ВАРВАРИМА СУПРОТСТАВЉАМО КУЛТУРУ И ПАМЋЕЊЕ: Са округлог стола "Косово и Метохија - Историја и културно наслеђе" на Богословском факултету

Д. Матовић

27. 03. 2024. у 13:07

ПОСЛЕ осам векова непрекинутог присуства на Косову и Метохији, Српска православна црква не може да буде део било каквих политичких преговора и споразума о статусу Космета. Међународна заједница, оличена у Уједињеним нацијама и Европској унији, дужна је да обезбеди пуно поштовање свих људских и верских права.

ВАРВАРИМА СУПРОТСТАВЉАМО КУЛТУРУ И ПАМЋЕЊЕ: Са округлог стола Косово и Метохија - Историја и културно наслеђе на Богословском факултету

Foto: Zoran Jovanovic

Ово је јуче поручио патријарх српски Порфирије отварајући научни скуп "Косово и Метохија - историја и културно наслеђе" на коме су свештеници, универзитетски професори, научници говорили на Православном богословском факултету Универзитета у Београду, о овој актуелној и важној теми.

Foto: Zoran Jovanovic

 

Подсећајући на поруку коју је патријарх Павле упутио 1999. године, у манастиру Грачаница међународним представницима:"Ми Срби овде на Косову и Метохији смо оно што су наше светиње", патријарх Порфирије је рекао:

- Вођени смо љубављу Христовом и данас, 25 година од почетка великог страдања нашег народа, 25 од доношења Резолуције 1244 Уједињених нација, и 20 година од мартовског погрома. СПЦ, њено свештенство, монаштво и верни народ на Космету 25 година живе у условима који су и свету, и нама познати. И треба да говоримо непрестано о срушеним и спаљеним светињама, о нашој побијеној браћи, сестрама и деци, отетој и узурпираној имовини, заораним гробљима, а посебно о промени идентитета на пример Студенице Хвостанске, затим цркве Светог Николе у Новом Брду, Дечана, Грачанице... Сведоци смо различитих видова историјског ревизионизма, али овде се чак не ради о ревизионизму, када жртвама и злочинцима замене места.

Foto: Zoran Jovanovic

 

Будућност одређена историјом

Археолог др Срђан Пириватрић је истакао да генетска веза староседелаца Дарданаца и Албанаца никада није доказана, док је др Дејан Радичевић нагласио да су многе цркве подигнуте на темељима православних светиња, о чему постоје докази. Академик Љубодраг Димић који је говорио о политици Србије, Краљевине СХС и Југославије од 1912. до 1945. према Косову и Метохији је истакао:

- Будућност Срба и Албанаца на Космету одређена је историјом.

Поглавар српске цркве казао је да су на делу потпуно фиктивне, имагинарне конструкције о пореклу српских светиња, и позвао косовске Албанце на дијалог, јер на Космету "има места за све".

- Ако ми, као народ, заборавимо Косово, бићемо и сами заборављени - нагласио је епископ бачки Иринеј у уводном излагању. - Ако заборавимо Косово и Пећ, Призрен, Грачаницу, Дечане, све наше светиње, бићемо заборављени и сами ћемо себе заборавити, што не дао Бог. Косовски завет као наш доживљај Христовог Новог завета, актуелан је не само данас, већ трајно. Наш народ, као хришћански народ, непогрешиво је осетио духовну суштину Лазаревог опредељења, његове личности, и духовну суштину онога што се одиграло на Косову пољу у бици 1389. године, а што се ево вековима одиграва на том истом грдном судилишту, а како ствари стоје, тако ће бити и у догледној будућности.

Foto: Zoran Jovanovic

 

Обнова цркве Свете недеље

Међу бројним угледним гостима били су потпредседница Владе и министарка културе Маја Гојковић, Зоран Кнежевић, председник Српске академије наука, Арно Гујон, директор Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону.

-Хуманитарна организација "Солидарност за Косово" ове године помоћи ће обнову цркве Свете недеље у Призрену из 1371. године. Сваке године, у сарадњи с Епархијом рашко-призренском и владиком Теодосијем, обновимо једну цркву или манастир и тако помажемо да се сачува драгоцена културна баштина, која је на понос српског народа али и целог човечанства- изјавио је Гујон.

Епископ Иринеј је рекао да човек са Богом склапа завет, без чега и није пуни и прави човек, већ недовршен и несавршен:

- Он је у том случају само биће које дише и ништа више, као што је пре два дана рекао председник наше државе, потпуно у духу косовског завета, схватајући и тврдећи да само као заветно биће, као биће завета, човек не само што дише телесно, него дише, живи и духовно.

Епископ рашко-призренски Теодосије је рекао да СПЦ на Космету пролази можда најтежи историјски период постојања:

- Наш верни народ у чији је идентитет и духовну свест дубоко уткана традиција светосавља, наслеђе Немањића и кнеза Лазара, заједно са својим свештенством и монаштвом остаје и опстаје на својој територији у коју је уткано наше духовно биће. Не постоји простор где Срби теже живе, имајући у виду честе оружане нападе, пљачке, одсуство основних људских права, могућности да заштитимо свој идентитет. Готово да не прође ниједан дан, а да се не догоди ново страдање. Гледамо лица људи, који често долазе са сузама у очима, дубоко осећајући да долазе у очев дом, у своју духовну постојбину, да би захватили од воде живе која се излива обилно, из моштију наших светитеља, и из сваког камена наших цркава. Они ту напајају своје душе утехом, подсећајући се ко су и шта су.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ! Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.

12. 01. 2025. у 10:49

Коментари (0)

АМЕРИКА ПУЦА ПО ШАВОВИМА ЗБОГ СУМАНУТОГ ПОТЕЗА: Путинов бумеранг Вашингтону у главу