НАКОН РАЗОРНОГ ПОТРЕСА ЉУДИ У СТРАХУ: Ево како се заштитити у случају земљотреса
ЗЕМЉОТРЕС у Црној Гори изазвао је велику панику међу грађанима у региону. У раним јутарњим часовима Црна Гора се затресла, а јачина је била 5,7 степени Рихтерове скале, те су се затресли и Београд и Загреб, као и бројни други градови у региону.
Страх од нових земљотреса тренутно је јак и мада не постоји ништа што може да се уради да се такви потреси спрече, важно је занати шта треба да урадимо у случају да до таквог сценарија поново дође. Постоје одређена "правила понашања", а најважније је да у таквим ситуацијама не паничите.
Како ћете се понашати у случају земљотреса зависи од тога где се нађете у тренутку када се земља затресе.
Уколико се налазите на отвореном, склоните се од било каквих бандера, стубова, свега што у себи има струје и дрвећа. Будите далеко од спољних зидова зграда и кућа, и обавезно се померите од било каквог стакла. Важно је и да обратите пажњу на то да шта све може да вам падне на главу, попут црепова, делова крова и димњака. Покушајте да изађете на чистину и да ту сачекате крај земљотреса. Избегавајте да користите мобилни телефон.
Може се десити да сте у тренутку земљотреса за воланом. У том случају пронађите безбедно место и зауставите се. Добро место да се склоните је исто као и када нисте у колима. Далеко од зграда, струје и дрвећа. Можете наставити даље када земљотрес престане, али покушајте да заобиђете мостове, оштећене путеве и било какве рампе.
Најтеже је заштитити се у случају да се налазите у затвореном. У зависности од тога где се у кући или стану налазите, постоји неколико начина да се заштитите, али постоји пар места која су велика грешка и отежаће вам већ претешку ситуацију. Никако немојте да будете у близини спољних зидова, прозора или стаклених врата. Склоните се и од било чега што може са плафона да падне на вас. Добра места да потражите заклон су довратници, носећи зидови, места испод стола, чврстог намештаја. Лезите поред кревета и обавезно покријте нечим лице.
Није безбедно да напуштате објекат у току потреса, осим ако се налазите у приземљу или на првом спрату. Избегавајте лифт и пожурите, а затим се склоните по правилима која важе за кретање напољу. Искључите све изворе електричне енергије, гаса и воде, будите свесни да може доћи до нестанка струје и укључивања против пожарних апарата. Ако се нешто заиста запали, позовите ватрогасце и покушајте да угасите пожар.
Шта да радите ако се задесите испод рушевина?
Један од најгорих сценарија јесте да останете закопани испод рушевина, у том случају не смете паничити, постоје "правила" и за ову ситуацију. Прво покушајте да се умирите и да смирите дисање. Никако немојте да палите шибицу и избегавајте кретање. Покријте уста марамицом или неком тканином, и нађите нешто у шта можете да ударате попут цеви или зид, како би спасилачке екипе могле лакше да вас пронађу. Покушајте да избегнете викање јер тако остајете без ваздуха.
БОНУС ВИДЕО: НА СКЕЛИ ОД 11 МЕТАРА ДОЖИВЕО ЗЕМЉОТРЕС - Како је осликана једна црква код Крушевца
(Телеграф)
Препоручујемо
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу
ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.
12. 01. 2025. у 10:49
Коментари (0)