ДОКТОРКА АНА ГЛИГИЋ ОТКРИВА: Имали смо случајева да особе које су прележале корону немају имунитет на вирус - ево зашто је то тако

Новости онлајн

13. 10. 2020. у 14:59

ВАКЦИНЕ против новог соја корона вируса интензивно се истражују, неке су и регистроване, а научници редовно поручују да треба да прође доста времена док ефикасан лек не почне да се примењује у широј популацији на глобалном нивоу.

ДОКТОРКА АНА ГЛИГИЋ ОТКРИВА: Имали смо случајева да особе које су прележале корону немају имунитет на вирус - ево зашто је то тако

Фото: Принтскрин Youtube Прва

Лабораторије широм света анализирају дејство вакцина против корона вируса, од оних у Кини, Великој Британији, Јапану, Америци, док је Русија још у августу регистровала ову врсту заштите против ковида.

- Те вакцине имају циљ да зауставе епидемију, имунитет који дају не траје дуго, као што је то случај и са вакцином против грипа. Да ли те вакцине убалажавају клиничку слику оболелих, мењају дејство вируса, не знамо - коментарише др Ана Глигић и објашњава шта би било боље решење:

- Да имамо времена, требало би направити праву вакцину од самог вируса, који се претходно ослаби, односно умртви у лабораторији и таква вакцина пружа доживотни имунитет.

Вакцине о којима се увелико извештава представљају тренутно решење, а због недостатка времена и неопходности да се пандемија корона вируса заустави, може се рећи и да су најбоље могуће решење.

Корона скоро па из дана у дан испољава нова дејства, а питање имунитета на њу свакако је једно од кључних у борби против ковида.

- Имали смо случајева да особе које су прележале корону немају имунитет на вирус. То сигурно значи да се вирус променио, да више није исти односно да постоји више корона - напомиње др Глигић.

Илустрација

Вирус је, према речима нашег вирусолога који се 1972. као директорка "Торлака" сусрела са епидемијом вариола вере, испољио несвакидашња својства до сада незабележена у епидемиологији па се показало да може да опстане у спољашној средини, ван људског организма.

- Вирус је и у сувом стању активан, уколико дође до слузокоже носа, преноси се. Временом су се, иначе, мењали начини преношења короне па се сада може рећи да се преноси капљично, са више подтипова (ослобађањем капљица кашљањем, кијањем, говором односно преко ваздуха и додиривањем контаминираних површина) - објашњава др Глигић.

Наводи да се на почетку претпостављало да ће вирус који је несумњиво природног порекла ослабити након преноса са човека на човека, али се то није недостајало.

Оно што недостаје у истраживању јесте проучавања вируса на више пасажа у фамилији или друштву. На пример, са сина на оца па на унуке што је такозвани међугенерацијски пренос који се, у случају короне, није довољно пратио.

(Блиц Жена)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“