БОМБАРДОВАЊЕ 78 ДАНА У 133 ФОТОГРАФИЈЕ: Изложба новосадског фотографа Мартина Цандира у Историјском архиву Новог Сада о НАТО бомбардовањ

Љ.П.

24. 03. 2024. у 13:58

У ВИШЕ од 130 фотографија, новосадски фотограф Мартир Цандир, изложбом отвореном јуче у Историјском архиву Новог Сада, поводом 25 година од НАТО бомбардовања Југославије, представио је како је изгледао град за тих 78 дана. Фото-апаратом, бележио је живот града и његових житеља тих ратних дана.

БОМБАРДОВАЊЕ 78 ДАНА У 133 ФОТОГРАФИЈЕ: Изложба новосадског фотографа Мартина Цандира у Историјском архиву Новог Сада о НАТО бомбардовањ

ФОТО:Љ.П.

ФОТО:Љ.П.


 

Отварајући изложбу „Новосађани и март 1999. године“, којој су присуствовали и чланови Градског већа, градоначелник Новог Сада Милан Ђурић рекао је Нови Сад, град страдалник и град херој обележава данас четврт века од злочиначке агресије НАТО алијансе на нашу отаџбину и на наш град.

ФОТО:Љ.П.

- Данас у Историјском архиву града Новог Сада имамо прилику да видимо изложбу која нас кроз приказане фотографије подсећа на те тужне дане – рекао је Ђурић. - Иако је прошло толико година од тог кобног марта 1999. године, живо сећање на те догађаје још увек код нас буди тугу, бол, разочарење и горчину. Чувар тих успомена, човек који деценијама бележи нашу свакодневицу и дух Новог Сада, јесте доајен фотографије Мартин Цандир.

ФОТО:Љ.П.

Један од најбољих српских фотографа, како је рекао Ђурић, забележио је сав ужас терора над нашом земљом и оставио га у аманет генерацијама које долазе да га виде, доживе и никад не забораве.

ФОТО:Љ.П.

- Он је својим објективом бележио тужне догађаје које смо сваког дана, током 78 дана бомбардовања, гледали на улицама нашег града – рекао је градоначелник, додајући да је познато да је Нови Сад један од градова који је највише страдао. Срушени мостови и сломљена срца те црне 1999. године производ су одсуства правне свести и моралности код оних који су кукавички иза ракета заклонили своје глобалне освајачке планове. Јавност увек мора да се сети свих жртава НАТО бомбардовања, као и оних који су страдали на бранику отаџбине и да никад не заборавимо колико су мир и слобода неопходни услови, не само опстанка, већ и напретка сваког друштва.

Аутор фотографија Мартин Цандир рекао је да је дужност сваког професионалног фотографа да снима и овековечи свој град, како у лепим, тако и у мање лепим тренуцима, а да посебан однос према догађањима у Новом Саду има он као рођени Новосађанин и да је са посебном пажњом приступио креирању ове изложбе настале на основу 78 дана фотографисања.

- Изложене су 133 фотографије, а међу њима је и она настала 24. марта 1999. године, када је у 20.05 пала прва бомба на Нови Сад, на специјалне јединице - рекао је Цандир, додајући да је 78 дана бележио све оно што се дешавало.

Петар Ђурђев, директор Историјског архива Петар Ђурђев позвао је све суграђане да дођу и погледају изложбу у наредних месец дана, од 7 до 19 часова сваког радног дана и викендом, нагласивши да је улаз бесплатан.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПУТИН ОТКРИО ЗАСТРАШУЈУЋЕ ДЕТАЉЕ О ОРЕШНИКУ Бојева глава издржава температуру као на Сунцу

ПУТИН ОТКРИО ЗАСТРАШУЈУЋЕ ДЕТАЉЕ О "ОРЕШНИКУ" Бојева глава издржава температуру као на Сунцу

РУСКИ председник Владимир Путин изјавио је да бојеве главе хиперсоничног система "орешник" могу да издрже екстремне температуре, упоредиве са температуром на површини Сунца.

21. 02. 2025. у 14:16

НОВИНАРИМА РЕКЛА САМО ОВУ РЕЧЕНИЦУ: Бивша градоначелница Ниша са лисицама на рукама спроведена у зграду УКП-а у Нишу (ФОТО/ВИДЕО)

НОВИНАРИМА РЕКЛА САМО ОВУ РЕЧЕНИЦУ: Бивша градоначелница Ниша са лисицама на рукама спроведена у зграду УКП-а у Нишу (ФОТО/ВИДЕО)

БИВША градоначелница Ниша, Драгана Сотировски, која је данас приведена у великој акцији полиције против корупције, са лисицама на рукама доведeна је у зграду Управе криминалистичке полиције у Нишу.

21. 02. 2025. у 13:38

ХЕЈ СЛОВЕНИ НИЈЕ БИЛА ЗВАНИЧНА ХИМНА СФРЈ: Многи не знају - користила је друга земља за време Другог светског рата

"ХЕЈ СЛОВЕНИ" НИЈЕ БИЛА ЗВАНИЧНА ХИМНА СФРЈ: Многи не знају - користила је друга земља за време Другог светског рата

ДЕЦЕНИЈАМА смо уз "Хеј, Словени" стајали мирно. Она је интонирана на разним јавним манифестацијама као национална химна, на државним свечаностима, утакмицама репрезентације, свим догађајима на којима се химне иначе изводе, али за скоро сво то време она није имала званичан статус. Шта се крије иза ове песме?

21. 02. 2025. у 21:21

Коментари (0)

МОРАЈУ ДА ПРИЧАЈУ СРПСКИ! ЈА МОГУ ДА ПОБЕГНЕМ, АЛИ НАТАЛИЈА... Никола Јокић о жени, деци, приватном животу