ВИШЕ ПОСЛА ЗА ВАСКУЛАРНЕ ХИРУРГЕ КЦС: Дуплиране дежурне екипе

Танјуг

22. 09. 2020. у 14:25

КЛИНИКА за васкуларну хирургију Клиничког центра Србије је током највећег "удара" епидемије вируса корона, осим хитних случајева, чији се третман није обустављао, примала и хроничне болеснике, чије лечење није могло да се одложи.

ВИШЕ ПОСЛА ЗА ВАСКУЛАРНЕ ХИРУРГЕ КЦС: Дуплиране дежурне екипе

П.Милошевић

Директор те здравствене установе Лазар Давидовић каже за Танјуг да су то пацијенти код којих би одлагање операције, за 15 дана или месец дана, довело до катастрофалних последица, као што су губитак ноге или руке, мождани удар или смртни исход.

- Мислим да ће на крају године када будемо правили уобичајену анализу, на годишњем нивоу бити 70 одсто уобичајених операција - рекао је Давидовић.

Он истиче да је посао организован тако да ниједан пацијент не буде оштећен и да сви запослени, колико год је могуће, буду заштићени.

- Направљена је сасвим другачија организација рада, на посао су долазили само они који су били неопходни, тако је и сада - указује Давидовић и додаје да су дуплиране дежурне екипе.

Због епидемиолошке ситуације, како је рекао, клиника није радила у пуном капацитету, а од три операционе сале радиле су две.

Он истиче да је Клинички центар Србије био један од ретких здравствених установа који није био у ковид систему и да је притисак био нешто већи, јер су се четири београдска клиничко-болничка центра укључили у збрињавање ковид пацијената.

- У августу смо имали неуобичајено велики број пацијената са руптуром трбушне аорте, што се иначе сезонски готово искључиво дешава у јануару и фебруару. Претпостављам због тога што су друге установе где су ти болесници могли бити збринути, биле у ковид систему - рекао је Давидовић.

У Клиници за васкуларну хирургију годишње се обави 2.400 процедура на крвним судовима, а чак 500 се односи на различите сегменте аорте, по чему је Клиника водећа у региону.

Када је у питању анеуризма трбушне аорте, он наводи да велики број пацијената нема никакве симптоме и да се болест сасвим случајно откривена ултразвучним прегледом.

- Имамо велику заступљеност руптурираних анеуризма трбушне аорте у поређењу са другим високо развијеним западно европским земљама, што је далеко теже за збрињавање и праћено са далеко лошијим резултатима и већом смртношћу - рекао је Давидовић.

Како каже, један од начина да се открију ти пацијенти јесте ултразвучни преглед, коме би требало да се подвргну, додаје, тзв. ризичне категорије становништва.

Напомиње да су то особе мушког пола старије од 55 година, које у породици имају неког од сродника по првој линији који такође имају анеуризму.

Давидовић додаје да ће Клиника ове године конкурисати код Фонда за науку мултидисциплинарним пројектом, чији би циљ био рано откривање анеуризма трбушне аорте.

- Ако се анеуризма трбушне аорте оперише док није руптурирала, у првих месец дана смртност у нашој кући је 1,5 одсто, што је за једну такву комплексну операцију више него задовољавајуће, имајући у виду да пацијенти имају читав низ пропратних болести, пре свега срца и плућа - указује Давидовић.

Он истиче да се сваки здравствени систем мора прилагодити датој ситуацији, те да је Клинички центар Србије за сада у томе успео.

- И наредних година ће нам долазити млади људи из западне Европе на усавршавање, као и претходних десет година. Већ сада знамо кандидате до следећег октобра и сви они ће морати да се придржавају мера које је прописала наша Влада - закључио је Давидовић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?