ВАЖНА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СТУДЕНТЕ Ових 14 препорука мораће да се придржавају на факултетима

Novosti online

01. 10. 2020. у 14:10

ДАНАС почиње школска година на универзитетима у Србији, а као и у школама, и на факултетима морају да се примењују епидемиолошке мере које су прописане за борбу против корона вируса.

ВАЖНА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СТУДЕНТЕ Ових 14 препорука мораће да се придржавају на факултетима

Илустрација Фото Н. Скендерија

Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" урадио је упутство и за њих, које се састоји од 14 препорука, којих сви на факултету морају да се придржавају, како студенти, тако професори и сви остали запослени.

Као што важи за ученике, ни студенти на факултет не треба да долазе ако имају респираторне тегобе. При уласку на факултет пролазе кроз дезобаријеру и мери им се температура. Маске су у обавези да носе и они и професори. На предавањима може да присуствује онолико академаца, колико дозвољава дистанца од 1, 5 метар, односно 4 квадратна метра за сваког студента.


С обзиром на то, како је наведено на сајту Правног факултета у Новом Саду, на вратима сваке просторије ће писати колико може максимално особа да борави у њој. То у пракси значи, да у амфитеатру који има 300 места може да борави 64 студента. Седеће на свакој трећој столици, а сваки други ред ће бити празан.

Препорука је да кафићи и места где се у оквиру факултета продају сокови, храна не раде. За време испита, студенти на испитивање треба да чекају што краће испред просторије.

Забрањено је свако шеткање по ходницима, и задржавање по холовима, у дворишту факултета.

1. Пре почетка рада факултета, а и свакодневно спроводити чишћење и дезинфекцију простора, прибора и опреме, као и проветравање просторија најмање пола сата након чишћења. При коришћењу дезинфекционих средстава водити рачуна о правилној примени према упутству произвођача по питању намене, концентрације, начина употребе и неопходног контактног времена.

- Посебно редовно чистити и дезинфиковати подове, зидове, врата, столове, столице, кваке, прекидаче за светло, ручке ормарића, славине и друге површине које користи већи број лица, најмање два пута дневно, по потреби и чешће употребом средстава на бази 70 одсто алкохола.

2. Запослени и студенти морају бити без симптома који указују на корона вирус (повишена температура, кашаљ, краткоћа даха, отежано дисање, губитак чула укуса и мириса) при доласку на факултет.

3. На улазу у објекат поставити дезобаријеру – сунђер или крпу добро натопљену дезинфекционим средством на бази хлора, као и дозер са средством за дезинфекцију руку на бази 70 одсто алкохола.

4. Потребно је да факултет обезбеди довољне количине личне заштитне опреме за запослене, средстава и прибора за чишћење и дезинфекцију, као и дозер са средством за дезинфекцију руку на бази 70 одсто алкохола у амфитеатрима, читаоницама и свим осталим просторијама где студенти бораве и уче. Такође, неопходно је обезбедити и довољне количине топломера. Информисати студенте где се могу јавити да измере своју телесну температуру у случају да се лоше осећају.

5. Наставу организовати у мањим групама до 10 студената, тако да удаљеност између студената буде 1,5 метар, односно тако да буде једно лице на свака 4 квадратна метра. Не  препоручује се задржавање студената у већим групама након предавања у ходницима и холовима.

6. Направити распоред предавања тако да пауза између предавања буде довољно дуга како би се избегло мимоилажење две групе студената и обезбедило време за чишћење, дезинфекцију и проветравање простора где су студенти боравили. Препоручује се да студенти почетак предавања сачекају у амфитеатрима или вежбаоницама.

7. Одржавање испита организовати тако да се термини испита не преклапају и да чекање студената испред просторије где се испит одржава буде што краће, уз одржавање препоручене удаљености између студената од најмање 1,5 метар, односно тако да буде једно лице на свака 4 квадратна метра.  У просторији где се одржава испит може боравити наставник и студенти у броју који омогућава одржавање препоручене удаљености.

8. Запослени и студенти морају све време током боравка на факултету да носе маске, тако да маска прекрива уста, нос и браду, уз редовно спровођење мера личне хигијене, посебно прања руку сапуном и водом у трајању од најмање 20 секунди или дезинфекције руку средством на бази 70 одсто алкохола. Не додиривати лице, посебно уста, нос и очи пре прања или дезинфекције руку.

9. Просторије редовно проветравати, уз омогућавање континуираног протока ваздуха. Не користити вештачку вентилацију.

10. Обележити места за хигијенско одлагање употребљених маски и других отпада. Отпад одлагати у кесе у канти са педалом за ножно отварање или у кесе у отвореним кантама, како би се избегло додиривање поклопца канте. Кесе са отпадом завезати пре бацања у контејнер и даље третирати у складу са процедуром за управљање отпадом, уз прописане мере заштите.

11. Не организовати скупове, прославе и слична дешавања на факултету, као ни групне посете местима где се очекује окупљање већег броја особа.

12. Препорука је да кафетерије и слични простори где се продаје и служи вода, сокови, кафа или храна, а који се налазе у склопу факултета, не раде до даљњег, како би се спречило окупљање већег броја особа на једном месту и спречило задржавање у групама.

13. Потребно је да сви запослени бар два пута дневно мере температуру и проверају да ли имају неки од симптома који могу указивати на ковид (повишена температура, кашаљ, краткоћа даха, отежано дисање, губитак чула укуса и мириса), а посебно пре доласка на посао. У случају појаве симптома запослени треба да се јави надређеном и не долази на посао, те да се јави свом изабраном лекару у дому здравља.

14. У ситуацији појаве сумње на оболевање од короне код запосленог, декан те установе је у обавези да о томе одмах обавести епидемиолога надлежног института/завода за јавно здравље ради даљегпоступања.

Поједини факултети ће имати комбиновану наставу - на факултетима и онлајн, али вежбе, као и испитивања, морају да се одржавају на факултету.

(Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”