БРОЈКЕ ПАДАЈУ, ОПРЕЗ ОСТАЈЕ: Данас одлука о употреби руске вакцине "Спутњик V", епидемиолози поново упозоравају

В. Н.

04. 01. 2021. у 08:00

И ДОК многи грађани Србије ишчекују данашњу седницу Кризног штаба, као и званичну одлуку о употреби руске вакцине "Спутњик V", дотле се и званична статистика броја заражених ковидом 19 у нашој земљи и трећи дан заредом у 2021. години смирује. Према последњим подацима, битку са короном изгубило је још 37 особа, новооболелих је 1.966, док је 265 на респираторима.

БРОЈКЕ ПАДАЈУ, ОПРЕЗ ОСТАЈЕ: Данас одлука о употреби руске вакцине Спутњик V, епидемиолози поново упозоравају

Лекари у ковид-болницама и даље имају пуне руке посла / Фото Д. Миловановић

Како је раније најављено, прво ће бити вакцинисани здравствени радници у одељењима интензивне неге, а после тога по утврђеном редоследу следе амбуланте у домовима здравља и пријемно-тријажни центри, потом ковид-болнице, лабораторије у којима се дијагностикује вирус, затим јединице интензивне неге у нон-ковид деловима, хируршка одељења и запослени у домовима здравља.

Последњег дана старе године добијена је дозвола Агенције за лекове и медицинска средства (АЛИМС) за ово руско цепиво, а дан раније стигло је и додатних 2.400 доза у Србију. Све испоруке се, према речима Павла Зелића из АЛИМС, контролишу, и грађани могу да имају пуно поверење у њихову безбедност и ефикасност.

- Морамо да унесемо једну дозу наде, одобрили смо до сада две вакцине "Фајзерову" и "спутњик" - рекао је Зелић. - Свака испорука се контролише у што краћем року, али поштујући наше строге критеријуме како би наши грађани имали безбедне вакцине. Грађани могу да имају пуно поверење јер на процени безбедности вакцина раде стручни људи.

Зелић је нагласио да су спремни и за процене других вакцина чим произвођачи пошаљу документацију. До сада, како је указао, ниједан корак није прескочен и нема ништа спорно са њима. Агенција за лекове и медицинска средства прати смернице СЗО и ЕУ које омогућавају и другим регулаторним телима да уз њихову процену имају и њихове препоруке.

Зелић је нагласио да су прве вакцине корисници домова за старе примили још 24. децембра и од тада се прати да ли је код некога било нежељених ефеката.

- Само је једна евидентирана у периоду од 24 сата од пријема вакцине и нема никаквог разлога за забринутост. Имамо разлога да будемо ведри када је реч о наставку имунизације. Када је реч о вакцинама, само је технологија производње нова код "Фајзерове" вакцине, али све оне имају квалитет безбедности и ефикасности тако да је свака од њих добра - истакао је Зелић.

Епидемиолози, међутим, и поред смањења броја заражених упозоравају да нема опуштања, да је мањи број потврђених случајева последица и одласка мањег броја људи на тестирање и понављају да су болнички капацитети и даље оптерећени великим бројем оболелих. Члан Кризног штаба др Предраг Кон је рекао да колективни имунитет на вирус корона од око 60 одсто популације може да се очекује тек после марта, и то ако се буде вакцинисало 20 одсто становништва.

- За потпуно сузбијање вируса потребан је колективни имунитет који је преко 80 одсто, односно да се вакцинише до три милиона становника - написао је др Кон на свом фејсбук-профилу. - Србија ће обезбедити све што је потребно за масовну имунизацију.

Додао је да је велики број, до 40 одсто, имунитет стекао након контакта с вирусом, тако што је прележао ковид 19 или имао асимптоматску инфекцију. Резултат масовне имунизације зависиће, сматра он, од одзива становништва, али и способности да се од тога не прави тема за поделе, већ, како је навео, тема о личној заштити, али и солидарности.

- Излазак из ове здравствене кризе се јасно види, брзина изласка зависи од нас - поручио је Кон.

Да места опуштању не сме да буде показују и вести из Чачка. На ковид-одељењима чачанске болнице преминуло је петоро пацијената, и то четворо из Чачка и један из Лучана.

У трећем таласу епидемије у Моравичком округу досад је битку са короном изгубило 200 особа, од којих је 149 из Чачка. На ковид-одељењима хоспитализовано је 160 пацијената, два мање него претходног дана, а примљено је 10 пацијената са симптомима који указују на могућу инфекцију. Било је шест отпуста на кућно лечење, док је у респираторном центру смештено 14 најтежих болесника. Петоро са изразито тешком клиничком сликом прикључено је на механичку вентилацију.

На другом крају земље, на територији Војводине је од 366 нових случајева вируса корона 150 у Новом Саду. Број регистрованих активних случајева у покрајини је 31.952 и то у Новом Саду - 8.658, следи Зрењанин са више од 3.400, Панчево са више од 1.700, Бачка Паланка са више од 1.500 и Суботица и Кикинда са више од 1.300 регистрованих активних случајева.

"АРЕНА"

ПОСЛЕДЊИХ дана смањује се број пријема у војним болницама. У привременој ковид-болници "Штарк арена" у Београду смештено је 320 оболелих, а на ВМЦ "Карабурма" нешто више од 100.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!