ОВАКО ЈЕ ДАНАС ГРМЕЛО НА ПЕШТЕРУ: Погледајте спектакуларне фотографије велике војне вежбе "Садејство 2020" (ФОТО)

Новости онлајн

10. 10. 2020. у 18:30

ПРЕДСЕДНИК Републике и врховни командант Војске Србије Александар Вучић присуствовао је данас Здруженој тактичкој вежби са бојевим гађањем „Садејство 2020” на Привременом полигону „Пештер“.

ОВАКО ЈЕ ДАНАС ГРМЕЛО НА ПЕШТЕРУ: Погледајте спектакуларне фотографије велике војне вежбе Садејство 2020 (ФОТО)

Фото: Горан Шљивић

Вежби су присуствовали председница Владе Србије Ана Брнабић, министар одбране Александар Вулин, министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић, начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић и директор Безбедносно-информативне агенције Братислав Гашић.

Фото: Горан Шљивић

Председник Вучић и министар Вулин

Данашњој вежби присуствовали су и српски члан Председништва Босне и Херцеговине Милорад Додик и председница Републике Српске Жељка Цвијановић.

Вежба „Садејство 2020“ изведена је под претпоставком да су оружане снаге непријатеља координираним активностима извршиле оружану агресију и привремено окупирале део територије Србије са две борбене групе које очекују довођење својих нових снага.

Здружене снаге Војске Србије предузеле су нападну операцију ради протеривања снага непријатеља, заштите становништва и успостављања мира и стабилности.

Вежба је почела дејством артиљеријско-ракетних јединица за противваздухопловна дејства ради уништења уочених непријатељских ваздухоплова, остваривања превласти у ваздушном простору и стварања повољних услова здруженим снагама за извођење нападне операције. На извршењу задатка дејствовале су артиљеријске батерије ПВО ПАСАРС и ПАНЦИР и једно ракетно одељење, а осматрање циљева и навођење оруђа реализовано је модернизованим радаром ЖИРАФА.

После остваривања превласти у ваздушном простору, у другој секвенци вежбе најпре је извршено извиђање борбеног распореда непријатеља беспилотним летелицама ЦХ-92, Врабац и дроном АР 100-Ц.
 Борбена група кренула је на извршење задатка, са челним осигурањем јачине оклопно-извиђачке чете на оклопно-извиђачком возилу БРДМ-2МС. Осматрачка група чете извршила је извиђање коришћењем мултисензорске извиђачке платформе МИП-3 на борбеном возилу БОВ КИВ. Ту су и два снајперска пара опремљена џили маскирним комплетима.

У трећој секвенци вежбе приказано је дејство авиона МиГ-29 и приказ борбе у којем ловачка авијација ступа у блиску ваздушну борбу. Авиони МиГ-29 врше и ловачку заштиту ударних група ловачко-бомбардерске авијације у циљу стварања услова за извршење задатка изолације бојишта.

По непријатељским циљевима дејство је извршило више група ловачко бомбардерске авијације, налетом групе модернизованих авиона ОРАО, наоружаних топовским, ракетним и бомбардерским убојним средствима.

Четврту секвенцу вежбе карактерише артиљеријско-ракетна подршка ватрене групе у којој су самоходна топовско-хаубичка артиљеријска батерија 155мм „НОРА-Б52“, самоходна хаубичка артиљеријска батерија 122мм ГВОЗДИКА, ојачана батерија модернизованих и дигитализованих ракетних самоходних вишецевних лансера М-17 128 мм ОГАЊ, вишецевног лансера ракета МОРАВА и модуларног вишецевног лансера ракета ОГАЊ М-18 и вод минобацача 120 мм.

С обзиром на разнородност калибара артиљеријско-ракетних оруђа које врше дејство по циљевима, за синхронизацију једновременог дејства користе се управљачке преносне артиљеријске осматрачке справе (УПАОС) и универзалне преносне артиљеријско-рачунарске станице (УПАРС), које врше прорачун елемената за гађање и шаљу их на дигиталне управљачке конзоле сваког појединачног оруђа.
У последње три године у наоружање Војске Србије уведено је више од 20 различитих врста артиљеријског наоружања и опреме, чиме је створена основа за знатно унапређење способности рода артиљерије.

У секвенци пет ангажована је борбена авијација и борбени хеликоптери.

После 20 година први пут је изведено дејство авиона МиГ-29 по циљевима на земљи, ракетама С-8. МиГ-ови могу извршавати дејство по циљевима на земљи различитом палетом наоружања: невођеним ракетним средствима ваздух-земља, бомбама различитог калибра и топом 30 мм.

Након дејства авиона Миг-29, дејство по непријатељским циљевима извела је група авиона Супер галеб Г-4. Авиони су дошли у бришућем лету на висинама до 100 метара користећи конфигурацију терена ради избегавања непријатељске ПВО.

Затим су наступили борбени хеликоптери. Најпре налетом и дејством на земаљске циљеве борбених хеликоптера Ми-35 наоружаних радио-вођеним против-оклопним ракетама АТАКА. Онда су дејствовали хеликоптери Ми-17В5 наоружани невођеним ракетним зрнима С-8, а уследио је прикривени долет и дејство хеликоптера ГАМА.

У шестој секвенци дејствовали су модернизовани БВП М80 АБ-1, противоклопно лансирно оруђе ПОЛО М-83, оклопно борбено возило точкаш ЛАЗАР-3, модернизовани тенк М-84 АС-1 и тенк М-84.

Заштиту од дејстава из ваздушног простора борбене групе у току напада вршио је модернизовани ракетни систем КУБ, а за противваздухопловну одбрану борбене групе, падобранског и хеликоптерског десанта од изненадног извиђања и дејства из ваздушног простора ангажован је и систем ПАНЦИР.

Седма секвенца вежбе започела је специјалним падобранским десантом који је извела група од 30 падобранаца 63. падобранске бригаде из авиона Ан-26 са висине од 3.000 метара, у једном налету, са задатком уништења заосталих снага непријатеља.

У циљу обезбеђења услова за извођење хеликоптерског десанта наступиле су снаге 72. бригаде за специјалне операције у три колоне борбених оклопних возила МИЛОШ. Синхронизованим и истовременим дејством специјалних снага по непријатељу створени су повољни услови за извршење хеликоптерског десанта.

Уследио је налет групе хеликоптера Ми-17, Ми-8, Ми-35 и Х-145М у вертикалном маневру у којима су превезени припадници специјалних снага 72. бригаде за специјалне операције и 63. падобранске бригаде у циљу неутралисања заосталих група непријатеља. Из хеликоптера су искрцане и две даљински контролисане беспосадне платформе МАЛИ МИЛОШ.

Тимови специјалних снага опремљени су по пројекту 1500, који обухвата 26 различитих врста најсавременијег наоружања и опреме.

Вежба је завршена извођењем демо скока припадника 63. падобранске бригаде са заставама Републике Србије и Војске Србије. Демо скок извели су заставник прве класе Радмила Ђурић и заставник Милан Светозаревић.

Здруженом тактичком вежбом „Садејство 2020“ представљен је део способности јединица Војске Србије у извођењу операција здружених снага. Приказана је оспособљеност дела јединица Војске Србије за извођење ваздухопловних и противваздухопловних дејстава, ваздухопловне ватрене подршке, нападне операције јединица Копнене војске и десанта специјалних снага.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (45)

РУСКА ВОЈСКА НЕЋЕ СТАТИ: Трамп неће моћи да оконча украјински сукоб, сматра професор Миршајмер