ЛАВОВИ ИЗ КОСТОЛЦА ХРАБРИЛИ ЛЕГИОНАРЕ. Јединствени симболи римских легија откривени у Виминацијуму

Борис Субашић

13. 12. 2020. у 16:17

ЛАВОВИ који ричу појавили су се пре неколико дана у њивама Старог Костолца. Археолози су откопали две фигуре звери разјапљених чељусти крај северне капије легијског логора Виминацијума, недалеко од тек пронађеног генералштаба римске провинције Горње Мезије.

ЛАВОВИ ИЗ КОСТОЛЦА ХРАБРИЛИ ЛЕГИОНАРЕ. Јединствени симболи римских легија откривени у Виминацијуму

Зидови римског легијског логора у Виминацијуму / Фото Археолошки парк Viminacium

Научници кажу да фигуре лавова нису уметничка дела прављена ради украшавања простора, већ мистични идоли "духа заштитника" легије.

- Ти симболи су за легионаре имали магијску снагу, они су заиста веровали у њихове натприродне моћи, уливали су им осећај да су заштићени и непобедиви - објашњава проф. др Миомир Кораћ, директор Археолошког института и руководилац научног пројекта Виминацијум. - Симболи легија ношени су на стеговима, а губитак тих знамења сматрао се највећим поразом, чак више од губитка људства. То су уочили и римски противници, па су по сваку цену покушавали да их отму и униште. После пада Рима су ревносно затирали трагове легијских знамења и зато су она изузетно редак налаз.

Лав, симбол Четврте Флавијеве Срећне легије / Фото Археолошки парк Viminacium

ЛАВ је био заштитни знак Четврте Флавијеве Срећне легије, а археолози сада трагају за статуом бика, који је био симбол Седме Клаудијеве Верне и одане легије. Обе јединице биле су стациониране у престоници Горње Мезије у другом веку, после велике инвазије племена из Дакије, данашње Румуније.

Тешки Дачки ратови су започели када је савез племена под вођством Децебала у првом налету збрисао до последњег човека Пету легију и њене ауксилије, помоћне јединице попуњене локалним становништвом. Због тога су у Виминацијум доведене елитне легије, Седма и Четврта, које су прво одбиле инвазију, а затим прешле Дунав, потукле нападаче до ногу и освојиле нову римску провинцију.

О томе сведочи и сцена на рељефу Трајановог славолука у Риму. На њој је представљен Тиберије Клаудије Максим, коњаник-извиђач Седме Клаудијеве легије, како доноси императору Трајану одсечену Децебалову главу.

МАКСИМ је и име светски познатог Римљанина из филма "Гладијатор", а археолози у шали кажу да је он из Виминацијума, јер Расел Кроу глуми официра легије Феликс (срећне) и има истетовиран симбол њеног лава. Научници кажу да је истицање легијских симбола био својеврстан ритуал "војничке религије".

- Фигуре лавова које смо пронашли без икакве сумње су стајале на градским и легијским капијама, али не као обичан украс - објашњава проф. др Кораћ. - Рим је придавао велики значај одређеним ритуалима, о чему сведочи и начин градње легијских логора. Римљани нису прво правили бедеме, што би се дало очекивати, већ четири капије са легијским симболима, које су показивале ко влада на све четири стране света. То је био веома важан психолошки ритуал који је војнику уливао осећај непобедивости.

ЛАВЉА легија Четврта Флавија је после Дачких ратова стационирана у Сингидунуму, данашњем Београду, а Седма Клаудија је остала у Виминацијуму.

- Ове легије су биле врхунске, међу најбољим јединицама царства, које су упућиване на најтеже задатке у све делове света, а у грађанским ратовима су пресуђивале ко ће бити цар - објашњава др Кораћ. - Легије из Мезије су попуњаване становништвом са ових простора, које је давало најбоље трупе Рима. Римски мит каже да је бог рата Марс рођен између простора Горње Мезије и Тракије, данашње Источне Србије и Западне Бугарске. Тај мит није без основа, али није ни једино обележје овог простора. Не заборавимо да је зачетник данашње цивилизације Константин, који је христијанизовао Рим, а да не говоримо о Јустинијану који је кодификовао римско грађанско право, основу правне науке.

ЛЕГИЈА ЛАВА

ЧЕТВРТА легија надимак "Срећна" добила је после успеха у рату против Дачана. Под Трајаном је остала у Дакији да контролише Ђердап, руднике бакра и злата у Карпатима и путеве. Затим је премештена у Београд са задатком да чува Подунавље и Виа милитарис преко са огранцима према Солуну и Драчу. На престо је довела цареве Каракалу, Александра Севера, Максимина. Пошто је сузбила напад Алемана на Апенине, цар Галијен ју је прогласио својом гардијском јединицом. Ратовала је од Германије до Ирана.

Глијенов новац са симболом Четврте легије / Фото Археолошки парк Viminacium

ЛЕГИЈА БИКА

ВИМИНАЦИЈУМСКУ Седму легију основао још Јулије Цезар половином првог века пре нове ере и са њом је побеђивао у Галији, Германији, Британији, Шпанији, Грчкој. Зато је њен први надимак био "Стара" а други - "Клаудијева Верна и одана", је добила када је овом цару сачувала престо од узурпатора. Ова легија је сматрана једном од четири најбоље у империји, а на трон је довела Веспазијана, Септимија Севера, Каракалу, Галијена... Укупно седам пута је добила титулу "Верна и одана" од царева којима је сачувала или дала престо. Из базе у Виминацијуму је ангажована у ратним операцијама на Кипру, у Јерменији, Палестини, Сирији, Персији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МЕСИ ДОНЕО ОДЛУКУ: Откривено где ће Аргентинац после Интера