Новинари "Вечерњих новости" о НОВОСТИМА некада и додела годишњих награда Компаније "Новости" (ВИДЕО)

Д. МАТОВИЋ

16. 10. 2020. у 19:00

У ОПУШТЕНОЈ и непосредној атмосфери, без гостију и уобичајене гужве, у потпуном складу са препорукама епидемиолога, данас је обележена 67. годишњица "Новости". Традиционално награде су уручене најуспешнијима, који су се дали највећи допринос својим пером, фотографијом, уредничким ангажманом или неновинарским прегнућем.

Новинари Вечерњих новости о НОВОСТИМА некада и додела годишњих награда Компаније Новости (ВИДЕО)

Фото: М. Анђела

 

- Ове године због безбедносних мера, рођендан обележавамо у измењеним околностима, али поносни на све што смо урадили у периоду за нама - истакао је Недељко Крсмановић, директор Компаније "Новости", у мејлу упућеном свим запосленима. - Прошли смо и бројне транзиције и финансијске и политичке кризе и напокон стали на ноге. Није и неће нас зауставити ни пандемија. Ми смо борци, ми увек идемо на победу. Доказ томе је и борба нашег Вучеле, главног уредника, који управо корача ка победи над непријатељем целог човечанства - короном. Концепт поузданог и провереног новинарства који наша Компанија гаји увек је на цени. То препознају и наши читаоци и тржиште. То се види и на тиражима и на посети нашим дигиталним издањима, која су забележила највећи раст на тржишту. Разлог је јасан: остали смо верни правим вредностима новинарства и одбрани националних интереса.

Недељко Крсмановић, директор Компаније "Новости", и Милан Бабовић, заменик главног и одговорног уредника, добитницима годишњих награда, уручивали су признања на радним местима, у њиховим рубрикама. Иако је због познатих околности том чину присуствовао мали број новинара и сарадника, нису изостали громогласни аплаузи, одобравања и честитања.

ВУЧЕЛИЋ СЕ ОПОРАВЉА

ОБЕЛЕЖАВАЊЕ рођендана протекло је, нажалост, без Милорада Вучелића, главног и одговорног уредника "Вечерњих новости" и свих изадња наше Компаније. Он је на болничком лечењу због вируса короне. Обрадовале су нас вести да је Вучелићево здравствено стање стабилно и надамо се његовом брзом повратку у редакцију.

Награду за животно дело "Слободан Глумац" добила је Радмила Радосављевић, чији су текстови на странама културе увек били препознатљиви по ексклузивности, занимљивости и провокативности.

- Изузетна ми је част што примам награду која носи име великана новинарске професије, бриљантног интелектуалца и визионара који је оставио дубок траг у српској медијској историји, али и у култури - рекла је Радмила Радосављевић. - Глумац није био само један од покретача "Вечерњих новости", које је конципирао као најмодернији и најотворенији дневни лист у тадашњој Југославији, већ и велики ерудита и хуманиста. У суштину концепта листа уградио је причу и бригу о судбинама малих, обичних људи, а као велики заљубљеник у покретне слике писац и сањар изузетног дара доказао се и на пољу филмске уметности: по његовом сценарију снимљен је филм "Потрага" у режији Жоржа Скригина, а са Арсеном Диклићем потписао је сценарио за филм "Три Ане" у режији Бранка Бауера.
Награду за једногодишњи новинарски рад добили су Биљана Радивојевић, новинар и уредник у рубрици Друштво, као и наши дописници из Црне Горе Велиша Кадић и Милутин Секуловић. Већину текстова о пандемији ковида 19 написала је Биљана Радивојевић, која је из дана у дан, посебно током ванредног стања, професионално и темељно, без сензационализма пратила теме у вези са овом пошасти и функционисањем здравственог система. Истовремено радила је друге послове у редакцији, између осталог, уређивала је веома читани додатак "Доктор у кући".

ВЕЛИКА КОНКУРЕНЦИЈА

У КОНКУРЕНЦИЈИ за награду "Слободан Глумац" била је и Драгана Чабаркапа, а за ексклузивни прилог Јелена Ћосин, Зоран Ћоровић и екипа културне рубрике. У надметању за најуспешнијег уредника били су и Небојша Бојић, Лидија Зечевић, Јелена Јововић и Владан Самарџић, а за титулу најбоље новинара "борили" су се Ивана Маринковић, Јелена Стојковић и Софија Бабовић. У жестокој конкуренцији за најбољег мајстора фотографије били су и Горан Шљивић, Петар Милошевић, Ненад Живановић и Никола Скендерија. За најбољег хонорарног сарадника предложен је и Ђорђе Самоиловић, а за изузетан пословни потез у конкуренцији су били Лидија Обрадовић, генерални секретар и сви возачи наше компаније.

Предлози за све категорије стизали су из свих рубрика и одељења редакције, а коначну одлуку донео је жири у саставу: Недељко Крсмановић (председник), Милан Бабовић, Милан Весковић, Ивана Мићевић, и Тања Ћопић.

Признање Кадићу и Секуловићу биће уручено накнадно, а добили су га за вишемесечно, истрајно праћење усвајања контроверзног Закона о слободи вероисповести и излива народног незадовољства у Црној Гори. Били су у непрекидним колонама, пратећи из минута у минут шта се догађа са хапшенима, тученима, малтретиранима, а и сами су се нашли на удару власти. И Бранку Влаховићу, нашем дописнику из Москве, награда за ексклузивни прилог биће уручена другом приликом. Признање је добио за ексклузивни интервју са премијером Русије Дмитријем Медведовом, који су пренели листови не само у региону него и у свету.

Награда за уреднички рад уручена је Радмили Огњановић, уредници дописне рубрике која на списку својих сарадника има импресиван број новинара са којима комуницира свакодневно, испољавајући велико стрпљење и све атрибуте тимског играча.

Послали смо у Црну Гору Мила да обори Мила, говориле су колеге у шали после повратка Драгана Миловановића Мила са извештавања о црногорским изборима. Њему је припала награда за најбољу фотографију. Објективом је обухватио све кључне сцене: од молебна у Подгорици до судбоносног изборног дана и ноћи.

Дошавши у нашу кућу пре три године Сњежана Видачковић се врло брзо наметнула својим знањем, радом и изузетном енергијом и заслужено понела награду као најбољи хонорарни сарадник.

Двојац Никола Париповић и Бранко Остојић, запослени у нашем ЦИТ, направили су у јеку епидемије прави подвиг, омогућивши великом броју запослених приступ серверу "Новости" и могућност да своје обавезе испуњавају из својих кућа. Због тога им је додељена награда за изузетан пословни допринос.

Уручене су и јубиларне награде за вишегодишњи верност листу и компанији: за 30, 20 и 10 година рада у "Новостима".

СЛУХ ЗА РЕЧ НАРОДА

"ВЕЧЕРЊЕ новости" основане су 16. октобра 1953. године у јеку Тршћанске кризе, која је Југославију озбиљно уздрмала. Тако се пре 67 година, на улицама Београда појавио први "вечерњак", први "булеварски лист", који се по свежем изразу и изгледу много разликовао од тадашње уштогљене и дириговане штампе. Већ после првих десетак година, постале су најтиражнији лист у Југославији, а тако је и данас у Србији.

НАЈВЕЋИ тираж - 812.854 примерака, "Новости" су имале 5. маја 1980. Био је то ванредни број објављен поводом смрти о Јосипа Броза Тита. Током целе 1987. године "Новости" су имале више од 400.000 продатих примерака.

"Новости" су увек имале слуха када је требало притећи у помоћ. Захваљујући нашим акцијама, довођена је струја у забити Пештера, саграђени су домови културе на КиМ, а помогли смо градњу Храма Светог Саве, обнову Вукове куће у Тршићу, земунске болнице, реконструкцију Дечје клинике у Тиршовој, Студентског дома Карабурма, били организатори, спонзори, дародавци или медијски покровитељи многобројних и разноврсних акција, манифестација, концерата...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА ПРЕВАРИЛА НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч

КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч

РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.

15. 11. 2024. у 23:36

Коментари (1)

БРУКА И СРАМОТА! Због Србије прекинута утакмица Румунија - лажна држава Косово! (ФОТО/ВИДЕО)