АЛБАНЦИ ЗБОГ СТИДА ОТКРИЛИ УБИЦЕ ЛЕПЕ БРАНКЕ: Исповест полицајца који је ухапсио џелате девојке са Чакора, Српкињу отац нашао мртву на путу!

Д. ВУЈИЧИЋ

05. 10. 2020. у 09:00

НЕ могу са сигурношћу да тврдим, али верујем да су се Албанци из Горњих Стреоца, села на путу Пећ - Дечани, Реџа Ахметаја и Кура Мехтаја, младићи који су на Чакору давне 1975. убили Бранку Ђукић, претходно покушавши да је силују, предали због осећаја срамоте и стида.

АЛБАНЦИ ЗБОГ СТИДА ОТКРИЛИ УБИЦЕ ЛЕПЕ БРАНКЕ: Исповест полицајца који је ухапсио џелате девојке са Чакора, Српкињу отац нашао мртву на путу!

Фото архива

Предаја се догодила 5. септембра, три дана после злочина на Чакору. "На бесу" сам позван у дом злочинца Реџа Ахметаја. Из собе га је извео његов отац, после кафе и кратког разговора. Реџо, тада осамнаестогодишњак, објаснио ми је шта је урадио са својим вршњаком и саучесником Мехтајем. Казао је и где је пиштољ којим су усмртили лепу Бранку.

И тако је полиција разрешила један од првих монструозних злочина Албанаца, пре тачно 45 година.

Овако, за ширу јавност део чуване тајне, у разговору, за "Новости", открива Веселин Симоновић, пензионисани полицајац, који је равну Метохију 1999. заменио Шумадијом. Некадашњи инспектор МУП, објашњава како и зашто се пре неки дан, аутобусом довезао од Аранђеловца до наше редакције ненајављен. Његова прича је "каменчић" који недостаје у мозаику о трагедији Бранке Ђукић, деветнаестогодишње девојке.

КАМЕН Отац га пронашао, исклесао и направио ћерки споменик, Фото архива

Те 1975. године 2. септембра, двојица Албанаца, чувајући овце видели су ученицу Бранку Ђукић из села Метеха како на Чакору, код кафане, чека аутобус за Пећ. Претпоставили су да ће се лепа девојка вратити кући пошто обави посао у граду. Направили су јој заседу на путу кроз шуму, да је "осрамоте".

- Нису је силовали - каже Веселин. - Напротив, добили су батине и огреботине и зато јој је Кур Мехтај пуцао у главу.

Бранкино тело пронашао је отац Раде, јер је у рано јутро 3. септембра кренуо у потрагу за њом. Затекао је своју мезимицу мртву, исцепане сукње, како лежи на путу у шуми.

РАДЕ И ПИШТОЉ

НИКО не зна како је Бранкин отац унео пиштољ у судницу - каже Симоновић. - Никад претходно ником није помињао могућност да се свети. Мирно је пришао убицама и сигурно циљао. Није хтео никог другог да повреди. Осуђен је пред истим судом на осам година, упркос томе што је написана петиција иза које су стајале десетине хиљада људи свих националности у тадашњој СФРЈ, са захтевом да он буде ослобођен.

Фото архива

 Веселин Симоновић бивши шеф полиције у Јунику, Фото М. Анђела

Пошто су злочинци ухапшени, на завршној речи суђења у Бијелом Пољу, Раде Ђукић је ушао са пиштољем. Док се чекало да судије извећају пресуду, пришао је окривљенима и у Кур Мехтаја пуцао два пута. У главу и срце. Реџо се спасао, бацајући се под ноге полицајцима.

- Раде је осуђен на осам година, али је одлежао око пола казне. Вратио се на Чакор и није много причао ни са ким. У потоку, неколико стотина метара даље од места где му је дете убијено, ископао је камен огроман. Сам га је клесао данима и месецима. После је споменик сам вукао из потока у планину до места где му је ћерка убијена. Ту га је оставио, и данас је ту - говори нам Симоновић.

ЛЕГЕНДА

ЧИНОМ освете Радета Ђукића у сали Окружног суда у Бијелом Пољу, чакорска драма ушла је у легенду. Сви тадашњи дневни листови у СФРЈ су на првим странама писали о убиству.

"Вечерње новости" су дале ударни наслов: "Отац пресудио убици ћерке у судници."

Добро се наш саговорник сећа како је хапсио злочинце. Информацију о убицама је добио од Тафа Љокаја, који је тада био локални политичар из Дечана.

- У кући Реџа Ахметаја било нас је за столом неколико.Отац му је био очајан, жене су само унеле кафу и воду. Молио је да му дете не тучемо. И ја сам дао "бесу".

Фото архива

 

Веселин даље прича да проблема није било ни на Бачији, месту где се крио убица. Отишао је, вели, сам полицијским аутом, а убица је отворио врата чим је чуо кола на планини.Потом је Симоновић отишао до места где је остављен пиштољ. Убица Кур Мехтај је рекао да није хтео да убије девојку.

- Нисам говорио досад због породице Тафа Љокаја - каже нам овај полицијски инспектор у пензији. - Љокај је давно умро, а недавно сам чуо и да му је син преминуо, па нема више опасности да им се сународници у Метохији свете. Ови Албанци на Космету данас, нису више они из нашег времена када се знало да образ и част немају нацију и веру.

МОШТИ

БРАНКИНЕ мошти из Метеха у Спуж пренете су 25. августа 1991. по вољи њене породице. На њеном споменику је уклесано: "На Чакору високоме,сретоше је крвождери, што са њима нешће поћи, пресудише револвери. Не заврши гимназију, но за образ даде главу. Оде вила у легенду и вјечиту стече славу. Освети је отац Раде, то витешки он учини. С тим подиже вјечни спомен својој људској величини."

Са гнушањем, Симоновић прича како је деведесетих у Горњим Стреоцима на гробљу, на месту где је сахрањен убица Бранке Ђукић, изненада никао огроман споменик (једини те величине у Метохији) где је писало како је Кур Мехтај "жртва српског терора".

ЧЕСМА На Чакору где је некада била станица аутобуса, сада спомен на Бранку, Фото Фејсбук

- Ови младићи јесу починили страшан злочин, али су њихови најмилији остали честити у очима Срба и Албанаца из тог времена. Ово данас није време поштених. Знају то Албанци. Зову ме неки од њих и данас телефоном. Многе је срамота данашњице. А Бранка, она заслужује улицу и споменик у централној Србији, Космету, Црној Гори.... Споменик да срамоти данашњицу - завршава причу инспектор.

СУДБИНА ГИМНАЗИЈАЛКЕ

БРАНКА Ђукић рођена је 1956. године у селу Метех, на планини Чакор. У Беранама је завршила три разреда гимназије са одличним успехом, а онда је хтела да промени школу јер јој је Пећ била ближе. У раним јутарњим сатима, 2. септембра 1975. ушла је у аутобус за град на Дриму, носећи документа за школу у коју је требало да крене 5. септембра.

Фото Фејсбук

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!