ВИШЕ НОВЦА ЗА МЛАДЕ НАУЧНИКЕ: Стратегија државе - снажнији истраживачки тимови, лакши избор у научна звања
НАЧИН финансирања научника неће се мењати догодине - новац за плате и материјалне трошкове биће исплаћиван на нивоу исплате за децембар из претходне године, уз припадајућа повећања у складу са Законом о буџетском систему.
То је регулисано Законом о науци и истраживањима и тако ће бити све док држава не почне да примењује закон о платним разредима који ће се односити и на запослене у институтима.
Овако о научницима и плановима за развој науке, за "Новости" каже проф. др Маријана Дукић Мијатовић, државна секретарка за науку у Министарству просвете, науке и технолошког развоја. Напомиње и да је законом предвиђено да исплата средстава тече на овај начин све док се цео систем не уреди кроз доношење законских аката и каталога радних места.
Према њеним речима, држава ће донети Стратегију науке под мотом "Моћ знања" која ће важити за период од 2021. до 2025. године, а важећој истиче рок за неколико дана. Јавна расправа о овом предлогу траје до 12. јануара 2021.
- Пошто време истиче, министар Бранко Ружић формирао је радну групу у којој се налазе академици, професори и успешни људи различитих професија како би се сагледале потребе науке и усагласила стратегија. Хоћемо да Србија буде оснажена, просперитетна и угледна онолико колико знања поседује - истиче наша саговорница.
Добро је, каже Дукић Мијатовић, што је претходна влада донела Закон о науци и истраживањима, а сада предстоји његова примена, односно прелазак са пројектног на институционално финансирање преко Фонда за науку. Такође, треба донети и подзаконске акте на којима се већ ради.
- Пројектно финансирање одвија се преко Фонда за науку, циљ је да се финасирају најбољи пројекти, а о њима одлучује комисија састављена од страних ренцензента, процењујући колико су актуелни, колико се уклапају у потребе Србије али и у светске научне токове - наводи државна секретарка, уз подсећање да је Фонд већ имао пет програма у вредности од 38 милиона евра.
Држава жели, истиче она, да оснажи водеће истраживаче и истраживачке тимове, а то ће урадити оснивањем нових института, оснаживањем постојећих, проглашавањем института од националног значаја, повећањем буџета који сада износи 20 милијарди динара, што је у односу на претходне године повећање за 46 одсто.
- Преко Фонда за науку, на конкурс Идеје вредан 24 милиона евра, стигло је 915 пријава. Уговори ће бити потписивани од 1. септембра 2021. Биће расписана још три конкурса: Развој, Инфраструктуре и Развој младих истраживача - набраја проф. Дукић Мијатовић.
Она истиче да је циљ и подмлађивање научне заједнице, како би се млади задржали у земљи, а да би се то постигло релаксиран је флексибилнији избор у научна звања и заснивање радног односа, олакшана процедура за запошљавање повратника.
- Рад Фонда за иновациону делатност понудиће одличне програме, у перспективи ћемо добити и Центар за вештачку интелигенцију у шта улажемо велике наде, јер то тржиште у свету вреди 500 милијарди долара - каже наша саговорница.
Ситуација са вирусом корона упослила је научнике, а државна секретарка истиче да 250 истраживача из различитих института ради на PCR тестовима, прикупљању информација о ковиду из светске литературе, раде на протоколима и припремама за дезинфекцију, терапији, прате развој вакцина...
У НАУЦИ 54 ОДСТО ЖЕНА
И ОВЕ године три младе научнице добиле су стипендије у оквиру конкурса "За жене у науци". Оне су награђене за свој изузетан научни истраживачки рад. За ове стипендије могу да конкуришу научнице које се баве истраживањима у области природних наука и имају до 35 година. Иначе, у науци има 54 одсто жена.
Препоручујемо
Почео 14. Фестивал науке: Прави научни изазови чекају вас на фестивалнауке.рс
17. 12. 2020. у 13:55
НАУЧНИ ИЗАЗОВИ У ВИРТУЕЛНОМ СВЕТУ: "Европска ноћ истраживача" ове године онлајн
25. 11. 2020. у 17:16
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (1)