САЊА "ЛОВИ" КРИВОЛОВЦЕ: Једна од малобројних жена ловочувара у нашој земљи штити ловиште на међи између наше земље и Мађарске

Ј. ЛЕМАЈИЋ

29. 12. 2020. у 13:00

ОДРАСЛА је поред Келебијске шуме, ловачку пушку наследила је од деде, а правила ловства научила од оца, па не чуди што са толико љубави према природи и животињама Сања Милошев (28) из Суботице брине о ловишту "Суботичке шуме".

САЊА ЛОВИ КРИВОЛОВЦЕ: Једна од малобројних жена ловочувара у нашој земљи штити ловиште на међи између наше земље и Мађарске

Сања Милошев / Фото Ј. Лемајић

Иако је по струци мастер економије, шармантна млада дама ни не помишља, а и не жели да буде менаџер или да ради неке послове у финансијама. Она већ ради посао из својих снова - референт је ловства и ловочувар у ЈП "Војводина шуме" и свакодневно се брине о 6.000 хектара ловишта отвореног и затвореног типа на самој српско-мађарској државној међи.

На посао, у комплетном ловачком оделу и пушком о рамену, Сања сваког јутра долази са осмехом. Не гледа на сат, не одбројава до завршетка радног дана, већ ужива обилазећи ловиште и бринући о богатом фонду дивљачи - муфлонима, срнећој дивљачи, дивљим свињама, јелену лопатару...

- Верујте, нема лепшег осећаја него када радите посао који много волите. Љубав према лову у нашој кући се преноси из генерације у генерацију. Она нам је већ у генима - прича нам Сања. - Спојила сам хоби, страст и посао, и уживам у сваком тренутку док радим. Буде ми мало времена за све што желим да видим и урадим.

А посао ловочувара није нимало лак. Нарочито не за даму.

- Наш најважнији задатак је заштита и унапређење дивљачи и њеног станишта. Свакодневно посматрамо дивљач, пратимо је, водимо ловце у лов и одговорни смо за њих, обављамо санитарни одстрел уколико је потребно, зими носимо храну за животиње, често пешке обилазимо терен и реагујемо одмах - прича наша саговорница појединости њеног радног дана. - Чувамо ловиште и од криволовацa, који праве штету због ужитка или користи. Неретко се деси и да затекнемо мигранте како праве штету или секу жицу мислећи да је то ограда са Мађарском. Не праве проблеме, оду у миру, али оставе за собом много смећа. Буде некад мало теже, али то је ништа спрам те синтезе са природом и животињама.

Сестре Милошев са оцем, увек савесни ловци / Фото Ј. Лемајић

Иако је одувек била савестан ловац, откако је ловочувар Сања на лов гледа другачијим очима.

- Одувек ми је био сан да уђем у затворени део ловишта, и остварио ми се. Дивљач сам увек поштовала, али неке ствари сада посматрам другим очима. Некако сам заштитнички настројена према свим животињама, важно ми је да су добро, некима смо дали чак и име - даље ће Сања са таквим жаром да пожели да се одмах крене у обилазак шуме. - Шакали су предатори, велики непријатељи дивљачи, а почели су да буду и моји. Ако се не газдује са дивљачи како треба она страда и нарушава се цео систем. Толико тога можемо да научимо из закона природе да нисмо ни свесни. А ти закони су вечни.

ТРИ СЛОБИНЕ ЋЕРКЕ

НАША саговорница можда није једина жена ловочувар и управник ловишта, али још нигде нисмо видели да три сестре иду у лов са оцем.

- Тата Слободан је љубав према лову усадио у мене и сестре Марину и Слободанку. Сви заједно идемо у лов и уживамо у томе, а сада нам се у шетњи придружи и мала Алексеја, сестрина ћерка од три и по године. Мама нас подржава, каже да радимо шта хоћемо само да ништа не доносимо кући - прича Сања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПРОНАШЛИ СМО НОВУ ДЕСТИНАЦИЈУ ЗА ЛЕТО 2025! Осећајте се као на Карибима, а само два сата од Београда