ДОМ ХЕРОИНЕ БИЋЕ ОБНОВЉЕН: После писања "Новости", град Београд и Влада Србије донели одлуку о кући Милунке Савић
КУЋА хероине Првог светског рата Милунке Савић, на Вождовцу, биће обновљена, најавио је за "Новости" заменик градоначелника Горан Весић.
Ова одлука донета је после текста "Новости" у којем смо, заједно да унуком славне ратнице Слободанком Грковић, указали да кућа пропада и да је пред рушењем - кров се урушио, зидови попуцали.
Заједничким снагама републичке и градске владе, дом у којем је провела највећи део живота, биће поправљен и остаће још једно сведочанство о највећој јунакињи Великог рата.
- Звао ме је председник Александар Вучић и инсистирао да се уреди кућа Милунке Савић и да буде спомен на њен живот, јер смо као народ обавезни да јој се одужимо - рекао је Весић. - Живот Милунке Савић и све оно што је урадила за нашу земљу заслужује да је се сећамо. И зато је веома важно да се њена кућа обнови и постане место где ћемо чувати сећање на Милунку и њене заслуге. У том смислу, Град Београд ће, заједно са Владом Републике Србије, наћи решење за људе који живе на плацу где је и Милункина кућа, како би она била обновљена, и где би будуће генерације могле да дођу и науче нешто о животу ове хероине, која, нажалост, после свега што је урадила за отаџбину, није добила адекватно признање. Више се мучила после рата него у самом Првом светском рату, што много говори о нама.
ЗАСЛУЖНИ ГРАЂАНИН
Весић подсећа да је и сам у једној колумни писао како је некадашњи градоначелник Београда Бранко Пешић, када је Милунки доделио стан у насељу Браће Јерковић, успео у решењу да провуче како је она заслужни грађанин Београда.
- Тако јој је одао признање, иако није била херој из рата који се тада славио, већ из неког другог. Зато је обавеза нас данас да је се сећамо, а најбољи начин за то јесте да уредимо њену кућу и посветимо јој тај кутак - каже Весић.
Ћерке Милунке Савић одлучиле су да продају кућу 1976. године, јер је планирано да туда прође пут. То се није десило, а купци, породица Јовановић, иза Милункине направили су нову кућу, где и данас живе. Дом хероине, иако на њему стоји табла да је ту живела Милунка, није, како нам је речено, у Заводу за заштиту споменика, под њиховом заштитом.
То ће се сада променити.
- Много хвала "Новостима" на енергичности да се ова прича изгура до краја и да кућа моје баке остане као сећање на њу. Она је то заслужила. Ми смо, као њени потомци, отворени за сваку врсту сарадње око обнове. До сада је било добре воље са више страна, али није било епилога - каже за наш лист Слободанка Грковић.
ТЕКСТ ИЗАЗВАО БРОЈНЕ РЕАКЦИЈЕ
У редакцију "Новости" током јучерашњег дана стигли су многобројни позиви и поруке како сачувати дом Милунке Савић. Међу њима је и Винко Роговић, члан Удружења потомака ратова Србије 1912-1920. године.
- Било ми је веома тешко док сам читао текстове о кући Милунке Савић, посебно јер су и моји преци учествовали у ратовима. Она је најодликованија жена на свету у историји ратовања, много тога је учинила за нашу земљу и велика је срамота што је њен дом пред рушењем. Волео бих да се покрене акција прикупљања средстава за обнову и да се кућа претвори у музеј, а наше удружење би се врло радо прикључило томе - рекао је Роговић. И. Б.
Иначе, Милунка Савић, најодликованија ратница, која је одбила да са свим почастима живи у Француској или Енглеској, како би остала у отаџбини, пензију је дочекала као чистачица. После рата, у сиромаштву је одгајила четири ћерке, и одшколовала тридесеторо деце из Јошаничке бање, где је рођена. Тек 2013. сахрањена је у Алеји заслужних грађана. Тек током последње деценије, многи су чули да смо таквог хероја имали у комшилуку.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (5)