СВЕ ВИШЕ ЗАРАЖЕНИХ ВИРУСОМ КОРОНА У СРБИЈИ: Лекари упозоравају на ове симптоме и откривају следе ли нам поново затварање и изолација

Дејана Калинић
Дејана Калинић

03. 08. 2024. у 09:48

МЕЂУ зараженима корона вирусом у Србији, има и оних који нису путовали ван граница наше земље. Број заражених и код нас наставља да расте, али за сада здравствени систем није оптерећен, а како кажу лекари клиничка слика односно симптоми код инфицираних су благи, а највише је оних који су радно способни.

СВЕ ВИШЕ ЗАРАЖЕНИХ ВИРУСОМ КОРОНА У СРБИЈИ: Лекари упозоравају на ове симптоме и откривају следе ли нам поново затварање и изолација

Фото: П. Милошевић

Ипак, упозоравају да би сви који имају респираторне тегобе требало да се изолују, како се зараза не би ширила, а поготово на људе који имају хронична обољења.

Како је почетком ове недеље саопштио Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", за недељу дана корона вирус је потврђен код 306 особа.

Докторка Драгана Радојичић, епидемиолог и помоћник директора Завода за јавно здравље у Шапцу из области епидемиологије и микробиологије у Мачванском округу, каже да број инфицираних расте и у Мачванском округу, али да је број и даље мали.

Она каже да се испрва мислило да се када је реч о зараженим ради само о особама које су биле на годишњем одмору, међутим, није.

- Очигледно је да је вирус почео и код нас, јер су то особе које нигде нису путовале. Број заражених је и даље мали а клиничка слика је блага, и не разликује се у односу на ранију.

Међу зараженима нису више старе особе преко 65 година, него радно способно становништво од 20 до 64 година - каже др Радојичић.

Самоиницијативна изолација

Према њеним речима, најбитније је да они који имају било какве респираторне симптоме поведу рачуна о себи и о својој околини, да заштите своје укућане и да се јаве код доктора.

- Ако су позитивни, требало би да проведу одређено време самоиницијативно у изолацији. Они који су прехлађени не би требало да иду на посао, како не би шириле респираторне инфекције. На тај начин се штите и особе са коморбидитетима, за које инфекција може да буде погубна - посаветовала је др Радојичић за "Блиц".

У Дому здравља у Шапцу кажу да се на тестирање упућују особе које имају јасну симптоматологију респираторне инфекције која упућује на ковид 19.

- А то су повишена телесна температура, респираторне тегобе, главобоља, боловима у зглобовима, мишићима- речено је у Дому здравља у Шапцу.

"Не говори се још о затварању"

Директорка Института за јавно здравље "Милан Јовановић Батут" Верица Јовановић изјавила је данас да повећан број инфицираних особа корона вирусом за сада не значи препоруке Батута о "затварању".

- Не говори се ни о каквом затварању још увек. Институт за јавно здравље Србије у сарадњи са мрежом Института и Завода за јавно здравље, уз подршку Министарства здравља, у континуитету свакодневно пратимо и епидемиолошке појаве у смислу кретања болести, колико је последњи случај присутан на ком округу, у ком граду и тако даље. Такође, Институт даје препоруке у смислу стручно-методолошког упутства када су мере у питању, али то не ради никада самостално - рекла је Јовановић за Танјуг.

Г.Шљивић

Број заражених расте од маја

Број потврђених случајева инфекције САРС-ЦоВ-2 у Србији расте од почетка маја 2024. године, али су апсолутне вредности и даље ниске у односу на почетак 2024. године и исти период 2023. године. Током протекле недеље, од 22. до 28. јула, укупно је тестирано 1207 особа, а добијено је 306 позитивних налаза на САРС-ЦоВ-2 вирус и очекује се наставак растућег тренда имајући у виду ситуацију у региону и Европи, али се не очекује да ће доћи до преоптерећења система здравствене заштите, саопштио је Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" почетком ове седмице.

Што се симптома болести тиче, јављају се:

- повишена температура

- малаксалост
- болови у зглобовима и мишићима
- кашаљ
- бол у грлу
- секреција из носа

- Манифестације болести су у већини случајева благе до средње тешке, али се код особа у ризику могу јавити и тежи облици. Најважнији фактори ризика за настанак тешких клиничких облика су старије животно доба и тешка хронична обољења и стања ослабљеног имунитета (имунодефицијенције) - посећају из Института "Батут".

Симптоми ФЛиРТ-а се јављају 5 до 6 дана од заразе

Додају и да су симптоми тренутно доминантних варијанти САРС-ЦоВ-2 (тзв. ФЛиРТ) су исти као и код других облика ЦОВИД-19 и обично се појављују пет до шест дана по излагању и трају од једног дана до две недеље.

На основу сагледавања свих напред поменутих показатеља, за сада нема потребе за применом додатних мера превенције и сузбијања респираторних вирусних инфекција осим стандардних мера заштите од инфекција у здравственим установама.

Грађанима се препоручују уобичајене мере заштите од заразних болести које се преносе респираторним путем, као што су:

- одржавање личне хигијене

- нарочито прање руку
- проветравање просторија у којима бораве
- боравак у природи
- унос довољне количине течности и исхрана богата свежим намирницама, а посебно  поврћем и воћем.

Особама старије животне доби, затим особама свих узраста са хроничним болестима плућа, срца, бубрега, дијабетесом, малигним болестима или другим хроничним болестима које доводе до смањења имунитета, препоручује се избегавање контакта са особама које имају симптоме и знаке инфекције органа за дисање.

На тестирање упућује ординирајући лекар

Како наводе, тестирање на САРС-ЦоВ-2 вирус се ради у здравственим установама на територији целе Републике Србије. Тестирање се спроводи на основу индикација које поставља ординирајући лекар код особа које имају симптоме и знаке инфекције органа за дисање у складу са важећим Стручно-методолошким упутством. Масовно тестирање, односно тестирање здравих особа се не препоручује ни у једној ситуацији, укључујући и тестирање особа ради пријема на болничко лечење или у установе социјалне заштите.

- Свим особама са симптома и знацима инфекције органа за дисање се препоручује мировање у кућним условима током првих дана болести (до престанка тегоба), узимање лекова за снижавање температуре по потреби, унос довољних количина течности и исхрана богата свежим намирницама, посебно поврћем и воћем, као и избегавање блиског контакта са другим осетљивим особама у домаћинству. Уколико након два до три дана не долази до смиривања тегоба или се болест погоршава, препоручује се да се обрате свом лекару ради постављања дијагнозе и лечења према индикацијама - саветују из "Батута".

Старије одрасле особе су у највећем ризику да се разболе од ЦОВИД-19. Ризик особе да добије тежак облик ЦОВИД-19 расте како се повећава број других поремећаја здравствених стања које особе имају (коморбидитети и имунолошки дефицит).

БОНУС ВИДЕО: СВЕДОЧЕЊЕ ПОКЛОНИКА СА СВЕТЕ ГОРЕ: Марко Личина: Есфигмен се неће предати

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДИГНУТИ РУСКИ И КИНЕСКИ БОМБАРДЕРИ, АМЕРИКА ПОСЛАЛА БОРБЕНЕ АВИОНЕ: Реаговала и Канада, Вашингтон бесан - Невиђена провокација (ВИДЕО)

ДИГНУТИ РУСКИ И КИНЕСКИ БОМБАРДЕРИ, АМЕРИКА ПОСЛАЛА БОРБЕНЕ АВИОНЕ: Реаговала и Канада, Вашингтон бесан - "Невиђена провокација" (ВИДЕО)

РУСИЈА и Кина по први су пут извеле лет стратешких бомбардера у заједничкој патроли у близини Аљаске, што упозорава на све шири оквир способности војног партнерства, које изазива све већу забринутост у САД-у и међу њиховим савезницима.

26. 07. 2024. у 07:28

ДИГЛА ПРАШИНУ КАД ЈЕ ПРИСНО ЉУБИЛА МАКРОНА: По чему је позната министарка и зашто је ове године скочила у Сену (ФОТО/ВИДЕО)

ДИГЛА ПРАШИНУ КАД ЈЕ ПРИСНО ЉУБИЛА МАКРОНА: По чему је позната министарка и зашто је ове године скочила у Сену (ФОТО/ВИДЕО)

ФРАНЦУСКА министарка спорта Амели Удеа-Кастера и даље је у центру пажње после пољупца са председником Емануелом Макроном који је многима изгледао превише интимно.

02. 08. 2024. у 17:47

Коментари (0)

ЗОРАНА АРУНОВИЋ НИКАДА ЕМОТИВНИЈА Олимпијска шампионка у сузама: Ми смо Србија, земља олимпијског шампиона (ФОТО/ВИДЕО)