ИНТЕРВЈУ Др Алексеј Борисович Данилов: Страх је савезник вируса, под сталним стресом постајемо веома рањиви!

ДА вирус корона напада нервни систем слажу се бројни научници из разних земаља. На почетку пандемије се углавном говорило о последицама које ковид 19 оставља на дисајне органе, пре свега на плућа. Ипак, ситуација је много деликатнија, а главни проблем је слабљење имунитета због страха међу људима и загађености природе.

ИНТЕРВЈУ Др Алексеј Борисович Данилов: Страх је савезник вируса, под сталним стресом постајемо веома рањиви!

Фото Б. Влаховић

У чак 93 одсто градова на свету ваздух је лошији од прописаних норми, а бројни показатељи сведоче да је смртност од короне већа тамо где је ваздух загађенији.

Овако, у ексклузивном интервјуу, за "Новости", говори др Алексеј Борисович Данилов, шеф катедре нервних болести на чувеном Сеченовском универзитету у Москви. Један од најпризнатијих руских професора млађе генерације, поборник гесла "Боље спречити него лечити", упозорава да на проблем ковида 19 не треба гледати "само уско кроз лечење плућа и органа за дисање", већ се мора јачати имуни систем човека:

- Није довољно само јести здраву и разноврсну храну. Човек мора имати добар сан, мора да борави на чистом ваздуху, врло је важно да води рачуна о свом психичком стању, јер када је стално под стресом и у страху, постаје рањив.

* Упозоравате да су медији препуни негативних информација који додатно сеју страх о корони?

- Живимо у време инфодемије, тј. јаког информативног и психолошког притиска на људе. Паника међу становништвом се шири великим бројем информација. Проблем је и у томе што у тој тзв. информативној епидемији говоре људи који нису квалификовани да говоре о одређеној болести. Прича свако ко стигне, па или шири панику или лажни оптимизам. Чињеница је да страх чини људе рањивим. Њима опада имунитет и могу постати жртве разних болести, не само вируса корона. А, оне који од јутра до мрака гледају ТВ и слушају катастрофичне информације, разумљиво је да додатно хвата страх.

Професор Данилов са нашим дописником из Москве / Фото Б. Влаховић

* О свим последицама вируса корона још се, чини се, мало зна.

- Неоспорно је да је симптом губитка чула мириса и укуса, које су многи пацијенти наводили као нешто што је претходило зарази, последица проблема у централном нервном систему. Код већине болесника после одређеног времена врати се чуло мириса и укуса, али код неких тај период траје дуже, а некима се та чула не опораве.

* Били сте противник тоталне изолације коју су проводиле многе земље, међу њима и Русија...?

- Имунитет и психа су јако повезани. Да груба изолација или самоизолација штете, потврђују подаци које износе психијатри. То што се забрањивало старим људима да излазе на улицу није допринело њиховој здравственој заштити него је испало својеврсно кажњавање. Старијим људима је неопходна свакодневна шетња на чистом ваздуху. То је за њих као важна терапија. Затварање грађана у станове повећало је број позива психијатрима и психолозима. Таквим особама је телевизор био извор страха. То што ће људи на нормалном растојању да шетају по парку сигурно неће утицати на раст броја заражених.

СВЕ ДОЂЕ НА НАПЛАТУ

ОСИМ што је шеф Катедре за нервне болести на Сеченовском универзитету у Москви, др Данилов је и директор Института међудисциплинарне медицине. Завршио је Медицински факултет у Москви са највишим оценама, а затим је магистрирао и докторирао на темама из неурологије.

Велики је поборник тезе да се не квари склад односа човека и природе, јер касније, како каже, "стиже велики рачун на наплату, а то су људски животи и скупа лечења".

* Због превентиве против короне последњих месеци је постао модеран витамин Д. Колико витамини могу да помогну у борби против ковида 19?

- Нема доктора који ће рећи да витамини и микроелементи нису важни и корисни. Али добро се зна да је најбоље када се они добијају из хране јер се тако лакше усвајају. Они су корисни као превентива, а не као замена за лек. Пити велике количине мултивитамина није паметно јер може бити штетно. Што се тиче витамина Д, они који о њему говоре и пропагирају га као аргумент, наводе чињеницу да у северним земљама има мало сунца, па га зато треба пити. Нисам против мултивитамина, али сам присталица тога да се витамини узимају кроз разноврсну храну.

* Сведоци смо жестоког пропагандног и маркетиншког рата о ефикасности вакцина против короне. У медицину и фармакологију се умешала и политика. Могу ли вакцине да зауставе пандемију и врате нас у пријашњи живот?

- Уопште не сумњам да ће садашњи вирус корона бити побеђен. Али искуство са вакцинама говори да кад вирус мутира, мора се мењати и вакцина. То што се сада произвођачи вакцина утркују да докажу како је ефикасност њихове вакцине најбоља, треба схватити и као део маркетинга. Јасно је зашто се убрзавао процес прављења и испитивања вакцине. Постојао је страх да се због великог броја заражених не догоди да више не буде места у болницама за лечење оболелих од ковида 19. Ипак, када једног дана неко израчуна колико је новца потрошено за маске и респираторе, као и разне медикаменте, без обзира на то колико су ефикасни, доћи ће се до огромних бројки. Морамо се зато запитати - да се на време потрошио само део тог новца на побољшање еколошке ситуације, значајно би се побољшао имунитет грађана, па би и број оболелих био мањи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

КАКАВ ПОТЕЗ! Луис Хамилтон мења име