СРБИ И ЈУГОСЛАВИЈА: Преиспитивање прошлости у име садашњости и будућности
ЗНАЊЕ о прошлости југословенске државе и српског народа у XX веку данас нам је потребније него икад.
Знати, значи искорачити изван "граница" личног и генерацијског искуства, ослободити се упрошћених представа о прошлости и разумети потпуност прошлих догађаја и процеса, испунити потребу друштва да доноси поуздане одлуке о садашњости засноване на нечему што је раније било, рационално размишљати и критички преиспитивати себе и друге, препознати и напустити митове, посумњати у "коначне истине", "херојске садржаје", "идеолошке конструкције", догме и тврдње, превазићи полузнања, пропагандне шеме, привидно научне садржаје, ослободити се стереотипног мишљења и заблуда, уочити суштинске процесе друштвеног развоја, идентификовати идеје и путоказе који воде напретку, сачувати социјално и друштвено здравље појединца и нације, превазићи наметнуте идеолошке хоризонте епохе и отргнути се традицији, наћи тачке ослонца за будућност.
Тема "Срби и Југославија" лаицима изгледа као тема о којој се "већ све зна", о којој је "већ све речено", о којој постоји поплава политичких оцена, публицистичких радова, вредносних судова, свакодневно понављаних стереотипа, паушалних оцена, тврдњи у које се не сумња. О протеклој историји, коренима историјских процеса, последицама догађаја који се збивају пред очима савременика, судове изричу сви - политичари, писци, новинари, интелектуалци, грађани, људи који се у преиспитивању прошлости ослањају на сећање, површно и непроверено знање, интуицију, лично искуство, код којих постоји привид "видљивости" узрока и последица.
Различите, често сасвим опречне слике једне исте прошлости притискају свест савременика. Несумњиво да је то одраз постојеће опште и традиционалне политичке културе, суштински супротстављене струци и стручној култури. Интерпретације су бројне, најчешће непоуздане, што је знак оптерећености прошлошћу која се површно познаје, о којој се предуго ћутало и са којом се не живи "отворено".
Такво "искуство прошлости", проистекло из најдубљих слојева свести, удаљено од истинског знања, намеће политици обрасце и правила понашања. Суштина епохе у којој се живи тако остаје тешко препознатљива.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)