ОД КЛИКЕРА ПА ДО БОБА: Пензионер Рато Смиљанић направио музеј сећања са хиљадама експоната (ФОТО)

В. ИЛИЋ

02. 03. 2021. у 13:08

ПЕНЗИОНЕРУ Рату Смиљанићу (72) из Чачка остварио се дечачки сан - отворио је сопствени музеј.

ОД КЛИКЕРА  ПА ДО БОБА: Пензионер Рато Смиљанић направио музеј сећања са хиљадама експоната (ФОТО)

Фото В. Илић

У кући својих покојних родитеља, само неколико стотина метара од центра Чачка, изложио је хиљаде експоната које је сакупљао и чувао од своје десете године. Поставку је назвао "Од кликера па до боба, било је то лепо доба", а изложба обухвата период од 1950. до 1980. године.

- У првом таласу вируса корона, када смо све време били у кући, почео сам да претурам по стварима које сам чувао у кутијама на тавану - прича нам Рато.

- Тада сам решио да кућу родитеља, која је у истом дворишту са мојом, претворим у својеврстан музеј. Прво сам направио реплику некадашњег боба, којим смо се као дечаци, од 1963. до 1965. године, такмичили и спуштали са падина Јелице све до чувене кафане "Црногорац". И један оригинални боб из тог времена направљен у Љубишу 1951. године, нашао сам у Атеници код Дула Глишића, који га је скинуо са тавана и дао ми на реверс за потребе изложбе. Желео сам младима данас да покажем како се тадашња омладина забављала. Спустове на Јелици долазио је да гледа цео Чачак, па и по 10.000 људи. Имам фотографије које о томе сведоче, а међу младићима који су били стални чланови посаде били су чувени "деветаци" - деветорица браће, песник Бранко В. Радичевић, Варкаши, Палилулци, Циганмалци...

Осим бобова, санки, дрвених скија, кликера, бицикала, прављених тротинета, праћки..., у својој поставци овај југоносталгичар има и старе штапове за пецање ("лесковак"), значке, цигарете југословенске производње, стотине фотографија чачанских спортских тимова, са спортских дешавања, разних светковина, телевизоре, транзисторе, грамофоне..., све домаће производње. Ту су и плоче, касете и фотографије чачанских музичких бендова, као и певача који су потекли из ових крајева, попут Мирослава Илића и Добривоја Топаловића.

- Најдрагоценији су ми снимци на тракама, које сам сам бележио "супер осмицом", камером за коју сам дуго сакупљао новац. Има их укупно 104, и волео бих да на основу њих неко направи филм, јер то су ретки снимци сачувани из тог периода - испричао нам је Рато, који је пуних 40 година радио као сервисер телевизора, а био је и фудбалер ФК Младост из Прељине.

- Само две године сам радио у фабрици резног алата, сваки обрачун плате, уговоре сам сачувао. Ту се види да сам имао плату од 147.000 динара, а, рецимо, у том периоду биоскопска карта коштала је свега динар и по, о чему сведоче стотине карата које сам, такође, сачувао.

ВЕРАН "НОВОСТИМА"

РАТО је верни читалац "Вечерњих новости". У својој збирци поседује хиљаде бројева нашег листа.

- У мојој породици, "Новости" се читају откад знам за себе. Сачувао сам много примерака, не знам им ни ја броја, у којима је исписана наша историја, све оно што је било везано за нашу земљу. Сачувао сам и примерак броја од дана када је умро Тито... - рекао је Рато.

Посебно место у поставци заузима део посвећен ондашњој држави и њеном лидеру Титу. Ту су застава са петокраком, успомене из ЈНА, фотографије са друговима из војске, ордење...

Вели нам Рато да је и даље у контакту са друговима из војске, коју је служио 1968. године у Куманову. Недавно је, после 50 година, посетио Сеада Ђапа из Тузле са којим је друговао у војци. Био је то, сведочи он, дирљив сусрет, пуних 15 минута и он и Сеад у стајали један наспрам другог и само плакали...

- Када су људи чули за овај мој музеј, јавио ми се Драган Ђорђевић из Јагодине, капетан у ЈНА - каже Рато. - Он ми је поклонио орден који је добио након што је био у стражи поред Титовог одра и ставио југословенску заставу преко његовог сандука. То је за мене била велика част.

У свом подухвату Рато је имао пуну подршку супруге Снежане, као и ћерки Александре и Анђелке, зетова и унука.

- Још нисам сигуран шта ћу радити са овом поставком. И даље слушам идеје других, долазили су и из чачанског музеја. Свакако бих волео да све ово остане сачувано као доказ о једном лепом времену, мени најлепшем. У кутијама имам још оволико материјала, али из неког другог времена, мени не тако лепог - закључио је Рато, који је свој музеј назвао "Ратов музеј сећања".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ ЖИВИ ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ "ЖИВИ" ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

У НАЈНОВИЈЕМ пројекту "Новости" под називом "Другачије приче" доносимо вам ексклузивне снимке са планине Румије и причу о најстаријем српском крсту који породица Андровић из околине Бара чува више од 1.000 година.

02. 07. 2024. у 15:14

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ЛИДЕРКА француске крајње деснице Марин ле Пен оптужила је данас француског председника Емануела Макрона да жури да именује највише званичнике, што она види, како је навела, као преотимање власти.

02. 07. 2024. у 14:14

Коментари (0)

ИСПРОБАЈТЕ ИКЕА КРЕАТИВ: Уз помоћ вештачке интелигенције и 3Д технологије креирајте свој идеални животни простор