Доктор за планинске врхове: Правник, а заљубљеник у висине
ДОКТОР правних наука се обично замишља као уштогљен тип који ретко напушта столицу и канцеларију.
Последње место где бисмо таквог човека очекивали су планинске гудуре, стазе и врхови. А управо на њима можете често срести угледног стручњака др Томицу Делибашића, правника, аутора 80 научних радова и шест стручних књига. Он себе сматра, изнад свега, заљубљеником у висине.
- Планину сам ставио у први план, или упоредо и поред права, као науке и професије - каже др Томица Делибашић, који је каријеру провео у највишим државним и правосудним институцијама. - Право је струка, професија, а планина је место где царују природна лепота и истина. У природи су сви једнаки, тамо нема сакривања. Желео сам да правном докторату додам и "природни докторат" - књигу о планинама Балкана које сам обишао више пута.
ПРИЧЕ о потрази за срећом у висинама др Делибашић је преточио у књигу "Планине и врхови Балкана", недавно објављену у издању "Службеног гласника" и Планинарског савеза Србије. Уређује и сајт "Планином", посвећен и чарима планинарских предела о којима се недовољно зна.
Одисеју по висијама почео је као основац када се искрао из куће и потпуно сам кренуо у велику авантуру.
- Пожелео сам да се попнем на врхове родне Зле горе и Његоша, да видим шта је са друге стране и колико се далеко види, да проверим колико је високо небо и да ли сам му тада ближи - сећа се др Делибашић успона на црногорску планину, северозападно од Никшића. - Ишао сам потпуно сам тереном опасним и незгодним за оријентацију. И стигао сам на врх Зле горе, први који сам освојио у животу. Од тада, за мене је поглед са врха вредан свих напора, проливеног зноја, осећај задовољства, успеха и среће.
ДЕЛИБАШИЋ је прави посвећеник, истраживач природе и сопствених способности кроз искушења која пред човека поставља планина.
- Дучић је говорио да је велика несрећа када човек не зна шта хоће, а права катастрофа када не зна шта може - објашњава др Делибашић. - Планина најбоље покаже човеку за шта је спреман, које су његове могућности. Природа нас учи да у њој уживамо и да се никад не предамо.
ПРЕОБРАЖАЈ ДУХА И ТЕЛА
ПЛАНИНАРЕЊЕ није професија већ разонода људи најразличитијих преокупација, али развија и изоштрава креативан дух у свакој професији, каже др Томица Делибашић:
- Планинарење нас учи да је савладиво и оно што изгледа немогуће, уз одговарајуће припреме и упорност. Човек на планини доживљава преображај, стичући снагом самоодржања нова својства духа и тела.
Саговорник "Новости" подсећа да је медицина утврдила да планинарење позитивно утиче на имунитет, самопоуздање и позитивно мишљење. С друге стране, планина уме да уплаши модерног човека коме технологије дају илузију свемоћи.
- Бити у тишини и самоћи природе значи бити са самим собом, преиспитати се - каже др Делибашић. - Мислилац и планинар Јулијус Евола рекао је да планина учи човека тишини, да обесхрабрује бескорисно брбљање, да подстиче на поједностављивање ствари. Зато се осећај сигурности који нам понекад недостаје у животу, у планини јавља интензивно. И то баш тамо где је најпотребнији, када треба превладати критичну ситуацију. Нигде се, као у планини, тако блиско не гледају живот и смрт. Зато планинар више цени живот.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)