КРИЗНИ ШТАБ О СТАЊУ ЕПИДЕМИЈЕ: Налазимо се у преломном тренутку, треба да смогнемо снаге да се придржавамо мера (ВИДЕО)
У Палати Србија одржава се редовна конференција за новинаре Кризног штаба за заштиту становништва од заразне болести ковид-19.
У последња 24 сата у Србији је на коронавирус тестирано 9.560 особа, од чега је позитивно било њих 411, док је нажалост преминуло девет пацијената.
Према последњим подацима, на респираторима у болницама широм Србије се налази 171 пацијент.
До 15 часова у Републици Србији тестирано је укупно 631. 274 особе које су испуњавале критеријуме дефиниције случаја.
Податке је саопштила докторка Дарија Кисић Тепавчевић.
Професор Петар Сворцан је говорио о ситуацији у КБЦ Звездара.
- Хоспитализовано је 299 пацијената, на интензивној нези је 28 пацијената. Ситуација је мало боља него претходних дана, али нема промена када је реч о клиничкој слици.
Добра је ствар што смо више отпустили него примили пацијената, рекао је он.
Девет запослених у овој установи је заражено, двоје са средње тешком клиничком сликом, седморо са лакшом на кућном лечењу.
- Имамо прилично стабилне бројеве лабораторијски потврђених случајева, велики је број тестираних особа - рекла је др Дарија Кисић Тепавчевић додавши да има оптимистичних параметара, да је мање њих за хоспитализацију.
- Налазимо се у преломном тренутку, када се очекује да кривуља крене силазним током, али треба да смогнемо снаге баш у овом моменту да се придржавамо мера - истакла је она.
Сања Глишић из Истраживачког тима Института Винча и групе за статистичке податке о вирусу, рекла је да они сваки дан пишу извештаје у оквиру радне групе министарства Просвете.
- Сами знамо да се вирус преноси не само капљично, него и аеросолом, па тако може да се пренесе и приликом говора, јер вирус остаје око 20ак минута у ваздуху. Показано је и да у фракцијама капљица, може да се детектује вирус -рекла је Глишић.
Како каже, рађено је и истраживање у Хонг Конгу, и на сиријском хрчку доказали су да се инфекција може смањити употребом хируршких маски, и додаје да се највише пренос зауставља уколико инфицирана особа носи маску.
"Инфицирани који су имали мање тешкоће и боље су поднели вирус, били су они који су носили маске", рекла је Глишић.
Др Дарија Кисић Тепавчевић осврнула се и на изјаве Сулејмана Угљанина о “затрованим маскама”:
- Не знам да ли је ико то схватио озбиљно. Овде делимо информације које су засноване на доказима. Мора да постоји одгвороност за сваку јавно изречену реч, многи себи дају за право да причају ствари које нису из области њихове стручности - рекла је она.
- Да би једна особа била у самоизолацији мора да има документ да је била на прегледу и статус да је позитивна на ковид. Имамо помоћ санитарне инспекције и комуналне полиције. Надам се да не постоји особа која свесно се креће међу људима а позитивна је. Ношење маски није само успутна мера, и те како смањује вероватноћу заражавања - каже Кисић Тепавчевић.
Др Сворца је говорио и о лечењу крвном плазмом и истакао да су досадашња наша искуства доста успешна. Он је истакао да су пацијенти који су примили плазму имали боље резултате од оних који је нису добили.
- Најбољи резултати су показани ако пацијенти приме плазму у првих 10-12 дана - рекао је Сворцан.
На питање о могућем карантину за грађане који долазе из иностранства, др Дарија Кисић Тепавчевић је одговорила да је то још у фази разматрања, али да још није донета никаква конкретна одлука у вези са тим питањем.
Што се тиче стицања имунитета на корона вирус, др Кисић је подсетила да је било случајева да су се људи поново заражавали након што су прележали корона вирус. - Имамо случајеве особа које су имале корона вирус и које су поново инфициране. Око 10-ак пацијената је потврђено на Инфективној клиници у Београду, али они нису захтевали хоспитализацију. Имамо доста непознаница око тога, али широм света има оваквих спорадичних случајева- објашњава Кисић Тепавчевић.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (1)