УЛТРАЗВУКОМ ЧИСТЕ ЗАКРЧЕН ПУТ ДО СРЦА: УКЦС један од три светска центра који примењују нову методу

Д. Матовић

08. 05. 2024. у 07:15

ЛЕКАРИ Клинике за кардиохирургију Универзитетског Клиничког центра Србије постигли су изузетан успех. Са колегама из Француске и Холандије обавили су клиничко истраживање неинвазивног ултразвучног третмана стенозе аортног залиска, а њихови резултати објављени су у Lancet, најзначајнијем медицинском часопису у свету који постоји 200 година.

УЛТРАЗВУКОМ ЧИСТЕ ЗАКРЧЕН ПУТ ДО СРЦА: УКЦС један од три светска центра који примењују нову методу

Фото Приватна архива

Руководилац пројекта је био професор Емануел Месас из Париза, а студију је у нашој земљи водио професор др Милош Велиновић. У студији су учествовали анестезиолози др Наташа Ковачевић Костић, др Радмила Каран, кардиохирурзи др Душко Терзић и др Владимир Милићевић, као и кардиолози доц. др Данијела Трифуновић Замаклар и др Олга Петровић.

Иначе, кардиоваскуларне болести су прве по учесталости и први узрок смрти у свету, а међу најчешћим обољењима са трагичним исходом је управо аортна стеноза.

- Почаствовани смо да будемо један од три центра у којима је примењена нова метода лечења аортне стенозе, она је још у фази испитивања, али је на добром путу да буде одобрена - каже нам кардиохирург Терзић.

- Испитивали смо утицај ултразвучног дејства на аортну стенозу. Ултразвучним таласима се слао сигнал за размекшавање болесно стенозираних аортних листића, чиме се поправљала њихова покретљивост и повећавао дијаметар који је сужен због болести аортног залиска.
Током студије, каже др Терзић, није било нежељених ефеката, а код значајног броја пацијената дошло је до побољшања. Даља истраживања ће потврдити ефикасност ове методе.

Доктор Терзић истиче да је први пут примењена технологија да се потпуно неинвазивно третира аортни залистак:

- Пацијенти који су учествовали у истраживању нису били успављивани током интервенције, а нико није имао нежељене ефекте. Принцип је сличан разбијању камена у бубрегу путем ултразвука, али је другачија јачина ултразвучних таласа, јер срчани залистак је осетљивији. На пацијента се поставља ултразвучна сонда са великим увећањем да се виде наслаге калцијума, које су одређене ехо и ЦТ прегледима пре интервенције.

Аортна стеноза се најчешће лечи операцијом на отвореном срцу или заменом аортног залиска. Истраживачи очекују да ће нова метода, уколико буде прихваћена, брзо постати интервенција која се ради амбулантно. Уређај би, како кажу, могао да успори напредовање болести, да се користи као превентивни третман за младе пацијенте или у раној фази болести.

- Пацијенти који су учествовали у истраживању нису били добри кандидати за операцију, нити за ТАВИ методу - каже Терзић. - После добрих резултата истраживања, ова метода лечења ће бити настављена у још десетак медицинских центара у свету. Јединствени приступ лечењу могао би бити алтернатива постојећим процедурама. За разлику од било које друге постојеће технологије, могуће је циљати и лечити неколико зона које се простиру на великој површини без физичког померања медицинског уређаја који се поставља на грудни кош пацијента, преко срца.

Магнет пре и после захвата

- ОВО је засада јединствена неинвазивна метода могућег лечења аортне стенозе која ће надам се врло брзо постати стандард - каже анестезилог Радмила Каран. - Разбијене наслаге калцијума после ултразвучног третмана не могу да оду ни у један други орган и изазову емболизацију или мождани удар. За разлику од колега из Француске и Холандије, ми смо тражили да пацијенти ураде магнетну резонанцу главе, пре и после интервенције да се види да ли има последица на мозак. Доказано је да нема и да је процедура безбедна, а интервенција може да се понови после шест месеци.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - Платићете високу цену!

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"

ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".

06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04

Коментари (0)

АЛБАНСКА ХИСТЕРИЈА! Видели колико странци воле Србију и хвата их толика паника - да више не знају где ударају