да до таквог сценарија поново дође. Постоје одређена "правила понашања", а најважније је да у таквим ситуацијама не паничите.
Како ћете се понашати у случају земљотреса зависи од тога где се нађете у тренутку када се земља затресе.
Уколико се налазите на отвореном, склоните се од било каквих бандера, стубова, свега што у себи има струје и дрвећа. Будите далеко од спољних зидова зграда и кућа, и обавезно се померите од било каквог стакла. Важно је и да обратите пажњу на то да шта све може да вам падне на главу, попут црепова, делова крова и димњака. Покушајте да изађете на чистину и да ту сачекате крај земљотреса. Избегавајте да користите мобилни телефон.
Може се десити да сте у тренутку земљотреса за воланом. У том случају пронађите безбедно место и зауставите се. Добро место да се склоните је исто као и када нисте у колима. Далеко од зграда, струје и дрвећа. Можете наставити даље када земљотрес престане, али покушајте да заобиђете мостове, оштећене путеве и било какве рампе.
Најтеже је заштитити се у случају да се налазите у затвореном. У зависности од тога где се у кући или стану налазите, постоји неколико начина да се заштитите, али постоји пар места која су велика грешка и отежаће вам већ претешку ситуацију. Никако немојте да будете у близини спољних зидова, прозора или стаклених врата. Склоните се и од било чега што може са плафона да падне на вас. Добра места да потражите заклон су довратници, носећи зидови, места испод стола, чврстог намештаја. Лезите поред кревета и обавезно покријте нечим лице.
Није безбедно да напуштате објекат у току потреса, осим ако се налазите у приземљу или на првом спрату. Избегавајте лифт и пожурите, а затим се склоните по правилима која важе за кретање напољу. Искључите све изворе електричне енергије, гаса и воде, будите свесни да може доћи до нестанка струје и укључивања против пожарних апарата. Ако се нешто заиста запали, позовите ватрогасце и покушајте да угасите пожар.
Шта да радите ако се задесите испод рушевина?
Један од најгорих сценарија јесте да останете закопани испод рушевина, у том случају не смете паничити, постоје "правила" и за ову ситуацију. Прво покушајте да се умирите и да смирите дисање. Никако немојте да палите шибицу и избегавајте кретање. Покријте уста марамицом или неком тканином, и нађите нешто у шта можете да ударате попут цеви или зид, како би спасилачке екипе могле лакше да вас пронађу. Покушајте да избегнете викање јер тако остајете без ваздуха.
БОНУС ВИДЕО: НА СКЕЛИ ОД 11 МЕТАРА ДОЖИВЕО ЗЕМЉОТРЕС - Како је осликана једна црква код Крушевца
(Телеграф)
Препоручујемо

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје
РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.
18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

ЉУДИ, ШТА СЕ ОВО ДЕСИЛО? Ердоган ухватио Макронов средњи прст и - не пушта! Снимак руковања постао хит на друштвеним мрежама (ВИДЕО)
"ДИПЛОМАТСКИ" стисак.
19. 05. 2025. у 16:40 >> 16:48
Коментари (0)