САД БИРАМО: ТАРИФА ИЛИ БИБЛИОТЕКА - Библиотекари упозоравају на последице ако се не одложи наплата од 15 динара за позајмицу књиге
КУЛТУРА Србије је атаком на јавне библиотеке угрожена као никада до сада. Тражимо да се закон о наплати тарифе за позајмљене публикације стави ван снаге, доведени смо у ситуацију да бирамо - тарифа или библиотека.
Ово су закључци са округлог стола који су одржали библиотекари на Сајму књига и упозорили да ће опстанак ових културних установа бити угрожен уколико на снази остане обавеза да од 1. јанура плаћају накнаду од 15 динара на сваку позајмљену публикацију.
Тако су, уместо да на Сајму промовишу нова издања и своје установе, библиотекари расправљали о томе како да се изборе са новим наметом за који немају новца и који прети да библиотекама стави кључ у браву.
Иначе, новац од накнаде ишао би писцима и преводиоцима на име ауторских права, чему се бибилиотекари не противе, али упозоравају да ту има много нерешених питања. Кажу да није познато по ком критеријуму би се одлучивало ко има право на тај новац, како би се он додељивао страним ауторима или оним који су умрли.
- Од људи из организације за остваривање репрографских права која има право на скупљање тих средстава, нисмо добили праве одговоре, а њихова објашњења су нејасна - кажу библотекари и истичу да су на округлом столу на коме су били и представници Репрографа доживели и увреде.
- Оптужују нас да хоћемо да укинемо закон који је усвојила Народна скупштина, што није тачно - жале се наши саговорници.
Закон о ауторским правима, којим је прописана и накнада за послугу књига, донет је пре 10 година, али део који се односи на тарифе почиње да важи од 1. јануара 2025. Прописом је било предвиђено да тарифу плаћају локалне самоуправе које су оснивачи библиотека, али је касније та одредба допуњена па уместо "обвезник плаћања накнаде је оснивач јавне библиотеке", стоји "обвезник плаћања накнаде је јавна библиотека, односно оснивач јавне библиотеке". То је узнемирило библиотекаре који су уверени да ће сав терет плаћања пасти на њих, а да су у праву показује и податак да је једном управнику, када је саставио финансијски план за 2025. годину у локалној самоуправи речено да новца за тарифе - нема.
Милош Констатиновић из Репрографа рекао је за наш лист да би градови и општине требало да формирају посебне буџете за ову намену, а годишња сума на нивоу целе Србије коју би требало издвијити је 190.000 евра.
Траже подршку док није касно
БИБЛИОТЕКАРИ су покренули и петицију за одлагање ступања на снагу наплате "Тарифе накнаде за давање на послугу оригинала и умножених примерака ауторских дела издатих у штампаној форми".
- Ако у нашем апелу препознајете и сопствене вредности и вредности које желите да пренесете и на наредне генерације, подржите нас сада јер већ до 1. јануара може бити касно - наводе библиотекари у петицији. Они су раније упутили апел јавности истим поводом, а апел је предат и премијеру Милошу Вучевићу.
- То није много и мање је него што држава издвоји за једну златну медаљу са Олимпијаде. За буџете градова као што је Београд или Нови Сад то су симболичне суме - каже Константиновић.
Судећи по искуствима библиотекара из унутрашњости Србије, за њихове локалне самоуправе то је велики новац и неће га бити. Из библитека, ипак, поручују да неће одустати.
- На све расположиве и легитимне начине наставићемо нашу борбу за јавне библиотеке, за наше читаоце, за читаво друштво које вреднује послове од општег интереса за државу и народ које јавне библиотеке обављају - наводи се у закључцима са округлог стола. - Нећемо одустати од сопствене мисије омогућавања културног живота српског народа и то једнако и под истим условима за све.
Иначе, тарифе не плаћају школске и библиотеке факултета и Универзитета, Народна библиотека Србије и Универзитетска библиотека.
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"
ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.
08. 11. 2024. у 09:02
ПУТИН ЗАПУШИО УСТА ЗАПАДУ: Његове речи о Олимпијским играма парају уши
ВЛАДИМИР путин говорио је Олимпијским играма које су пре неколико месеци одржане у Паризу
08. 11. 2024. у 18:34
КАЈИНА ЋЕРКА РАДИ ЗА ТРАМПА Лепотом очарала сина светске звезде: "Имам лепо дете, свидела му се"
ПЕВАЧИЦА Катарина Каја Остојић са 19 година родила је ћерку Николину, а добила ју је из првог брака са кошаркашем Николом Драгојловићем.
08. 11. 2024. у 08:34
Коментари (0)