ДАНАС ЈЕ ПРАЗНИК ДЕЧИЈЕ РАДОСТИ КОЈИ СИМБОЛИЗУЈЕ ПОБЕДУ ЖИВОТА: Лазарева субота је посебан дан, а ово ваља испоштовати данас
СРПСКА православна црква (СПЦ) и њени верници данас славе Лазареву суботу, у народу познатију као Врбица.

Фото: Википедија
После васкрсавања Лазар је, по предањима, живео још 30 година, проповедајући хришћанство као епископ на Кипру. Исус Христос улази свечано у Јерусалим, а маса раздраганог света дочекује га свечано. Они су, између осталог, у рукама носили палмове гранчице. Тамо где нема палми, као што је код нас, у употреби су од давнина врбове гранчице. Обичај је да убране врбове гранчице на Лазареву суботу буду ношене у цркву где би их свештеници благосиљали, а верници их потом носили кућама да их чувају.
Како вели отац Шмеман, одговор на питање верника "Који је смисао овог догађаја који Црква тако светло, радосно и победно празнује на Лазареву суботу? Како спојити жалост и сузе Христове са Њаговом силом којом је васкрсао мртвога Лазара?" је следећи...
- Христос плаче зато што је у смрти свог пријатеља сагледао тријумф смрти у свету, смрти коју Бог није створио, а која је загосподарила и господари светом, затровавши свеколики живот и претворивши га у бесмислено смењивање дана, који се неумитно урушавају ка пропасти. И, гле, ево Христове заповести: "Лазаре, изиђи напоље!". То је изазов који Христос упућује смрти. То је заповест којом Христос објављује рат смрти. То су речи којима Христос објављује да сама смрт мора бити умртвљена и уништена. То је чудо љубави која тријумфује над смрћу. Да би уништио смрт и њену тмину, сам Христос – а то значи сам Бог, сама Љубав, сам Живот – силази до гроба Лазаревог, силази да би се тамо лицем у лице срео са смрћу, да би је разрушио, да би нам даровао вечни живот за који нас је саздао Бог - пише у "Тајнама празника" оца Шмемана, чији је одломак на свом сајту објавила Српска православна црква.
Празник Врбицу, установљену крајем ИВ века у Јерусалиму, многи Срби прослављају као крсну славу. За тај дан везује се обичај брања олисталог прућа од врбе и посебно му се радују деца. Зато и не чуди податак да је до Другог светског рата, Лазарева субота била прослављана и као школска свечаност. Децу су родитељи облачили свечаније, китили су их звончићима, те су се малишани кретали у поворкама и проводила време у игри по порти и учествовали у опходу око цркве после подне. Кад падне мрак, држана је литија изван храма.
У појединим деловима Србије до данашњег дана се задржао обичај организовања поворке жена-Лазарица на Врбицу. Лазарице би облачиле српску ношњу, а девојка која је имала улогу мушког Лазара облачила би свечану девојачку народну ношњу.
Православни верници истовремено прослављају и Врбицу која, према канону цркве, почиње службама бдења у навечерје Цветне недеље, свечаног уласка Христовог у Свету земљу.
Овај дивни пролећни празник, препознатљив по звончићима и венчићима од врбе, симбол је победе живота над смрћу, како Лазара, тако и Исуса. Врбица увек "пада" у суботу и управо њоме почињу велики Васкршњи празници.
Препоручујемо

ВИШЕ ОД 200 ДЕЦЕ ОТРОВАНО У ШКОЛИ, А ОНДА СЕ ПОЈАВИО СНИМАК ИЗ КУХИЊЕ: Камера открила све, ухапшено осам особа (ВИДЕО)
ВИШЕ од 200 деце у једној школи у Кини има повишен ниво олова у крви након што је у њихову храну додаван отровни пигмент – наводно како би изгледала примамљивије.
12. 07. 2025. у 21:32

ОТКРИВЕН МОТИВ МАСАКРА У ПРИЛЕПУ: Ово су отац и син које је убио ујак у породичној кући (ФОТО)
ПАНЧО Чупаркоски и његов 13-годишњи син Милан страдали су јуче у кући у Прилепу након што их је ујак убио због наводне свађе око наследства. Након што је ујак починио крвави пир, сакрио се у свој дом, а приликом доласка полиције пружао је отпор да би на крају починио самоубиство.
13. 07. 2025. у 15:33

СЛАВИМО ПЕТРОВДАН: Шта се данас не ради и шта треба умесити
СРПСКА православна црква и њени верници данас прослављају Петровдан, празник који је посвећен светим апостолима Петру и Павлу.
12. 07. 2025. у 07:34
Коментари (0)