ОВА ПРАВИЛА ВАЖЕ ЗА СВЕ СТУДЕНТЕ: Почело усељавање у домове, ево коме морају да се јаве ако имају симптоме
КОНАЧНА ранг листа биће објављена у четвртак, а дан касније почеће расподела соба. Прегледи за лекарско уверење почели су у понедељак.

Фото: З. Кнежевић
Директорка Завода за здравствену заштиту студената, докторка Марија Обрадовић каже да није неопходно да се сви студенти који се усељавају у домове тестирају на ковид.
- На основу анамнестичких података и детаљне епидемиолошке анкете, доноси се одлука да ли је потребно да се неки студент серолошки тестира - објашњава докторка Обрадовић.
Истиче да су серолошким испитивањем обухваћени страни студенти који нису држављани Србије, за које не постоји траг где су се кретали и који долазе из земаља региона где је ковид заступљенији у овом тренутку.
Докторка Обрадовић каже да се студенти који имају тегобе још од почетка епидемије редовно јављају у Студентску поликлинику.
- Имамо посебно одвојену респираторну амбуланту коју смо издвојили из главне зграде која је доста прометна. Студенти се могу јавити у Проте Матеје 29, да им се уради детаљна дијагностика, серолошко тестирање, по потреби ренген, лабораторија и све што треба - истиче докторка Обрадовић.
Каже да је у августу врло мало студената било позитивно на коронавирус јер су искористили тај део лета да се одморе.
- Врхунац епидемије међу студентима је био крајем јуна и почетком јула. Заражени и они са тегобама су били изоловани у посебан дом и то је доста добро функционисало захваљујући подршци и доброј координацији са Министарством здравља и Министарством просвете. Много нам је помогао Студентски центар, као и средњошколски домови - наводи докторка Обрадовић.
Начелник стоматологије Доктор Јово Мартиновић каже да студенти још увек долазе у поликлинику и у доба епидемије.
- Најчешћи разлог због којег долазе јесте зубобоља и први контакт са нашим струшњацима се заснива на прегледима, да се утврди какво је стање и због чега се то дешава - објашњавадоктор Мартиновић.
Наводи да имају 12 тимова који раде на том пољу и да је служба уређена тако да је увек дежуран један тим који прима први пут пацијенте, препознаје о чему се ради и упућује на даље лечење.
Доктор Мартиновић каже да су за студентску доб карактеристични проблеми са умњацима јер често нема простора да они правилно израсту.
- То је најчећи разлог због којег се јављају. Тада долазе на терапију код оралног хирурга. Терапија може ићи у два смера, у смеру да се умњак оставља у вилици и да се мањим интервенцијама прави простор за његово израстање или, оно што је чешће, да се хируршки уклони - објашњава доктор Мартиновић
Каже да је служба непрекидно радила од почетка епидемије, али да је обим посла био смањен.

Фото: К. Михајловић
Докторка Обрадовић подсећа да свжаки студент који има респираторне тегобе и симптоме ковида 19 треба да се јави у респираторну амбуланту Студентске поликлинике, где се ради дијагностика.
- Студент потом чека резултате пи-си-ар теста. Студенти из домова ће док се резултати чекају бити у хостелу Лола или у стационару поликлинике, где имамо посебан део за такве случајеве - објашњава докторка Обрадовић.
Уколико су негативни, студенти се враћају у дом или у свој приватни смештај.
- Ако су позитивни на коронавирус са блажим тегобама, завршава се на кућном лечењу или у Арни, ако су из колективног смештаја, а ако су теже болесни, мораће у неки од болничких центара - каће докторка Марија Обрадовић.
(РТС)
Препоручујемо

ПОВОЉНА ЕПИДЕМИОЛОШКА СИТУАЦИЈА У ВРАЊУ: Четврти дан без новооболелих
22. 09. 2020. у 09:23

ЧУВЕНИ ВИРУСОЛОГ ОПОВРГАО СВЕ ТЕОРИЈЕ ЗАВЕРЕ О КОРОНИ: Ово је ЈЕДИНА ИСТИНА о пандемији
21. 09. 2020. у 19:14

РАСКОМАДАО ТЕЛА ГЕЈ ПАРА, ГЛАВЕ СТАВИО У ЗАМРЗИВАЧ: Пороти се смучило због монструозног снимка, један није дошао на суђење (ФОТО)
КОЛУМБИЈСКИ држављанин Јостин Андрес Москера (35) проглашен је кривим за двоструко убиство у случају који је шокирао британску јавност.
21. 07. 2025. у 18:43

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)