ПОГОРШАЊЕ У БиХ, БОЉЕ У ЦРНОЈ ГОРИ: Представљен годишњи извештај Напредног клуба о политичким правима Срба у региону
ТОКОМ претходне године међународне околности и нарочито рат у Украјини довели су до нових, неприкривених притисака и настојања да српски народ који живи изван граница Србије буде додатно обесправљен, истакнуто је у годишњем извештају Удружења грађана Напредни клуб о политичким правима српског народа у региону.
Напредни клуб извештаје објављује од 2009. године и њима је обухваћено више од 1,6 милиона грађана осам суседних и оближњих држава и једној територији под међународном заштитом.
- У БиХ је ситуација током 2023. и 2024. радикализована искључивом одлуком САД и савезника да убрзају процес укидања Устава из 1996. и потпуног развлашћивања Републике Српске - наводе у Напредном клубу. - У том послу уведене су једностране санкције влади и привреди РС, злоупотребљене банке које, под притиском Вашингтона, поступају незаконито. Корумпиран је процес избора и Суд БиХ. Поведен је политички судски процес који за циљ има уклањање из политичког живота дела изабраног вођства РС и БиХ.
Како се наводи, представници САД и држава НАТО настоје да српском народу одузму уставни статус, укину аутономију РС и изврше асимилацију становништва. Они желе, децидирани су у НК, стварање секуларне "босанске нације", зато што теже "да сузбију Србију и Руску Федерацију, али и из страха од Бошњака и стварања монолитне муслимаске независне државе." Наводи се и да је настављено отимање уставних надлежности и власништва само Републици Српској, а настојања да их успостави САД и ЕУ прогласиле су покушајем сепаратизма.
- Посебно су изражене претње нелегално именованог високог представника ОУН Кристијана Шмита. Од посебне важности је настојање нелегалног и нелегитмног Уставног суда БиХ да нелегално измени Устав ове државе. Повећан је број етнички мотивисаних инцидената. Обесправљивање Срба спроводи се и нелегалним и нелегитмним доношењем Резолуције о осуди "геноцида" у Сребреници, која представаља круну политичке и расистичке злоупотребе ратних злочина - наводи се у извештају.
У Хрватској је, кажу, настављена политика асимилације и обесправљивања Срба. СДСС је искључен из извршне власти. Иако имају широка законска права, Срби су предмет систематског обесправљивања, кампањи мржње и жртве свакодневних инцидената на националној основи. Нису испуњене одредбе Ердутског споразума, а ћирилица је, упркос закону, и даље потиснута. Национална мржња и притисци учинили су да права српског народа буду мање остварена него што је законом прописано, а то се не односи само на употребу језика и писма, већ и на заступљеност у државној управи и локалној самоуправи, али и права која би требало да има Заједничко веће општина у Славонији.
У Црној Гори Срби имају нешто већа права и мање су неравноправни него прошле године, констатује НК. Председник НСД, највеће српске странке, постао је председник Скупштине Црне Горе, а најављен је и улазак српских представника у владу, иако не и у ресоре везане за војску или полицију.
- Представници САД и ЕУ, и после пада режима ДПС, јавно говоре како су противни свакој могућности уласка српских странака у извршну власт. Током претходне године спроведен је, уз многа условљавања и претње бојкотом црногорских странака, Попис становништва. Резултати, када је реч о идентитетским питањима, нису објављени ни данас. Иако нису остварена сва њихова уставна права, нешто више Срба запослено је у државној управи и локалној самоуправи него што је то био случај раније (иако су и даље најмање 30 одсто подзаступљени у односу на удео у становнштву). Српски језик, писмо, култура и историја и даље су мета кампањи мржње, државне асимилације, а странке двоидентитеташа настоје да српске странке означе као лажне, агентурне и екстремистичке - наводе у НК.
И на територији КиМ Срби су обесправљени и мета полицијског прогона. Аутори извештаја наводе да је Србија током претходне године учинила велике уступке у преговорима са Албанцима, док они до сада нису испунили одредбе Бриселског споразума из 2013. у вези са Заједницом српских општина.
- Упад албанске полиције и "војске" на север Косова довео је до потпуног обесправљивања српског народа, велики број Срба је ухапшен, неки од њих мучени, свакодневни су напади, између осталих и оружани, на цивиле. СПЦ је и даље предмет напада и питање својине манастира Дечани довело је до пресуде Уставног суда у Приштини, чије поштовање албанске власти политички условљавају - кажу у Напредном клубу.
Како наводе, у Северној Македонији српски народ нема иста права као националне мањине у другим бившим југословенским републикама. Истовремено, Македонци у Србији уживају пуна права националне мањине у складу са највишим европским стандардима. СПЦ је пре две године дала аутокефалност МПЦ. После велике победе опозиције, на власт је дошла и Демократска партија Срба у Македонији, а њен председник Иван Стоилковић постао је потпредседник владе РСМ.
ЗА МИЛИОН МАЊЕ
СРБА је на поменутим просторима пре тридесет година било 2,6 милиона, стоји у најновијем извештају НК:
- Када смо 2009. издали први овакав извештај, било их је 2,1 милион. Према садашњим пописима, има их свега 1.570.820. Дакле, у односу на 2009. број Срба у региону пао је за четвртину, а у односу на 1990. годину за 39,62 одсто.
У Словенији Срби и даље не уживају статус националне мањине, за разлику од неких других, малобројнијих, народа. Словенци у Србији, насупрот томе, уживају пуна национална права. Ни у Албанији српски народ не ужива права националне мањине, за разлику од Албанаца на југу Србије чија су права заштићена највишим европским законским стандардима. У Румунији и Мађарској стање је протекле године било задовољавајуће.
Аутори извештаја су Милан Динић, Бојан Марић, Бранислав Тођер, Игор Вуковић, Роман Јевић и Чедомир Антић.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)