14 СЛУЧАЈЕВА ГРОЗНИЦЕ ЗАПАДНОГ НИЛА У СРБИЈИ: Батут препоручује примену мера заштите од убода комараца

Novosti online

19. 08. 2024. у 20:20

НА ТЕРИТОРИЈИ Србије до 18. августа регистровано је 14 аутохтоних случајева оболевања од грознице Западног Нила у хуманој популацији на основу података достављених Институту за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”.

14 СЛУЧАЈЕВА ГРОЗНИЦЕ ЗАПАДНОГ НИЛА У СРБИЈИ: Батут препоручује примену мера заштите од убода комараца

Фото: Профимедиа

Према информацијама о актуелној епидемиолошкој ситуацији грознице Западног Нила на територији Републике Србије пријављени случајеви су са територије: Јужнобанатског (четири случаја), Града Београда (четири случаја), Јужнобачког (два случаја), Севернобачког (један случај), Браничевског (један случај) и Средњобанатског округа (два случаја), саопштио је данас "Батут".

- Девет оболелих особа су мушког пола, док су пет женског. Просечна старост оболелих је 65 година (минимум–максимум, 44-80 година) - наводи се у објави Института за јавно здравље Србије.

Такође, на територији Мачванског округа регистрован је и један случај грознице Западног Нила са вероватним местом заражавања у Грчкој.

У сезони наџора 2024. године, до 14. августа у државама Европске уније (ЕУ) и Европске економске заједнице (ЕЕЗ) пријављено је 140 случајева оболевања од грознице Западног Нила у хуманој популацији, и то у: Грчкој (46), Италији (52), Шпанији (12), Француској (пет), Мађарској (8), Аустрији (7), Румунији (7) и Хрватској (2), наводи "Батут".

Грозница Западног Нила је сезонско обољење које се преноси убодом зараженог комарца.

Главни вектор, односно преносилац вируса Западног Нила је Цулеx пипиенс, врста комарца која је одомаћена и код нас, подсећају из "Батута".

Сезона трансмисије вируса Западног Нила у Србији уобичајено траје од јуна до новембра.

Како саветују из "Баутуа" у циљу смањења ризика од заражавања вирусом Западног Нила, препоручује се примена мера личне заштите од убода комараца, и то употребом репелената на откривеним деловима тела приликом боравка на отвореном, ношење одеће дугих рукава и ногавица, светле боје, а препоручљиво је да одећа буде комотна, јер комарци могу да убадају кроз припијену одећу.

У периоду најинтензивније активности комараца, у сумрак и зору, треба избегавати боравак на отвореном, а препоручује си и употреба заштитне мреже против комараца на прозорима, вратима и око кревета.

Из "Батута препоручују, по могућству, боравак у климатизованим просторима, јер је број инсеката у таквим условима значајно смањен, као и избегавање подручја са великим бројем инсеката, као што су шуме и мочваре. "Смањење броја комараца на отвореном где се ради, игра или борави постиже се исушивањем извора стајаће воде.

На тај начин смањује се број места на које комарци могу да положе своја јаја.

Најмање једном недељно треба испразнити воду из саксија за цвеће, посуда за храну и воду за кућне љубимце, из канти, буради и лименки.

Уклонити одбачене гуме и друге предмете који могу да прикупљају воду", саветују из Института за јавно здравље Србије.

У случају путовања у иностранство, поготово ако се ради о тропском и субтропском подручју, обавезно се придржавати свих наведених мера превенције, наводи се у саопштењу "Батута" и додаје да се треба, у случају појаве било каквих симптома који су компатибилни са неуроиназивним обликом болести, одмах јавити изабраном лекару.

БОНУС ВИДЕО:

РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Виђени тенкови у Курској области

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДАН КАДА СЕ СЛАВИ ЖИВОТ: Добровољно давање крви - несебичан чин који спасава људе