КРИЈУМЧАРИ МИГРАНТЕ КРИЈУ У "ШТЕКОВИМА": Кроз прихватне центре за азил лане прошло чак 82 одсто мање људи него у 2023.
У ПРИХВАТНИМ и центрима за азил у прошлој години евидентирано је 19.483 миграната, што ја за 82,10 одсто мање него годину раније.

Фото Ј. Лемајић
Према евиденцији Комесаријата за избеглице и миграције, највише их је било из Сирије (38,19 одсто), Авганистана (19,93 одсто), Турске (11,95 одсто), Марока (6,55 одсто) и Ирака (3,44 одсто). У Србији су се просечно задржавали 14 дана, што је за два дана дуже него у 2023, а два дана краће него у 2022.
- Комесаријат је током 2024. поступао одговорно и са поштовањем према свим категоријама особа које су биле у његовој надлежности, а наставићемо тако и у 2025. - наводе у овој институцији.
У седам центара тренутно је 416 миграната. Сваки мигрант који је прошао кроз ове центре добио је смештај, храну, одећу, медицинску негу, хуман приступ, а деца приступ образовању. Комесаријат наводи и да у 2025. годину улази са једним од најбоље уређених система за прихват и управљање миграцијама, а попуњеност капацитета је 13 одсто.
- Стање миграција у Србији је стабилно, а Комесаријат ће, у сарадњи са свим државним органима, и убудуће предузимати све неопходне мере да би се обезбедила адекватна подршка мигрантима, али и очувао јавни ред и мир, здравље и безбедност грађана - закључују у Комесаријату.
Радош Ђуровић из Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила наводи да је кроз земљу прошле године прошло око 45.000 људи из Азије и Африке, што је дупло мање него годину пре тога, али и даље доста, плус још око 183.000 Украјинаца, од којих су многи више пута ушли и изашли из земље. Већина миграната из Сирије, Авганистана и других земаља користи кријумчарске "услуге", па заобилази центре. Од 17 центара, према Ђуровићевим речима, функционише само пет.
ДВЕ ТРЕЋИНЕ СУ МУШКАРЦИ
ПРЕМА полно-узрасној структури, најзаступљенији међу мигрантима лане су били пунолетни мушкарци (76,45 одсто). Следе малолетни мушкарци (14,70 одсто), пунолетне жене (6,01 одсто) и малолетне жене (2,84 одсто).
- У Војводини не ради ниједан. Тражили смо да се отвори у Суботици, јер кад Мађари враћају људе, полиција нема где да их смести док траје прекршајни поступак, па их држе у станици, а онда шаљу у Прешево и Бујановац. Лане се кријумчарска рута померила ка БиХ, али од јуна опет имамо један крак ка мађарској граници. Мигранти више нису онолико видљиви, јер их кријумчари смештају у "штекове" у већим градовима, попут Београда и Новог Сада, и током ноћи их у цугу воде до и преко границе. Често су жртве злостављања, отмице, уцена, али и саобраћајних несрећа и дављења у Дрини. Када би радило више центара, миграције би биле под већом контролом - констатује Ђуровић.
Каква ће ситуација бити ове године, зависиће, каже, пре свега од евентуалне стабилизације стања у Сирији и расположења Турске да заустави миграције на ободима Европе.

РУСИ ОДБИЛИ ПРЕКИД ВАТРЕ И ГОМИЛАЈУ ЈАКЕ СНАГЕ КОД ЛИМАНА: Спрема се велика офанзива, ништа од мира у наредним месецима!
ЈУЧЕ је Москва одбила мировни предлог и прекид ватре на 30 дана са Украјином. Високи званичници Трампове администрације у последњим данима воде разговоре о томе да Вашингтон можда неће бити у стању да издејствује прекид ватре између Русије и Украјине у наредним месецима. За то време, Москва гомила трупе у Доњецкој области и спрема се за велику офанзиву.
02. 04. 2025. у 14:59

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

ЈЕДАН РАКИЈА, А ДРУГИ... Нећете веровати КАКО се зову пси новог амбасадора САД у Србији Марка Брновића
МАРК Брновић је увек поносно истицао своје порекло, уосталом ћерке му се зову - Милена и Софија.
31. 03. 2025. у 19:31
Коментари (0)