РОДИТЕЉИ, ОПРЕЗ! Ови опасни изазови прете вашој деци на друштвеним мрежама

Ј. Лазић

28. 01. 2021. у 12:37

ПРЕМА за сада непотврђеним информацијама до трагедије у којој је страдао дечак у Раковици дошло је због опасне игре на ТикТоку. У тој опасној игри деца, наводно, уз помоћ каиша, мараме или траке стежу врат док не падну у несвест. Полиција, међутим, и даље истражује да ли је реч о самоубиству или несрећном случају.

РОДИТЕЉИ, ОПРЕЗ! Ови опасни изазови прете вашој деци на друштвеним мрежама

FOTO: Depositphotos

Ипак то није једина игра са интернета због које су страдала деца и млади широм света.

"Блекаут" изазов

Изазов који је довео до смрти деветогодишњака већ је однео неколико живота у свету. Прво је, прошле недеље једна 10-огодишња девојчица из Палерма смртно настрадала у такозваној "игри гушења", стежући каиш од баде мантила око свога врата. Слична несрећа догодила се у деветогодишњем дечаку на Тринидаду.

У овом суманутом изазову корисници Тик - Тока изазивају једни друге да гуше сами себе све док не остану без свести. Тај изазов постоји још од раније и јављао се под различитм именима као "Изазов онсвешћивања" ("Пассоут Цхалленге"), "Игра дављења" ("Тхе Гаме оф Цхокинг") или "Брзинско сањање" ("Спеед Дреаминг"), а у последње време је постао прилично популаран на ТикТоку.

Чим се појавио, медицински стручњаци су упозорили да такво ускраћивање ваздуха самоме себи може да доведе до онесвешћивања и оштећивања мозга, као и да може да доведе до смртног исхода.

Тик - Ток је позвао све кориснике да пријаве случајеве "блекаут" изазова, било да их само виде или да њих неко изазове, тако што ће кликнути на белу стрелицу која се налази са десне стране видеа, и потом кликну на "Пријави".

"Плави кит"

Србију је недавно потресла вест о опасном изазову "Плави кит". Онлајн игра подстиче младе да се упусте у серију изазова током 50 дана. Ако се деца улогују у одређену слику плавог кита или на хаштаг “Плави кит”, “у игри сам”, “Ф58”, “пробуди ме у 4.20” преко неке од друштвених мрежа, стиже им порука од непознате особе са питањем да ли желе да започну игру. Изазови се ређају из дана у дан, а “водитељи” задају тинејџерима све теже задатке. Почиње се захтевом играчу да утисне симбол игре “Ф58” на руку, и да пошаље фотографију са обављеним задатком. Затим долазе задаци попут гледања хорор филмова по цео дан, постепеног самоповређивања, повређивања животиња, а ако желе да “победе” у игри, “водитељи” играчима наређују да се убију. 

Према писању Даилy Маила, 130 тинејџера је починило самоубиство због ове игрице, па су професори широм Британије упозоравали родитеље али и децу на опасност исте.

Изазов "Сломљене лобање"

На Балкану је међу децом школског узраста изузетно популаран и изазов "Сломљене лобање". У овом изазову учествују три особе. Правило је да особе с лева и с десна скоче, за њима скаче особа у средини којој друго двоје подмећу ноге док је још у ваздуху. Циљ је да особа која је у средини изгуби равнотежу, падне на тло и удари главом.

Изазов "Новчића"

Нова игра изазова под називом "Аутлет/Пени челенџ" постала је све популарнија међу децом и младима у свету без обзира на то што може изазвати озбиљне последице.

Ова опасна игра појавила се на ТикТок апликацији и од учесника захтева да убаце новчић између пуњача за мобилни и утичнице, сниме шта се догађа, а затим тај снимак објаве на свом профилу.

Стручњаци упозоравају да пуњач иако није у потпуности прикључен у утичницу ипак омогућава пуњење уређаја, а често се као нуспојава појављују уништене инсталације о чему су извештавали бројни светски медији.

Колико је ова игра узела маха доказ је и последњи полицијски извештај из Масачусетса где су двојица тинејџера оптужена за изазивање пожара у "Витман – Хенсон" средњој школи и против њих је покренут кривични поступак због покушаја паљења државне установе и уништавања јавне својине.

Изазов "Сечења"

Тренутно интернетом круже изазови као што су "Цуттинг цхалланге", током којег млади једни друге подстичу на сечење тела ножем.

Изазов "Испијања"

"Дринкинг Цхалланге" поједностављено представља надметање у количини попијеног пића или неке друге течности.

"Момо" изазов

Изазов је наводно започео на Фацебоок-у где је људима речено да разговарају са странцем преко непознатог броја на Wхатсуп-у. Затим им се поставља изазов да заврше низ опасних задатака у нади да ц́е се састати са "Момом", ликом са слике.

Према извештајима, од деце се тражи да изведу низ екстремних изазова који су насилни. Ако заврше задатке, били би награђени сусретом са "Момом". Ако нису завршили активности или одбили да их изврше, "Момо" наводно прети насилним сликама, претећим порукама, говорећи да поседује личне информације и тајне, које ће, уколико противник одбије, изнети на свим интернет страницама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (1)

СВЕТ У НЕВЕРИЦИ: Луис Хамилтон се забавља са једном од најпознатијих глумица на свету, може мајка да му буде!