УЗ ЊУ ПЕСМЕ ПИСАО ГРЧИЋ МИЛЕНКО: У Завичајном музеју у Черевићу пронађена вероватно најстарија тамбура на некадашњем простору Паноније
ТАМБУРА, "као у жирафе дугачког врата", деценијама чувана у стакленој витрини, од пре неколико година закључаног Завичајног музеја у Черевићу, могла би да буде најстарија на просторима некадашње Паноније!

Зоран Бугарски Брица и Зоран Кнежев са тамбуром Јована Грчића Миленка / Фото Приватна архива
На њој је свирао и уз њу писао песме Јован Грчић Миленко (1846-1875), српски песник и доктор медицине, иначе мештанин овог живописног сремског села подно Фрушке горе.
Дилему да ли је ова с краја 18. века, чак много старија од оне из Осијека од Паје Коларића из 1847. године, требало би да одгонетну стручњаци званичних институција културе. До тада, макар и незванично, носиће епитет најстарије на овим просторима, а на то указује натпис: "У Футоку 1798" на ћирилици, налепљен у њеној унутрашњости, што доказује да је тамбура пореклом, односно израђена у Футогу.
До врло занимљивог податка недавно је дошао Зоран Кнежев, новосадски хроничар и публициста, заинтригиран причом o најстаријој тамбури на овим просторима.
Запутио се у Срем, и са пријатељима Илијом Иком Башићем, глумачком легендом Черевића, и Миком Бугарским, обезбедио је кључеве Завичајног музеја. Када су пришли стакленој витрини, поглед на тамбуру их је оставио без даха:

Запис пронађен у тамбури / Фото Приватна архива
- Поглед на инструмент, додуше без жица и једне чивије, показао нам је да је у добром стању, сачуван и неоштећен. Уверен сам да је то тамбура из времена када су једним делом личиле на дамску гитару, по утицају на пештанске. У Музеју смо нашли и песме које је Јован Грчић компоновао уз ову тамбуру, његову преписку са колегама, али и записе из старих новина попут бечке "Србадије".
Новосадски хроничар вели да је Зоран Бугарски Брица, наш искусни и прослављени тамбураш, али и дугогодишњи члан Великог тамбурашког оркестра РТВ и капелник ансамбла "Зоруле", када је видео инструмент, казао је да је од Милорада Лонића, етномузиколога и кореографа "Виле", чуо да се можда у Черевићу налази веома стара тамбура.
- Наше је да верујемо, што нам нико не може ускратити, али ни замерити - вели Кнежев, додајући да је на другима да демантују или оповргну ову тврдњу неким другим материјалним доказима. - Потребно је ангажовати стручњаке и утврдити старост тамбуре Јована Грчића Миленка.
Дечјом усхићеношћу, наш саговорник, одмах по изласку из Завичајног музеја, са својим домаћинима сабрао је утиске уз кафу у локалној кафани. Позвао је Душанку Марковић, кустоса Музеја града Новог Сада и саопштио своје откриће. По њеном мишљењу, мало је необично што на тамбури пише Футок и година, јер то упућује на место и годину израде. И то што, како је рекла, ћирилицом пише "У Футоку" је само доказ веродостојности, јер су тек у 20. веку Футог почели писати са "г", а пре тога се писало са "к".

Најстарија тамбура ових простора / Фото Приватна архива
ЛЕГЕНДА
ЧЕРЕВИЋ, казује Кнежев, и данас памти причу о љубави Милене Стефановић и Јована Грчића, који се по њеном имену у књижевности назвао Миленко. У тренуцима среће, заљубљени поета је исписивао стихове о лепоти завичаја и свирао тамбуру.
ПОТВРДА ИЗ ХРВАТСКЕ
ДА се Грчићева тамбура убраја у најстарије и да једина има гитарски облик, Кнежев је потврду добио и од Јадрана Јеића, хроничара музике у Хрватској, са којим је контактирао поводом инструмента из Черевића. Од њега је добио одговор да облик гитаре указује на утицај професионалних градитеља из раног романтичарског периода, као и да је Миленкову тамбуру 1992. спомињао и професор Урош Дојчиновић, и на њу му указао.

Зоран Бугарски Брица и Зоран Кнежев у Завичајном музеју у Черевићу / Фото Приватна архива
ПРИЧЕ ИЗ ДАВНИНА
ТАМБУРАШКИ живот некада, атмосферу и дух другачијег времена и његових тамбурашких банди из задимљених кафанских сала, Зоран Кнежев је преточио у управо објављену књигу "Тамбурашке приче из давнина".
- У тим другачијим и не тако давним временима, живели су музичари за музику и за госта - приповеда у књизи аутор. - Волели су свој посао и свирали би до "судњег" дана. Било их је "црних" и "белих", а сви су тамбуру знали у душу.
Препоручујемо

ПРИЗНАЊЕ ЧУВАРИМА ТРАДИЦИЈЕ: Новосадски "Тамбурица ФЕСТ" на филмском фестивалу у Турској
21. 10. 2020. у 12:15

ИНСТРУМЕНТ ЗА СИМФОНИЈСКИ ОРКЕСТАР: Реч је о инструменту који кошта око милион динара
14. 09. 2020. у 17:48

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

ВЕЛИКЕ ДЕВОЈКЕ: Федерерове ћерке више нису мале - лепе близнакиње, видите на кога личе (ФОТО)
ПОРЕД њих две, Роџер Федерер је отац двојице дечака - Леа и Ленија.
22. 07. 2025. у 17:19
Коментари (0)