КОМПОНУЈЕ ВОЂЕНА ВИШОМ ЕНЕРГИЈОМ: Млада новосађанка Христина Шушак (24) изузетним талентом за музику увелико задивљује Европу

Здравко Грумић

08. 03. 2021. у 14:26

МЕЂУ оним успешним младим људима који нашу земљу широм света представљају у најбољем светлу и својим достигнућима чине нас посебно поноснима, сигурно је и Христина Шушак (24) из Новог Сада, композиторка чије композиције из специфичног и врло сложеног музичког опуса изводе значајни европски оркестри и ансамбли већ скоро пуну деценију.

КОМПОНУЈЕ ВОЂЕНА ВИШОМ ЕНЕРГИЈОМ: Млада новосађанка Христина Шушак (24) изузетним талентом за музику увелико задивљује Европу

Фото Walter Pobaschnig

Христина је са седам година почела да свира на виолини, у осмој је написала своју прву композицију, а у петнаестој је компоновала "Прелудијум и фугу" за гудачки оркестар, дело које је изведено на завршном концерту такмичења младих композитора у Цириху 2013. Те године она почиње студије композиције и музичке теорије на Универзитету за музику и извођачку уметност у Бечу, у класи професора Херберта Лауермана, а 2019. их завршава и стиче звање магистра уметности.

Од тада ова млада уметница излази из традиционалних оквира тоналне музике и окреће се новим музичким правцима и структурама, у потрази за својим личним изразом. Пише соло, камерне и оркестарске композиције, као и мултимедијалну, поп и театарску музику.

- Мој музички опус заснива се на непрестаном развоју и истраживању нових музичких, као и концептуалних, филозофских димензија. На такав развојни ток су ме усмериле и навеле моје идеје и афинитети, као и сјајни професори, у првом реду моја професорка композиције Ирис тер Шипхорст - каже Христина.

САРАДЊА СА МАРИНОМ АБРАМОВИЋ

ХРИСТИНА се бави и концептуалном уметношћу, што јој дозвољава да повеже сва поља својих интересовања - композицију, математику, филозофију, плес, бину... Наша најпознатија савремена уметница Марина Абрамовић лично је изабрала Христину 2019. године да учествује на њеном мастеркласу, одржаном у Београду током изложбе "Чистач". Ту је пред камерама Би-Би-Сија извела свој перформанс Dies Irae.

Она je једна од низа педагога и других угледних личности из света музике који младој композиторки пружају велику подршку.

- Дела Христине Шушак сведоче о њеној изванредној музикалности, дубокој интуицији, јасним идејама и темељном композиторском занату. Она се баве основним антрополошким питањима и траже нове начине изражавања и одговора у медију музике - рекла је професорка Шипхорст о својој ученици.

А шта је за Христину најважније у процесу стварања неког музичког дела и колико јој у том креирању помаже математика, наука за коју такође од малих ногу показује велики таленат, па је у жељи да продуби своја сазнања и те студије уписала на Бечком универзитету?

- Мислим да је у компоновању најбитнија инспирација или надахнуће, када композитор до свог дела не долази рационалним начином размишљања него бива вођен неком вишом енергијом. Математика ту може да послужи у неким каснијим корацима, у изради материјала или саме структуре композиције - каже Христина.

ИЗВОЂЕЊЕ У ПАРИСКОЈ ФИЛХАРМОНИЈИ

ЗА Ансамбл "Интерконтемпоран", један од најзначајнијих светских ансамбала за модерну музику, Христина је написала композицију "Инфанс", која је изведена у марту 2020. у Париској филхармонији.

- Сарадња је остварена на препоруку Матијаса Пинчера, једног од водећих светских композитора и диригената, који је њен рад окарактерисао као вансеријски и као откриће - напомиње, за "Новости", Христинин отац проф. др Стаменко Шушак, познати новосадски кардиохирург.

Она напомиње да је најбољи пример за то савремена руска композиторка Софија Гибајдулина, која у својим делима често користи пропорције Фибоначијевог низа и тврди да најбоља дела настају када се споје фантазија и јака структура.

Додаје да у музици и осталим областима којима се бави не планира много, већ пушта да је носе "унутрашњи импулси и след догађаја".

- Ситуација с којом се глобално суочавамо учи нас, између осталог, да се живот не може испланирати. Желим да се и убудуће бавим уметношћу, да компонујем нова дела, изводим нове перформансе а све остало ће доћи по промислу и онако како треба - поручује Христина.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“