САМО ДА ШТО ПРЕ ВИДИМО УНУКЕ: Одзив за вакцинацију посебно је добар код старијих од 65 година, који спадају у најризичнију групу

В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

30. 01. 2021. у 09:51

КОЈУ вакцину препоручујете, да ли могу да је примим ако имам повишен шећер, хипертензију или алергију на пеницилин, има ли нежељених реакција, колико дуго сам заштићен од вируса, колико траје имунитет... Ово су само нека од питања са којима се сусрећу изабрани лекари старијих пацијената.

САМО ДА ШТО ПРЕ ВИДИМО УНУКЕ: Одзив за вакцинацију посебно је добар код старијих од 65 година, који спадају у најризичнију групу

Фото Н. Карлић

Познато је да су у групи најризичнијих у општој популацији за оболевање старији од 65 година, па и не чуди њихова зинтересованост за имунизацију. Од нешто више од 250.000 вакцинисаних, колико их је укупно било почетком ове недеље, велики број грађана управо је у трећем добу. Како нам је потврђено у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, само у геронтолошким центрима до сада је цепиво примило више од 6.500 корисника.

Укупан број старијих који су се одлучили за вакцинацију још се не зна, будући да је имунизација оних старијих од 75 почела тек пре десетак дана, а у међувремену је, са заказивањем или без њега, стрпљиво чекајући у реду, своју дозу примило и на хиљаде других пензионера. Међу њима је и Милена Спасојевић из Велике Плане.

- Снаха из Београда ме је пријавила. Јавили су ми се после два дана. Кад сам стигла у заказано време, све је протекло одлично, завршила сам за 15 минута. Најпре су ми измерили температуру, питали су ме да ли имам алергију, које лекове пијем и од којих болести болујем. Рекли су ми да ћу добити кинеску вакцину и заказали су ми ревакцинацију за 12. фебруар - прича ова пензионерка.

Сутрадан су је, како каже, звали да виде како се осећа. Никаквих пропратних симптома није имала, баш као што ни пре тога није имала посебних жеља за врстом вакцине.

- Било ми је свеједно коју ћу примити. Желела сам само да будем заштићена, да могу нормално у госте да ми долазе деца и унуци, да не стрепимо сви да ли ће ме неко нехотично заразити. Немам страх од вакцина, оне су спасле свет од многих болести, посебно у мом окружењу од великих богиња - каже госпођа Милена.

О детаљима у вези са вакцинама ни она, као ни већина пензионера, не зна много. Драгиња Мићић, лекар у једном београдском приватном дому за старе, објашњава да најпре треба знати да је вакцина врста лека која припрема наше тело за борбу против неке конкретне инфекције, узрочника одређене болести.

- Вакцине садрже нереактивне или ослабљене фрагменте организма који изазива болест или образац који ће покренути исту реакцију - наглашава докторка. - То имуни систем у телу наводи да препозна уљеза ако се сретне са њим и произведе антитела, како би тело научило да се против њега бори. Мало је вероватно да ће се онај ко је добио вакцину озбиљно разболети, али један мали део људи доживи нежељене ефекте и то су најчешће болови у рукама, мишићима или привремено повишена температура.

Др Мићић саветује старије од 65 да се, уколико сматрају да су у повећаном ризику због тога што имају неке придружене болести, попут дијабетес мелитуса, хроничне опструктивне болести плућа, хипертензије, алергијских реакција, алергија на пеницилин и слично, без устезања обрате изабраном лекару или епидемиологу.

- Они који су преболели ковид нису у групи приоритетних пацијената који би требало да добију вакцину, али свакако треба да је приме - каже наша саговорница. - Сада је препорука да сви треба да се вакцинишу, и то што већи број одраслих, да би се спречило даље ширење. Имунизација милијарде људи спречиће преношење ковида 19 и утрти пут такозваном имунитету крда, а када једном то постигнемо, брже ћемо моћи да се вратимо нормалном животу.

Међу онима који ће се вакцинисати је и Надежда Сатарић, председница удружења "Амити", које се бави проблемима старијих генерација.

- Наравно да ћу се вакцинисати да заштитим себе од могуће заразе, да заштитим друге због могућности преноса вируса и да допринесем колективном имунитету заједнице - каже Сатарићева.

Њена организација још нема податке колико се старијих одазвало до сада, али каже да зна да постоји интересовање за имунизацију:

- Познајем и оне који су се већ вакцинисали и, како кажу, нису дуго чекали од пријављивања, неки два дана, а најдуже десет. Ти, старији, кажу и да немају негативне реакције на вакцину, а цепиво које су добили је било руско или кинеско.

Они који су добили своју прву дозу навели су различите разлоге за ту одлуку. Многи од њих су активни и раде са децом или одраслим особама, па не желе ни себе, ни друге да доведу у ризик. Други пак наводе да су жељни одлазака на културне манифестације, којих и сада има и одржавају се, али их они не посећују управо због страха да се не разболе.

- Трећи једноставно кажу да верују лекарима и зато се вакцинишу, а има и оних који и не размишљају о разлозима, већ једноставно поштују инструкције које долазе од, како кажу, "Вучића и осталих државника". Познајем и оне који не желе да имају дилему шта им је чинити по том питању. Неки од њих, према сопственом признању, сумњају да ли су те вакцине довољно сигурне и да ли су ваљано тестиране. Други кажу да су се наслушали најразличитијих ставова и да чекају да виде шта ће бити са онима који су се вакцинисали, па ће онда донети одлуку. Има и оних који то избегавају из страха да им цепиво не покрене хроничне болести које већ имају, па да им се не искомпликује здравствено стање - објашњава Сатарићева.

Сви наши саговорници сагласни су да су старији грађани добро обавештени о самом чину вакцинације, али не и о добробитима од ње, као ни о евентуалним последицама.

АЛЕРГИЧНИ НА ЦЕПИВО

ОНИ који одбијају вакцинацију имају различите разлоге, баш као и они који се за њу залажу. Појединци, старији од 90 година, према речима Надежде Сатарић, кажу да нигде не иду из куће, па им вакцина и не треба. Има и оних који због алергија или неких других обољења не смеју да приме цепиво.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?