НОВАЦ ДЕЉЕН МИМО СВИХ ЗАКОНА: Ревизори утврдили бројне неправилности на Београдском универзитету, ректорка каже да буџет није оштећен

Љ. БЕГЕНИШИЋ

01. 02. 2021. у 10:00

ИЗВЕШТАЈ Државне ревизорске институције (ДРИ) о пословању Београдског универзитета за 2019. годину показује да је на овој високошколској установи било ненаменског трошења средстава, односно да је запосленима исплаћивано више новца него што прописи дозвољавају.

НОВАЦ ДЕЉЕН МИМО СВИХ ЗАКОНА: Ревизори  утврдили бројне неправилности на Београдском универзитету, ректорка каже да буџет није оштећен

Фото: Н. Фифић

У документу се наводи и да је било противзаконитог запошљавања, али и непривилности у поступку јавних набавки.

С друге стране, ректорка проф. др Иванка Поповић тврди за "Новости" да Универзитет није изашао из оквира наменски добијених буџетских средстава, те да сопствене приходе има право да стиче и да врши њихову расподелу, што је регулисано Законом о високом образовању.

У извештају ДРИ наводи се да је УБ током 2019. исплатио 5,59 милиона динара на име зарада запослених на одређено, којих је било више од максимално дозвољеног броја.

- Универзитет је имао од једног до шест запослених на одређено време више него што је дозвољно и по том основу исплатио је износ од 5,59 милиона динара, од чега 2,92 милиона динара из средстава буџета Србије, а 2,67 милиона динара из сопствених прихода - стоји у извештају ДРИ.

Наведено је и да Универзитет није интерним актима утврдио елементе за обрачун и исплату плата из сопствених прихода, односно Правилником о стицању и располагању сопственим приходима није уведено ограничење увећања плата из сопствених прихода.

- Тако је у 2019. години из сопствених прихода исплаћено 50 одсто од укупно утрошених средстава за плате запослених. Односно, укупно је за плате исплаћено 190,5 милиона динара, а из сопствених прихода 94,2 милиона динара - истиче се у овом документу.

Наглашава се и да су делу запослених увећани коефицијенти по основу звања и на име истих обрачунате и исплаћене плате у 2019. години у већем износу за најмање 1,79 милиона динара, из сопствених прихода.

- Обрачунате су и исплаћене новогодишње награде у износу од 5,53 милиона динара из сопствених прихода, што није у складу са Законом о буџету Србије, за 2019. годину, којим је било прописано да се награде попут новогодишњих и божићних за ту годину неће исплаћивати - стоји у извештају ДРИ.

Такође се наводи да је Правилником о раду Универзитет у Београду уредио могућност исплате додатка за минули рад из сопствених прихода у висини од 0,4 одсто од основице за сваку пуну годину рада остварену у радном оносу код послодаваца који се не сматрају истим послодавцем и по том основу исплатио износ од најмање 2,34 милиона динара што је у супротности са Законом о платама у државним органима и јавним службама.

Ревизори су утврдили и да је Универзитет у периоду који је био предмет ревизије спровео укупно 20 поступака јавних набавки, од којих су код шест поступака утврђене неправилности у вези са поштовањем одредаба Закона о јавним набавкама.

Ректорка Иванка Поповић каже, међутим, да ДРИ "ни у једном сегменту спроведене вишемесечне контроле није утврдио да је Универзитет у Београду ненаменски трошио буџетска средства, нити оштетио буџет Републике Србије". Објашњава и да су све исплате за које стоје препоруке вршене из сопствених прихода које, према Закону о високом образовању, установа има право да стиче и да врши њихову расподелу.

- Исплата новогодишње награде запосленима у једнаком износу, из сопствених средстава, уз плаћене порезе и доприносе, има правног основа у Посебном колективном уговору за високо образовање, који су потписали Влада Србије, односно Министарство просвете, и синдикати образовања и синдикати високог образовања - наглашава ректорка Поповић.

Ректорка Поповић тврди да Универзитет није изашао из оквира наменски добијених буџетских средстава ни код исплате зарада.

ОСАМ ПРЕПОРУКА

У ИЗВЕШТАЈУ ДРИ наведено је и то да је одговорним лицима на Универзитету дато осам препорука од којих се седам односи на исплату новчаних средстава запосленима, а једна на јавне набавке. У овим препорукама се каже да се исплата новца и поступци јавних набавки морају вршити у складу са законима који те областу регулишу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (0)

КИРЈОС ЈЕ ПРОВОКАТОР: Француска тенисерка без длаке на језику