ХЕРОЈИ ИЗ СЕНКЕ КОЈЕ ХВАЛИ ЦЕО СВЕТ: На највећем пункту за имунизацију у земљи, "Београдском сајму", где све функционише беспрекорно (ФОТО)
БЕОГРАДСКИ сајам" поново је најистуренији положај у борби против вируса корона, након што је на почетку епидемије као ковид-болница био не само домаћи, него и европски предводник.
Овога пута кључно је место масовне вакцинације против истог непријатеља. Вакцину је овде примило више од 50.000 грађана, што је готово десет одсто од укупног броја имунизованих у Србији. Сада долазе по другу дозу и са истим одушевљењем говоре о изванредној организацији ове озбиљне "операције".
Без гужве и дугог чекања, свакога дана у халама 3 и 11 вакцину прими око четири хиљаде грађана. Хала 3 простире се на две хиљаде квадрата, има 24 кабине где се обављају лекарски прегледи и 28 кабина за вакцинацију. На први поглед чини се да је у њој више здравствених радника и волонтера него грађана који су дошли да приме другу дозу кинеске вакцине "синофарм".
- Тако треба да буде - каже нам докторка Драгана Милошевић, координаторка пункта за вакцинисање у овој хали. - Грађани по другу дозу вакцине долазе по позиву и у заказаном термину управо да се не би стварале гужве. Све иде много брже, јер су неопходни подаци већ унети.
За добру организацију и овде су заслужни људи из сенке. Да процедура ни случајно "не омане", задужени су запослени из е-Управе који су све време на "Београдском сајму". Запослени из Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Бaтут" и волонтери, углавном ученици медицинске школе, помажу им да попуњавање формулара иде брже. Лекари прегледају грађане, а медицинске сестре их вакцинишу.
НЕМА ОПУШТАЊА
ЦИЉ је да се што више људи у кратком року вакцинишу, јер морамо да победимо ковид 19 - каже др Драгана Милошевић. - Важно је да се створи колективни имунитет. До тада, иако смо примили ревакцину, не смемо опуштено да се понашамо, већ морамо да поштујемо епидемиолошке мере. Надам се да ће у мају или јуну ситуација бити много боља.
- Главни организатори су сви који су овде. Није нам напорно да будемо овде по цео дан, знамо да смо на важном задатку - каже Марија Никшић, задужена за односе са јавношћу у Канцеларији за ИТ и е-Управу која је, такође, сваки дан на "Београдском сајму". - Грађани су задовољни, значи да добро радимо посао. Процедура је прилично једноставна, прво се попуни захтев исказивања интересовања, онда правимо базе и позивамо грађане да дођу на вакцинацију. Она се прави за целу Србију и сваког дана поред СМС поруке коју шаљемо грађанима, прослеђујемо информације и свим пунктовима у земљи којих има више од 200. У уторак је отворен још један пункт у Београду, у "Белекспо центру". Трудимо се да све буде како треба, да информациони систем функционише. До сада није било проблема у уношењу података и издавању потврда о вакцинацији.
У Халу 11 грађани долазе по прву дозу вакцине, док се у Хали три ревакцинишу. Сходно брзини пристизања вакцина у земљу, и Хала 11 би могла да се прилагоди за ревакцинацију. Грађани проведу петнаестак минута од пријема до чекаонице у којој се проводи време после имунизације. Након мерења температуре и дезинфекције руку на уласку, грађани треба да попуне сагласност, затим следи преглед лекара, регистрација и на крају примање вакцине. Обавезно је да након примања вакцине, овде проведу још 15 до 30 минута, због могућих нежељених реакција.
- Кад долазе на ревакцинацију грађани би требало да понесу папирну потврду како би брже прошли процедуру - објашњава Мирјана Никшић. - Постоји јединствени бар-код за сваког грађанина који је примио прву вакцину. После друге вакцине сви добијају финалну потврду да су имунизовани, односно заштићени од ковида.
- Људи су генерално кооперативни, свесни су да је имунизација важан задатак. Кад виде да је неко инвалид, пуштају га преко реда. Склањају се да прође - каже докторка Милошевић. - Грађани су веома толерантни. Баш све функционише како желимо, без притисака. Кад видимо овакав одзив и како све лепо функционише, ништа нам није тешко. Овде до сада није било значајнијих нежељених реакција. Углавном људима мало падне притисак, као и кад примају друге вакцине, на месту апликације појави се оток... Сви који су примили прву дозу без нежељених реакција, проћи ће тако и после друге. Догађа се да људи дођу прехлађени, тада вакцинацију одлажемо.
Лекари и медицинске сестре ангажовани су из београдских, обреновачких и лазаревачких домова здравља. Екипе се смењују на недељном нивоу, а неколико их је овде од самог почетка. Сестра Зорица Михаиловић Анђелковић на "Сајму" је већ три недеље. Дошла је из лазаревачког Дома здравља.
- Сваки дан вакцинишем између 120 и 170 људи. Није тешко. Знам да је екипа Хитне помоћи овде, ако нешто крене по злу - говори нам. - До сада није било таквих случајева. Велики је одзив, радимо много, али све иде брзо. И кад су биле највеће гужве напољу, људи нису чекали дуже од пола сата. Држи ме нада да ће нам бити боље и да ћемо ускоро сви "прогледати".
Старији суграђани су најхрабрији, кажу нам на "Сајму" и једва чекају да приме вакцину да би поново загрлили најмилије.
- Пре неколико дана овде је била бака која има 98 година. Са унуком и праунуком дошла је да прими прву дозу вакцине. Њена праунука је већ девојка - прича Марија Никшић. - Пуни емоција посматрали смо је како сама улази у халу. Пратили смо је како ће да реагује. Мирно је примила вакцину, мало одседела и полако отишла до аутомобила.
Грађани и даље највише траже кинеску вакцину. Чак и они старији од 60 година који су желели да приме "спутњик", када би чули да због година не могу да је добију, одлазили су са "Сајма" вакцинисани оном коју смеју да приме.
НОВИНАРИ ПРИОРИТЕТ
МНОГО је новинара из целе Србије вакцину примило баш на "Београдском сајму".
- Нико није враћен - каже Марија Никшић. - Поред војске, полиције, лекара и просветних радника и новинари су приоритетна група. Често се налазе у ризичним ситуацијама, јер се много крећу и иду на догађаје.
- Људи су најчешће изненађени колико све кратко траје - каже сестра Јелена Марковић из Клиничког центра Србије. - Радила сам у ковид-болници и гледала најтеже пацијенте. Саветујем грађане да се вакцинишу, јер је све боље него да човек оболи од ковида.
Др Александра Тодоровић из Дома здравља Звездара радила је, такође, у ковид-зони.
- Мислим да су људи изгубили стрпљење и желе да се ова агонија заврши, да се вратимо нормалном животу - каже др Александра. - Мислим да сви већ знају о чему би требало да воде рачуна пре вакцинације. Данас сам вратила двоје људи који су примили вакцину против тетануса, јер је потребно да прође најмање месец дана да би примили неко друго цепиво. Најчешће погледам грло, јер не сме да буде упаљено, температура се мери на улазу.
За тим који дане проводи на "Сајму" највећи подстрек је књига утисака у коју грађани свакодневно уписују само похвале. Када се сајамске капије затворе, они је заједно листају и то им даје снагу за нови радни дан.
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"
ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.
08. 11. 2024. у 09:02
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
КАЈИНА ЋЕРКА РАДИ ЗА ТРАМПА Лепотом очарала сина светске звезде: "Имам лепо дете, свидела му се"
ПЕВАЧИЦА Катарина Каја Остојић са 19 година родила је ћерку Николину, а добила ју је из првог брака са кошаркашем Николом Драгојловићем.
08. 11. 2024. у 08:34
Коментари (0)