АВИОН ИЗ БЕОГРАДА СЛЕТЕО У ГУАНГЏОУ: Ер Србија успоставила другу директну линију за Кину (ФОТО/ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

30. 09. 2024. у 00:30 >> 13:20

ЕР Србија је данашњим летом ЈУ988 у 00.20 часова успоставила директну авио-линију између Београда и Гуангџоуа у Народној Републици Кини, а тим поводом на београдском аеродрому Никола Тесла организован је свечани испраћај са којег је поручено да овај лет представља још један допринос челичном пријатељству две земље.

АВИОН ИЗ БЕОГРАДА СЛЕТЕО У ГУАНГЏОУ: Ер Србија успоставила другу директну линију за Кину (ФОТО/ВИДЕО)

Фото: Новости

Авион из Београда слетео у Гуангџоу

Авион из Београда слетео је у Гуангџоу, чиме је успостављена друга директна линија из Београда за Кину. 

Фото: Новости

Фото: Новости

Фото: Новости

Летови између престонице Србије и "капије јужне Кине" два пута недељно

То је друга дестинација у тој азијској земљи до које српска национална авио-компаније саобраћа у редовном саобраћају. Летови између престонице Србије и ,капије јужне Кине" обављаће се два пута недељно, понедељком и петком, авионима типа ербас А330-200 из дуголинијске флоте Ер Србије.

Свечаном испраћају инаугурационог лета Ер Србије за Гуангџоу присуствовали су високи званичници Републике Србије, амбасадор Народне Републике Кине у Србији Њ. е. Ли Минг, представници ваздухопловних власти и авио-индустрије, сарадници и партнери српске националне авио-компаније и медији.

Путници до Гуангџоуа ће путовати авионом ербас А330-200, а реч је о авиону који носи лик Михајла Пупина, са конфигурацијом од 18 седишта у бизнис класи и 250 седишта у економској класи.

Гуангџоу је важно међународно ваздушно чвориште кинеске националне иницијативе "Један појас, један пут" и "Ваздушног пута свиле" и уједно главни аеродром у области Великог залива Гуангдонг-Хонгконг-Макао.

Фото Новости

-Поновно увођење летова између Србије и Народне Републике Кине у децембру 2022. године био је значајан корак за нашу компанију, али и цео регион Западног Балкана. Ер Србија је у том тренутку била једна од само неколико компанија које су летеле до Кине, па је директна веза до Тјенђина представља мост за економску, културну и туристичку размену између Србије и те азијске земље.

FOTO: Novosti

 

Увођењем Гуангџоуа у нашу мрежу дестинација проширујемо присуство у Кини, пружајући путницима још већу могућност избора. Гуангџоу је један од најважнијих индустријских и трговинских центара у Народној Републици Кини, па верујемо да ће директни летови до тог града бити посебно занимљиви пословној заједници најпре наших двеју земаља, али и читаве Европе. Близина Хонгконга и Макаоа чини ову дестинацију веома атрактивном и за туристичка путовања, односно за све оне који желе да се упознају са стилом живота, традицијом и културом Великог залива - рекао је Јиржи Марек, генерални директор Ер Србије.

Фото Новости


Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић је у име председника и владе честитао кинеским пријатељима 75. годишњицу оснивања Кине и додао да није случајно одлучено да први лет за Гуангџоу полети баш у време када се обележава овај јубилеј.

- То јесте наш допринос челичном пријатељству између два народа - рекао је Весић.
Он је додао да је Србија веома захвална кинеским пријатељима на развоју, како економских, тако и других односа.

Весић је подсетио да је 2014. основана нова авио-компанија и било је, каже, сумњи како ће она радити, а данас, истиче, ова авио-компанија, рачунајући овај лет, има 85 дестинација.

- Последњег дана августа прешли су три милиона путника, а 25. септембра су прешли 3,4 милиона путника, и имаће ове године рекордан резултат. Некада је ЈАТ имао 5,5 милиона путника у земљи са 22 милиона становника. То говори колико Ер Србија напредује и колико смо поносни како Ер Србија ради и показује да једна авио-компанија у власништву државе може да буде конкурентна - истакао је Весић.

Према његовим речима, очекивања су да ће овај лет бити пословни, али и да ће га користити и туристи.

- Економске везе Србије и Кине су све значајније. Од 1. јула је на снази Споразум о слободној трговини између наше две земље, тако да очекујемо још више пословних људи јер управо је Србија једна од ретких земља која нема предрасуде према кинеском капиталу и народу као што постоје у неким другим земљама Европе и света. Сви су код нас добродошли - поручио је Весић.

Он је навео да ће Ер Србија два пута недељно летети за Гуангџоу и још два пута кинеска компанија, односно биће укупно четири лета седмично, а ускоро се очекује и успостављање директне линије за Шангај.

- Очекујемо да ће Ер Србија наставити да се шири - рекао је Весић.

Поред министра грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горана Весића, церемонији је присуствовао и министар туризма и омладине Хусеин Мемић.

Фото Новости


Амбасадор Кине у Србији Ли Минг изразио је задовољство што присуствује свечаности поводом првог лета од Београда до Гуангџоуа и упутио је искрене честитке Ер Србији на покретању нове руте.

FOTO: Novosti

 


Истакао је да је ово још један значајан резултат сарадње и да представља изградњу ваздушног моста између Србије и Кине.

- Уверен сам да ће отварање овог лета допринети опипљиву корист за два народа. Задовољство је што тржиште Кине и Србије брзо расте - рекао је амбасадор и навео да је све више кинеских туриста у Београду, те да је у првом кварталу број ове године тај проценат порастао за 84 одсто.

FOTO: Novosti

 

Навео је да је провинција према којој је успостављен лет најснажнија у Кини, у економском смислу, односно прва када је у питању БДП, па је тако избор Ер Србије прави.

Поводом првог лета из Београда овде у Гуангџоу је организована свечана церемониија и такозвана водена капија.

FOTO: Novosti

 

Весић је све присутне поздравио на кинеском и рекао да је пријатељство између Кине и србије ојачано захваљујући председнику Вучићу и председнику Кине Си Ђинпингу.

Гуангџоу је град у коме се савремено и модерно преплићу са богатом културно-историјском баштином. Старе градске четврти чаробни кантонски вртови чине га неодољивим за посетиоце из свих крајева света.

Међу бројним храмовима посебно се истиче Храм шест бањанових стабала, симбол мира и духовности стар више од 1500 година.

ФОТО: Novosti

 

Тај храм посетиоцима нуди јединствено искуство будистичког светилишта. Гуангџоу је познат и по изузетној кулинарској традицији, посебно аутентичној кантонској кухињи коју карактеришу разноврсна и егзотична јела.

ФОТО: Novosti

ФОТО: Novosti

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ТЕЖАК ЗАДАТАК: Ево кад Миомир Кецмановић игра меч против Рунеа