УЗ ЊУ ПЕСМЕ ПИСАО ГРЧИЋ МИЛЕНКО: У Завичајном музеју у Черевићу пронађена вероватно најстарија тамбура на некадашњем простору Паноније
ТАМБУРА, "као у жирафе дугачког врата", деценијама чувана у стакленој витрини, од пре неколико година закључаног Завичајног музеја у Черевићу, могла би да буде најстарија на просторима некадашње Паноније!

Зоран Бугарски Брица и Зоран Кнежев са тамбуром Јована Грчића Миленка / Фото Приватна архива
На њој је свирао и уз њу писао песме Јован Грчић Миленко (1846-1875), српски песник и доктор медицине, иначе мештанин овог живописног сремског села подно Фрушке горе.
Дилему да ли је ова с краја 18. века, чак много старија од оне из Осијека од Паје Коларића из 1847. године, требало би да одгонетну стручњаци званичних институција културе. До тада, макар и незванично, носиће епитет најстарије на овим просторима, а на то указује натпис: "У Футоку 1798" на ћирилици, налепљен у њеној унутрашњости, што доказује да је тамбура пореклом, односно израђена у Футогу.
До врло занимљивог податка недавно је дошао Зоран Кнежев, новосадски хроничар и публициста, заинтригиран причом o најстаријој тамбури на овим просторима.
Запутио се у Срем, и са пријатељима Илијом Иком Башићем, глумачком легендом Черевића, и Миком Бугарским, обезбедио је кључеве Завичајног музеја. Када су пришли стакленој витрини, поглед на тамбуру их је оставио без даха:

Запис пронађен у тамбури / Фото Приватна архива
- Поглед на инструмент, додуше без жица и једне чивије, показао нам је да је у добром стању, сачуван и неоштећен. Уверен сам да је то тамбура из времена када су једним делом личиле на дамску гитару, по утицају на пештанске. У Музеју смо нашли и песме које је Јован Грчић компоновао уз ову тамбуру, његову преписку са колегама, али и записе из старих новина попут бечке "Србадије".
Новосадски хроничар вели да је Зоран Бугарски Брица, наш искусни и прослављени тамбураш, али и дугогодишњи члан Великог тамбурашког оркестра РТВ и капелник ансамбла "Зоруле", када је видео инструмент, казао је да је од Милорада Лонића, етномузиколога и кореографа "Виле", чуо да се можда у Черевићу налази веома стара тамбура.
- Наше је да верујемо, што нам нико не може ускратити, али ни замерити - вели Кнежев, додајући да је на другима да демантују или оповргну ову тврдњу неким другим материјалним доказима. - Потребно је ангажовати стручњаке и утврдити старост тамбуре Јована Грчића Миленка.
Дечјом усхићеношћу, наш саговорник, одмах по изласку из Завичајног музеја, са својим домаћинима сабрао је утиске уз кафу у локалној кафани. Позвао је Душанку Марковић, кустоса Музеја града Новог Сада и саопштио своје откриће. По њеном мишљењу, мало је необично што на тамбури пише Футок и година, јер то упућује на место и годину израде. И то што, како је рекла, ћирилицом пише "У Футоку" је само доказ веродостојности, јер су тек у 20. веку Футог почели писати са "г", а пре тога се писало са "к".

Најстарија тамбура ових простора / Фото Приватна архива
ЛЕГЕНДА
ЧЕРЕВИЋ, казује Кнежев, и данас памти причу о љубави Милене Стефановић и Јована Грчића, који се по њеном имену у књижевности назвао Миленко. У тренуцима среће, заљубљени поета је исписивао стихове о лепоти завичаја и свирао тамбуру.
ПОТВРДА ИЗ ХРВАТСКЕ
ДА се Грчићева тамбура убраја у најстарије и да једина има гитарски облик, Кнежев је потврду добио и од Јадрана Јеића, хроничара музике у Хрватској, са којим је контактирао поводом инструмента из Черевића. Од њега је добио одговор да облик гитаре указује на утицај професионалних градитеља из раног романтичарског периода, као и да је Миленкову тамбуру 1992. спомињао и професор Урош Дојчиновић, и на њу му указао.

Зоран Бугарски Брица и Зоран Кнежев у Завичајном музеју у Черевићу / Фото Приватна архива
ПРИЧЕ ИЗ ДАВНИНА
ТАМБУРАШКИ живот некада, атмосферу и дух другачијег времена и његових тамбурашких банди из задимљених кафанских сала, Зоран Кнежев је преточио у управо објављену књигу "Тамбурашке приче из давнина".
- У тим другачијим и не тако давним временима, живели су музичари за музику и за госта - приповеда у књизи аутор. - Волели су свој посао и свирали би до "судњег" дана. Било их је "црних" и "белих", а сви су тамбуру знали у душу.
Препоручујемо

ПРИЗНАЊЕ ЧУВАРИМА ТРАДИЦИЈЕ: Новосадски "Тамбурица ФЕСТ" на филмском фестивалу у Турској
21. 10. 2020. у 12:15

ИНСТРУМЕНТ ЗА СИМФОНИЈСКИ ОРКЕСТАР: Реч је о инструменту који кошта око милион динара
14. 09. 2020. у 17:48

"ВУЧИЋ СТИЖЕ У МОСКВУ" Цео разговор Путина и патријарха Порфирија: Обојена револуција у Србији мора бити побеђена
У Москви је одржан значајан састанак између председника Руске Федерације Владимира Путина, Патријарха московског и целе Русије Кирила, патријарха Порфирија и митрополита бачког Иринеја Буловића. Састанак је протекао у атмосфери међусобног поверења и историјског пријатељства, уз снажно истицање заједничких вредности и потреба за духовним јединством православних народа.
23. 04. 2025. у 08:00 >> 10:39

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ТУГА НА РТС-у: Водитељка Дневника сломљена, опростила се од колегинице: "Мирно спавај, нећу те заборавити" (ФОТО)
"МИРНО спавај, а ја те никада нећу заборавити..."
23. 04. 2025. у 13:02
Коментари (0)