ПОГОРШАЊЕ У БиХ, БОЉЕ У ЦРНОЈ ГОРИ: Представљен годишњи извештај Напредног клуба о политичким правима Срба у региону

В.Ц.

05. 08. 2024. у 11:24

ТОКОМ претходне године међународне околности и нарочито рат у Украјини довели су до нових, неприкривених притисака и настојања да српски народ који живи изван граница Србије буде додатно обесправљен, истакнуто је у годишњем извештају Удружења грађана Напредни клуб о политичким правима српског народа у региону.

ПОГОРШАЊЕ У БиХ, БОЉЕ У ЦРНОЈ ГОРИ: Представљен годишњи извештај Напредног клуба о политичким правима Срба у региону

Д. Миловановић

Напредни клуб извештаје објављује од 2009. године и њима је обухваћено више од 1,6 милиона грађана осам суседних и оближњих држава и једној територији под међународном заштитом.

- У БиХ је ситуација током 2023. и 2024. радикализована искључивом одлуком САД и савезника да убрзају процес укидања Устава из 1996. и потпуног развлашћивања Републике Српске - наводе у Напредном клубу. - У том послу уведене су једностране санкције влади и привреди РС, злоупотребљене банке које, под притиском Вашингтона, поступају незаконито. Корумпиран је процес избора и Суд БиХ. Поведен је политички судски процес који за циљ има уклањање из политичког живота дела изабраног вођства РС и БиХ.

Како се наводи, представници САД и држава НАТО настоје да српском народу одузму уставни статус, укину аутономију РС и изврше асимилацију становништва. Они желе, децидирани су у НК, стварање секуларне "босанске нације", зато што теже "да сузбију Србију и Руску Федерацију, али и из страха од Бошњака и стварања монолитне муслимаске независне државе." Наводи се и да је настављено отимање уставних надлежности и власништва само Републици Српској, а настојања да их успостави САД и ЕУ прогласиле су покушајем сепаратизма.

- Посебно су изражене претње нелегално именованог високог представника ОУН Кристијана Шмита. Од посебне важности је настојање нелегалног и нелегитмног Уставног суда БиХ да нелегално измени Устав ове државе. Повећан је број етнички мотивисаних инцидената. Обесправљивање Срба спроводи се и нелегалним и нелегитмним доношењем Резолуције о осуди "геноцида" у Сребреници, која представаља круну политичке и расистичке злоупотребе ратних злочина - наводи се у извештају.

У Хрватској је, кажу, настављена политика асимилације и обесправљивања Срба. СДСС је искључен из извршне власти. Иако имају широка законска права, Срби су предмет систематског обесправљивања, кампањи мржње и жртве свакодневних инцидената на националној основи. Нису испуњене одредбе Ердутског споразума, а ћирилица је, упркос закону, и даље потиснута. Национална мржња и притисци учинили су да права српског народа буду мање остварена него што је законом прописано, а то се не односи само на употребу језика и писма, већ и на заступљеност у државној управи и локалној самоуправи, али и права која би требало да има Заједничко веће општина у Славонији.

У Црној Гори Срби имају нешто већа права и мање су неравноправни него прошле године, констатује НК. Председник НСД, највеће српске странке, постао је председник Скупштине Црне Горе, а најављен је и улазак српских представника у владу, иако не и у ресоре везане за војску или полицију.

- Представници САД и ЕУ, и после пада режима ДПС, јавно говоре како су противни свакој могућности уласка српских странака у извршну власт. Током претходне године спроведен је, уз многа условљавања и претње бојкотом црногорских странака, Попис становништва. Резултати, када је реч о идентитетским питањима, нису објављени ни данас. Иако нису остварена сва њихова уставна права, нешто више Срба запослено је у државној управи и локалној самоуправи него што је то био случај раније (иако су и даље најмање 30 одсто подзаступљени у односу на удео у становнштву). Српски језик, писмо, култура и историја и даље су мета кампањи мржње, државне асимилације, а странке двоидентитеташа настоје да српске странке означе као лажне, агентурне и екстремистичке - наводе у НК.

И на територији КиМ Срби су обесправљени и мета полицијског прогона. Аутори извештаја наводе да је Србија током претходне године учинила велике уступке у преговорима са Албанцима, док они до сада нису испунили одредбе Бриселског споразума из 2013. у вези са Заједницом српских општина.

В.К.

Стање у Црној Гори боље

- Упад албанске полиције и "војске" на север Косова довео је до потпуног обесправљивања српског народа, велики број Срба је ухапшен, неки од њих мучени, свакодневни су напади, између осталих и оружани, на цивиле. СПЦ је и даље предмет напада и питање својине манастира Дечани довело је до пресуде Уставног суда у Приштини, чије поштовање албанске власти политички условљавају - кажу у Напредном клубу.

Како наводе, у Северној Македонији српски народ нема иста права као националне мањине у другим бившим југословенским републикама. Истовремено, Македонци у Србији уживају пуна права националне мањине у складу са највишим европским стандардима. СПЦ је пре две године дала аутокефалност МПЦ. После велике победе опозиције, на власт је дошла и Демократска партија Срба у Македонији, а њен председник Иван Стоилковић постао је потпредседник владе РСМ.

ЗА МИЛИОН МАЊЕ

СРБА је на поменутим просторима пре тридесет година било 2,6 милиона, стоји у најновијем извештају НК:

- Када смо 2009. издали први овакав извештај, било их је 2,1 милион. Према садашњим пописима, има их свега 1.570.820. Дакле, у односу на 2009. број Срба у региону пао је за четвртину, а у односу на 1990. годину за 39,62 одсто.

У Словенији Срби и даље не уживају статус националне мањине, за разлику од неких других, малобројнијих, народа. Словенци у Србији, насупрот томе, уживају пуна национална права. Ни у Албанији српски народ не ужива права националне мањине, за разлику од Албанаца на југу Србије чија су права заштићена највишим европским законским стандардима. У Румунији и Мађарској стање је протекле године било задовољавајуће.

Аутори извештаја су Милан Динић, Бојан Марић, Бранислав Тођер, Игор Вуковић, Роман Јевић и Чедомир Антић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

БИЛА ЈЕ ТО ЉУБАВ НА ПРВИ ПОГЛЕД: Ево како је Ања Мит некада говорила о пилоту од кога се разводи