ЛЕЧЕЊЕ БОЛЕСТИ ЦРЕВА: Кортикостероиди само у акутној фази
ВИШЕ од 10.000 људи у Србији болује од хроничних болести дигестивног тракта, као што су Кронова болест и улцерозни колитис.
Након што се дијагностикују, ове запаљенске (инфламаторне) болести црева често се лече новим генерацијама биолошких лекова са новим механизмима деловања, што утиче на дуже периоде ремисије, односно мировања болести.
Асистент др Срђан Марковић, шеф одсека гастроентерологије на клиничком Одељењу за гастроентерологију у КБЦ Звездара, каже да постоји неколико главних категорија лекова који се користе, као што су деривати месалазина, кортикостероиди, имуномодулатори и биолошка терапија.
- Када је болест акутна, кортикостероиди су терапија избора, али ови лекови се не користе у терапији одржавања болести под контролом - каже др Марковић.
Биолошка терапија обухвата моноклонска антитела, којом се онемогућава ширења процеса упале.
- У ову групу лекова спадају инфликсимаб, адалимумаб, голимумаб - каже наш саговорник. - У последњих годину и по, то је и ведолизумаб, биолошки лек другог механизма. Успешност биолошке терапије је значајна и утиче на побољшање квалитета живота.
С обзиром на то да се Кронова болест и улцерозни колитис карактеришу мирним фазама болести без тегоба и периодима погоршања, потребне су редовне контроле.
- Циљеви терапија су увођење у ремисију, одржавање ремисије болести и минимализација споредних ефеката лекова - каже др Марковић. - Потребно је да се то обави у референтним центрима за лечење, као што је клиничко Одељење за гастроентерологију у КБЦ Звездара, где се уз адекватне терапије лечи више од 1.000 оболелих. Осим гастроентеролога, чланови тима су хирурзи, дерматолози, психијатри, реуматолози и радиолози, уз организовано саветовалиште.
Уз терапију, неопходна је адекватна дијета која омогућава смањење тегоба болести и превенцију поновне појаве болести.
- Дијетни режим подразумева мањи унос влакана, који се слабо варе, као и надокнаду фолата, Fe, Ca и витамина B12, који недостају због честе неухрањености пацијената - каже др Марковић.
Већина оболелих од инфламаторних болести црева је млађа од 40 година, што има велики утицај на радну способност и квалитет живота.
- Најчешће оболевају особе млађег животног доба - каже др Марковић. - Инциденца расте у адолесценцији, а код четвртине болесника се дијагностикује између 13. и 18. године. Све учесталије ове болести се јављају у северним деловима света, са највећом инциденцом у Северној Америци и Западној Европи.
ОБАВЕЗНИ ПРЕГЛЕДИ
Дијагностика хроничних болести црева обухвата анамнезу, лабораторијске прегледе, анализе столице, ендоскопске и радиолошке методе.
- Колоноскопија са илеоскопијом обавезан је део прегледа за пацијенте код којих постоји сумња на инфламаторне болести црева - каже гастроентеролог Марковић. - Код Кронове болести, присуство болести у танком цреву може да се испита рендгенским прегледом танког црева баријумом, као и радиолошким методама - скенером или ентерографијом на магнетној резонанци.
Препоручујемо
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)