ПОРАЖАВАЈУЋЕ ИСТРАЖИВАЊЕ УНИЦЕФА У СРБИЈИ: Више од 60 одсто родитеља бар једном истукло дете
ВИШЕ од шездесет одсто родитеља у Србији (63 одсто) употребило је неки облик физичког насиља као начин дисциплиновања детета бар једном, а 45 одсто користило је физичко насиље у претходној години.
Ово је показало истраживање УНИЦЕФ-а, у сарадњи са Министарством за рад, борачка и социјална питања. Истраживање о знању, ставовима и праксама у вези са применом васпитне дисциплине над децом у Србији за УНИЦЕФ су спровели Институт за психологију и Институт за ментално здравље.
Резултати показују и да је скоро половина испитанка (47 одсто) први пут истукла дете када је било у узрасту између две и три године. Више од две трећине било је психолошки агресивно према детету бар једном у претходној години. Као два најчешћа разлога за насилно дисциплиновање наведени су непослушност детета (22 одсто) и то да се оно нашло у опасној ситуацији (23 одсто). Ипак, готово сви родитељи (91 одсто) користили су и неки вид ненасилног васпитавања у протеклој години.
Већина стручњака који пружају подршку родитељима у родитељству изразила је негативан став према телесном кажњавању, а главне препреке са којима се суочавају у раду са родитељима на решавању овог проблема јесу, како кажу, недостатак времена, средстава и мотивације. На питање о сопственим ставовима о родитељству и о извору информација који је по њима најпоузданији, 17,2 одсто стручњака највише верује саветима својих родитеља.
Дарија Кисић Тепавчевић, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, рекла је да заштита права деце од свих облика насиља, злостављања и занемаривања представља један од приоритета политике Републике Србије, у складу са усвојеним принципом „нулте толеранције“ на насиље.
- У том смислу, Министарство је, у складу са својим делокругом рада и надлежностима из области социјалне заштите, и у сарадњи са другим релевантним актерима, активно укључено на заштити деце и породице од свих облика насиља - рекла је министарка.
Деуана Костадинова, директорка УНИЦЕФ-а у Србији, истакла је да је многим очевима и мајкама потребна подршка да би развили позитивне родитељске вештине и избегли коришћење насиља у васпитавању. Изградња система за промену понашања, ставова и пракси како би се постигло да свако дете живи у ненасилном окружењу у коме има подршку, захтева доступност квалитетних услуга и програма родитељства, али и консензус око консистентног подизања свести у јавности, поручују из УНИЦЕФ-а.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)