ВЕШТАЧКИ ХОРМОНИ СУ САВРШЕНА ЗАМЕНА: Професор др Милош Жарковић о последицама одстрањивања штитасте жлезде

И. Ковачић

06. 03. 2021. у 15:19

ЗА скоро 99 одсто пацијената којима је одстрањена штитаста жлезда или је престала њена функција, надокнада хормона леком левотироксин је терапија са којом без икаквих последица, комфорно и безбедно могу да доживе дубоку старост.

ВЕШТАЧКИ ХОРМОНИ СУ САВРШЕНА ЗАМЕНА: Професор др Милош Жарковић о последицама одстрањивања штитасте жлезде

Фото: архива Новости

За један одсто пацијената овај начин лечења је далеко од идеалног, а последица је чест осећај умора, пад концентрације и проблеми са памћењем.

У интервјуу за "Новости" професор др Милош Жарковић, ендокринолог Универзитетског клиничког центра Србије каже да се пацијентима, када не реагују на терапију левотироксином, односно синтетисаним Т4 хормоном, неретко, прописује да уз њега узимају и надокнаду хормона Т3:

- У стручним круговима још се воде расправе о томе да ли код ових пацијената синтетисан хормон Т3 заиста доводи до побољшања стања или је само реч о плацебо ефекту. Док се та енигма не реши, многи ендокринолози ће га прописивати, јер може да помогне да оболелом буде боље.

* Зашто се онда већ на самом почетку лечења свима не пропише надокнада хормона Т3 и Т4?

- Зато што је Т4 прохормон који прелази у Т3. Зашто код одређеног броја пацијената надокнада левотирокисном није довољна остаје непознато. Јер, њима је чак и лабораторија уредна, значи не показују никакав хормонски вишак или мањак, али се из неког разлога не осећају довољно добро. Осим тога, битно је и да напоменем да се препарати са синтетисаним хормоном Т3 врло тешко набављају и значајно су скупљи од синтетисаног хормона Т4. Њихова набавка је отежана јер се злоупотребљавају као сагоревачи масти, због чега су регистровани и фатални исходи.

КОНТРОЛЕ У ТРУДНОЋИ

* Да ли недостатак тироидне жлезде спречава зачеће?

- Трудноћа је сасвим могућа без штитасте жлезде, уз терапију левотироксином. Једина компликација је што хормони морају да се проверавају једном месечно. Иначе, жене пет пута чешће оболевају од тироиде за разлику од мушкараца.

* Због чега пацијенти на "левотироксину" морају да раде честе анализе нивоа хормона штитасте жлезде?

- Зато што се њихово лечење увек започиње минималном дозом лека. Јер, није добро ни када хормона штитасте жлезде има превише, а није добро ни када их има премало. Дакле, битно је да се нађе одговарајућа доза за сваког пацијента. Када се то постигне онда је довољно да се анализе раде једном до два пута годишње, а док се не одреди финална доза онда на шест до осам недеља. Битно је истаћи и да су контроле важне, јер пракса показује да пацијенти понекад погрешно узимају лек, неправилно га чувају или су заборавили прописану дозу.

* Колико је левотироксин безбедан и ефикасан лек?

- Левотироксин се сврстава у најбезбедније лекове у медицини, а таквих је свега пет-шест. За њега може да се каже да је опасан колико и вода, ако га нема умире се, ако га има превише - исто. Значи у одговарајућој дози је перфектан. Нема разлике између природног и синтетисаног Т4. Примера ради, некадашњи амерички атлетичар Карл Луис је освојио девет олимпијских медаља на левотироксину. Довољно је да пацијент попије једну таблету дневно и његова терапија за штитасту жлезду је завршена. Једно од највећих достигнућа медицине је што ми сада код деце врло лако дијагностикујемо да немају тироидних хормона и терапија овим леком почиње на време. Уместо појаве кретенизма, формира се нормално и здраво дете.

* Који су најчешћи разлози због којих се остаје без штитасте жлезде?

- Убедљиво најчешћи разлог је Хашимотова болест која разори штитасте желзду и она због тога изгуби функцију. Други разлози су хируршко отклањање штитасте жлезде због велике струме, хипертиреозе и карцинома. Сви остали разлози су много ређи и углавном се односе на урођене недостатке.

* Има ли истине да они који немају штитасту жлезду чешће оболевају од болести срца и крвних судова?

- Ко је на време открио поремећај у раду штитсте жлезде и почео правилно да се лечи, нема разлога за забринутост. Међутим, ако је поремећај у лучењу хормона тироиде дуго трајао онда то може да наруши здравље и других органа. Примера ради, Хашимотова болест носи велики ризик да се развије неко од обољења кардиоваскуларног система. Добра ствар је што неколико година по увођењу терапије тај ризик пада. Пацијенти са карциномом штитасте жлезде лече се тако што се лековима држе у благој хипертиреози, тако да код њих то благо повишено стање хормона може да изазове проблеме са срцем и костима.

* Колико је карцином тироиде опасан?

- Пацијенти са карциномом штитасте жлезде имају фантастичну прогнозу да буду излечени, и дужина живота им је практично иста као и код здравих људи.

ТРПИ МОЗАК

* Који орган највише трпи због дисбаланса хормона штитасте жлезде?

- Поремећај тироидних хормона је најкритичнији за мозак. Када их има недовољно, мозак не ради како би тебало, кад их има превише мозак, опрет, не ради. Ови хормони битни су и за термогенезу, базални метаболизам...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ФОКС ЊУЗ ПРОГЛАСИО ТРАМПА ПОБЕДНИКОМ АМЕРИЧКИХ ИЗБОРА: Тријумфовао у две кључне државе, води у осталих 5!

ФОКС ЊУЗ ПРОГЛАСИО ТРАМПА ПОБЕДНИКОМ АМЕРИЧКИХ ИЗБОРА: Тријумфовао у две кључне државе, води у осталих 5!

ОЧИ целог света упрте су у Америку, где ће бити изабран нови председник, али и чланови Конгреса. Камала Харис или Доналд Трамп, ко ће бити нови председник Сједињених Америчких Држава и утицати на политику целог света... Пратите америчке изборе уживо на порталу "Новости". Како тече изборни дан, као и прве резултате гласања, наши новинари пратиће из минута у минут, тако да обавезно останите уз наш портал.

05. 11. 2024. у 08:19 >> 08:11

Коментари (0)

Cedevita podržava klinCE kreativCE: deca iz SOS Dečijeg sela Srbija osvojili su javnost umetničkim delima u sklopu kampanje Budi TU. Budi CE