ДЕЦУ УДАРАЈУ И ДАВЕ: Шокантна признања родитеља из Србије

20. 12. 2020. у 22:36

ИСТРАЖИВАЊЕ Уницефа "Примене васпитне дисциплине над децом у породици у Србији" показало је да је 63 одсто родитеља користило неки облик физичке агресије као начин дисциплиновања детета барем једном током дететовог живота, а њих 45 одсто је изјавило да су користили физичку агресију током претходне године.

ДЕЦУ УДАРАЈУ И ДАВЕ: Шокантна признања родитеља из Србије

Фото: Depositphotos

Само мали број родитеља (3 одсто за претходну годину и 2 одсто за животни век детета) навело је да су користили теже облике физичког насиља. Обично су родитељи у тој групи ударали дете по неком другом делу тела од задњице нечим попут каиша, четке, штапа или неким другим тврдим предметом (3 одсто). Веома тешке (екстремне) облике физичког насиља (ударање детета изнова и изнова из све снаге; хватање детета за врат и дављење; намерно изазивање опекотина код детета; претња детету ножем или пиштољем) наводи мање од 2 одсто родитеља.

Истраживање су спровели стручњаци Института за психологију са београдског Филозофског факултета и Института за ментално здравље у Београду уз подршку Уницефа у периоду од августа 2019. до јануара 2020. године на узорку од 1.186 родитеља који су, у тренутку испитивања, имали децу старости до 18 година.

- Мајке или женски старатељи су чешће изјављивале да физички кажњавају децу, али оне такође више од очева учествују у развојно подстицајним активностима. Међутим, мајке имају значајно мање позитиван став према насилном дисциплиновању у поређењу са очевима и верују да телесно кажњавање нема позитивних исхода, док су очеви веће присталице телесног кажњавања и сматрају да је то дисциплински метод са позитивним исходима. Нажалост, већина родитеља је одговорила да је први пут тукла дете када је оно имало између две и три године (47 одсто) - наводи се у истраживању.

Директорка Уницефа у Србији Дејана Костадинова изјавила је да је родитељство важан и изазован посао и да је родитељима потребна подршка у подизању деце.

- Свима нам је познато да родитељи воле своју децу и да желе да их виде како одрастају здрава и срећна. Али многима од њих, како очевима тако и мајкама, потребна је подршка да би развили позитивне родитељске вештине и избегли коришћење насиља у васпитавању деце. Достизање нулте толеранције за насиље је дуг пут који тражи посвећеност, стрпљење и доследност - поручила је директорка Уницефа у Србији.

На основу истраживања стручњаци су као један од закључака истакли да ненасилно васпитавање деце у породици треба да буде део ширег одговора у оквиру заштите деце од насиља и злостављања, укључујући изричиту забрану телесног кажњавања у свим срединама, обавезно поштовање општег протокола о заштити деце од злостављања и насиља и одговарајућих посебних протокола чији је циљ заштита деце од злостављања и насиља.

(Блиц.рс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗАКЉУЧЦИ ИЗ ДАВОСА 2025:  Време за деловање је сада, а одговорност је на свима