ОД СУТРА НЕМА ВИШЕ ЛИСТА ЗА ЦТ ПРЕГЛЕДЕ: Министарство здравља за викенд организовало снимање скенером у болницама широм Србије

Драгана Матовић

21. 09. 2024. у 21:00

ХОДНИЦИ болница широм наше земље јуче су били испуњени шапатима, напетим погледима и повременим уздасима. Људи различитих генерација, од пензионера до најмлађих грађана, дошли су на дуго чекане ЦТ прегледе. За многе од њих то је једини начин да открију шта се дешава у њиховом телу, после месеци испуњених неизвесношћу и страхом.

ОД СУТРА НЕМА ВИШЕ ЛИСТА ЗА ЦТ ПРЕГЛЕДЕ: Министарство здравља за викенд организовало снимање скенером у болницама широм Србије

Игор Маринковић

Пацијенти су дошли са различитим здравственим проблемима, али са заједничком надом - да ће коначно добити одговоре на питања која их муче. Око три хиљаде људи чекало је на овај преглед дуже или краће. Министар здравља Златибор Лончар од раног јутра обилазио је београдске здравствене установе у којима је организована акција решавања листа чекања за ЦТ преглед. Лончар је на лицу места у директној комуникацији са грађанима којима су претходно заказани прегледи желео да се увери како је све организовано и да ли има неких проблема.

- Изузетно сам задовољан како све функционише. Неки ситнији проблеми се решавају у ходу и за сада све протиче у најбољем реду. Ту сам и да пружим подршку свим здравственим радницима, који су препознали овај тренутак и решеност државе да неке ствари које су годинама потискиване и остајале нерегулисане, најзад реши - рекао је Лончар који је издвојио Институт "Дедиње", где су поред ЦТ прегледа, организовали да се раде и коронарографије, електрофизиолошке процедуре и прегледи на магнетној резонанци.

Игор Маринковић

 

На више од 100 скенера, од севера до југа земље, медицинско особље радило је јуче од седам до 19 часова, а тако ће бити и данас, са јасним циљем: до сутра ујутру не би смело више да буде листи чекања.

- Ови прегледи значе пуно - каже нам проф. др Драгош Стојановић, директор КБЦ "Земун". - То нису само прегледи, прошле недеље смо по инструкцијама Министарства здравља позвали све пацијенте да бисмо им дан раније урадили неопходне лабораторијске анализе пре снимања на скенеру. Ово снимање подразумева и убацивање контраста што изискује и превентивну припрему пацијента.

Проф. Стојановић нам је рекао да је добро што се овакви прегледи раде ван редовног радног времена, јер другачије не би успели. На листи чекања било је 80 пацијената.

- Највише је онколошких болесника, који имају више од једног прегледа на скенеру. Најчешће снимају грудни кош, абдомен и малу карлицу. Снимци треба да се сагледају и опишу, тако да ће током наредне недеље сви пацијенти добити извештаје. Имамо одличне мултислајсне скенере новије генерације.

У склопу акције смањења листа чекања на скенер у здравственим установама широм Србије, у КБЦ "Звездара" техничари, медицинске сестре и лекари су јуче непрекидно радили на два скенера у две зграде, организовани у две смене. Без паузе, обављали су прегледе пацијената којима је заказано снимање на ЦТ уређајима, а према речима радиолога др Милана Пантелића, акција је успешно спровођена:

- Заказали смо снимања раније и успели да организујемо све у рекордном року - изјавио је др Пантелић за "Новости". - Снимање, у зависности од тога да ли се ради о једној или више регија, траје од 20 до 45 минута. Током ове акције, очекујемо да прегледамо око 100 пацијената, што је значајно више него у редовним околностима.

Игор Маринковић

 

Најчешће су пацијенти долазили на снимање абдомена, грудног коша и главе, али су обављани и сложенији прегледи попут ангиографије крвних судова. Др Пантелић истиче да ова акција није значајна само за пацијенте, већ и за здравствени систем:

- Држава се труди да очува здравље становништва, јер без здравих људи нема јаке државе. Улагање у здравство исплати се на много начина.

До месец дана

У ОПШТОЈ болници у Пожаревцу не постоји листа чекања за снимање скенером, већ постоји листа заказивања до месец дана - рекао је директор ове здравствене установе, др Драшко Дачић. - У суботу ћемо радити прегледе скенером, како бисмо и то чекање од месец дана пацијентима скратили.

КБЦ "Звездара" располаже са два скенера, што омогућава непрекидно функционисање дијагностике.

- Да немамо ове скенере, пацијенти би се са закашњењем јављали на прве прегледе. Модерни апарати могу да обраде и до 100 прегледа дневно, док старије машине не могу да издрже такав темпо. Пре три године добили смо нови скенер и захваљујући томе смањили смо листу чекања - каже др Пантелић. - Није било хитних пацијената, јер они увек имају приоритет. Али, многима су били потребни прегледи, нарочито за праћење малигних и бенигних тумора. Кад се дијагностикује, проблем се по приоритету решава.

Пацијенти који су јуче прегледани, добиће резултате у наредних неколико дана. Некима је ово први ЦТ у животу, док су други већ прошли кроз ову процедуру, али су због спорости система били приморани да поново чекају. Пацијент Мирко Белензада имао је заказано снимање крајем октобра. Био је пријатно изненађен када су га из КБЦ "Звездара" позвали да дође раније.

- Особље је било љубазно, све је прошло без чекања, и радује ме што ћу добити резултате за неколико дана. Имам цисте на бубрезима и већ два пута сам био овде на прегледу - каже нам.

Ниш: Снимиће 144 пацијента

У ОКВИРУ акције решавања листе чекања за ЦТ прегледе, у нишком клиничком центру ће бити снимљена 144 пацијента, који се налазе на листи од 1. октобра до 30. новембра. Оно што се ради овог викенда, између осталог, је и 40 МСЦТ прегледа срца. За ову дијагностику је обавезан и преглед срца и ЕКГ пре самог поступка, те је за пацијенте на лицу места организован и тај преглед. Из Центра за радиологију УКЦ Ниш позвано је укупно 459 пацијената. Њих 218 је одбило преглед наводећи да им не одговара термин, нешто мањи број је био недоступан, није одговарао на позиве или су бројеви били погрешни.

Сви пацијенти са листе чекања за скенер у ОБ "Студеница" Краљево су обавештени да дођу данас и сутра на преглед. Овим се листа чекања за ову врсту дијагностике "затвара", саопштено је из Опште болнице "Студеница".

Онколошка пацијенткиња Вера Николић треба да иде у болницу 22. октобра и обрадовала се позиву да ЦТ преглед уради раније у земунској болници.

- Овде су сви дивни, од чистачица до лекара - каже Николићева. - Ничега се нисам плашила од када сам сазнала од чега болујем, не бојим се ни ових резултата. Нико не воли лоше вести, али морамо да се суочимо са стварношћу. Најгора је неизвесност, сваки тренутак је тежак, претежак.

Здравствени прегледи на скенерима широм Србије наставиће се и данас. А, у свим здравственим установама данас се наставља и акција превентивних прегледа без књижице, упута и заказивања, током које ће сви грађани моћи да оду код гастроентеролога и хематолога, ураде тумор-маркере, ЕКГ, као и друге анализе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ЦИЉАЈУ ПОСЛОВНИ ЗЕНИТ: Лозничка Хедера Вита са природним производима освојила свет