ИНТЕРВЈУ Др Драган Гуњић: Килу је најбоље оперисати чим се појави
УКОЛИКО имате килу најбоље је да је оперишете у раној фази, док је тај дефект још мали. Јер, што је кила већа, теже је вратити је, а и могућност њеног поновног појављивања је већа.
Исход операције у великој мери зависи и од типа, као и места на ком се појавила кила.
У интервјуу за "Новости" др Драган Гуњић, хирург Прве хируршке, Клиничког центра Србије каже да осим киле трбушног зида постоје и оне унутрашње:
- Киле или херније трбушног зида најчешће могу да се опипају и називају се спољашњим хернијама. Поред њих, постоје и унутрашње. То су желудачна кила, Морганијева и Бохдалекова хернија и хернијације црева. Киле се могу поделити и према месту на којем се јављају - на препонске, феморалне на унутрашњем делу бутине и вентралне, које се налазе на предњем трбушном зиду, на киле карличног пода и постоперативне херније које могу да настану на свим местима на којима је операцијом нарушен интегритет трбушног зида. Киле могу да буду урођене и стечене.
Које су најтеже, а које најлакше за операцију?
- Најлакше је да се оперишу херније у раној фази, док је дефект још малих димензија. Велики дефект трбушног зида отежава примицање ивица херније и готово по правилу не може да се реконструише без протетског материјала, односно мрежице. Неретко, операција великих кила захтева и расецање на другим местима како би се омогућило бестензионо привлачење ивица дефекта.
То стање може и да се искомпликује.
- Додатна компликација може да буде и уклештење садржаја у килној кеси. Тада може доћи до гангрене садржаја килне кесе, што често захтева и ресекције црева, те је у таквим условима употреба мрежице ограничена због високог процента инфекције, а проценат поновне појаве киле изузетно висок.
Шта у случају честог повратка херније?
- Повратак херније зависи од више фактора. То су њена врста и величина и, приликом прве операције, оперативна техника којом је враћена на место. Зависи и од година пацијента, као и од тога да ли има неку хроничну или малигну болест. Врло је важно и колико се пацијент придржава режима који је саветован након операције. Дакле, требало би да избегава већи физички напор, да спречи хроничан кашаљ, затвор, избегне повреде...
Три пута чешће код мушкараца
Ко је подложнији да добије килу?
- Херније су чешће код мушкараца. На примеру препонске киле која је и најчешћа, ризик за настанак код мушкараца је 15 одсто, док је код жена свега пет одсто. Наравно, овај однос није исти за све врсте хернија. Постоји неколико разлога за овакав однос, а један од њих је тај да су мушкараци склонији излагању екстремним физичким напорима.
Да ли се тада разликује и оперативни приступ?
- У случају операције херније која се поново појавила, обично се бира друга хируршка метода или место приступа уколико је то могуће. На пример, уколико је прва операција рађена без мрежице, рецидив се обично оперише техником уз употребу мрежице. Уколико је прва операција рађена лапароскопски, рецидив се ради отвореном методом и обрнуто.
Колико кила може да отежа живот?
- Утицај херније на обављење животних функција је индивидуалан и зависи од врсте херније и од животних навика и потреба пацијента. Наиме, велика ингвиноскротална хернија или вентрална постоперативна хернија не морају правити велики медицински проблем код пацијента старијег животног доба, који су слабо покретни и поштеђени физичког оптерећења. Уз то, ако им то не представља естетски проблем, нема разлога за хитну хируршку интервенцију.
У којим случајевима није тако?
- Мала аксијална хернија хијатуса једњака може да проузрокује горушицу и враћање хране, што може у знатној мери да отежа функционисање радно активног човека. При томе, да не говоримо о последицама и могућим компликацијама дуготрајног враћања хране као што су упала слузнице једњака, сужење једњака, појава Баретовог једњака, па чак и карцинома.
Шта је најчешћи узрок настанка херније?
- Киле предњег трбушног зида најчешће настају на местима на којима крвни судови и нерви пролазе кроз трбушни зид. Иначе, кила може да настане и током ембрионалног сазревања када, примера ради, тестис мигрира до трбушне дупље. За унутрашње херније најчешћи пример представља отвор на дијафрагми кроз који пролази једњак. Уз урођену слабост везивног ткива ова места постају "слабе тачке" за настанак херније у каснијем животу, уколико хернија већ није урођена.
Који фактори провоцирају настанак киле?
- То су понављано велико физичко напрезање, хроничне болести које изазивају нагло или понављано повећање притиска у трбушној дупљи, на пример услед хроничног кашља, затвора или гојазности или стања као што је трудноћа. Јачина везивног ткива слаби и са годинама. Неколико урођених метаболичких поремећаја повезано је са настанком херније, а постоје докази да пушење утиче на састав везивног ткива и настанак киле.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)