КОНСТРУКТОРИ УЗЛЕЋУ ВИСОКО: Студенти ваздухопловства са Београдског универзитета припремају чак три пројекта за предстојећа такмичења
ТАКМИЧАРСКИ дух и ентузијазам никако не напуштају чланове "Беоавије", студентског тима Катедре за ваздухопловство Машинског факултета у Београду, па тако се сада припремају за, чак, три престижна светска надметања.

Млади конструктори ваздухопловства на делу / Фото Тим "Беоавиа"
Млади конструктори ваздухопловства тренутно упоредо раде на пројектима "Феникс", "Аурора 2" и Пупин К12", одолевајући бројним препрекама које намеће нестабилна епидемиолошка ситуација.
- После оствареног великог успеха са летелицом "оса", која је била веома захтевна за прављење, схватили смо да можемо много више, желимо сваке године да подижемо летвицу, зато смо се упустили у три истовремена подухвата - са узбуђењем, за "Новости", прича вођа тима "Беоавија" Давид Цветковић. - Свих 60 чланова, колико тренутно имамо у организацији, врло предано раде на пројектима, зато сматрамо да ћемо постићи добре резултате, упркос корони.
Прво у низу такмичења које их очекује јесте Airbus Sloshing Rocket Workshop, оно ће се одржати током јула у Шпанији, а за које припремају ракету са крилима "аурора 2". Посебан изазов за тим представља "пупин К12", летелица са погоном на чврсто гориво, јер до сада нису имали искуства у прављењу оваквих ракета. Са њом ће дебитовати у септембру на Текнофесту у Турској, као једини представници из региона. Док ће са беспилотном теретном летелицом "феникс" по други пут учествовати на такмичењу Air Cargo Challenge у Минхену.

Давид Цветковић / Фото Тим "Беоавиа"
- Овај пројекат носи симболичан назив, јер нам са на истоименом такмичењу 2019. године десио пех са летелицом "рејвен", која је током лета пала и распала се. Ми смо за мање од 24 часа успели да је поправимо и наставимо борбу. Зато овај пут желимо да покажемо шта смо научили из претходних сезона и остваримо много бољи пласман - прича координатор пројекта Алекса Стефановић.
На свим овим подухватима, поред "машинаца", раде и њихове колеге са Електротехничког, Технолошко-металуршког, Саобраћајног, Физичког, Математичког и Факултета организационих наука.
А тим "Боавија" истиче да без огромне подршке коју им пружа Катедра за ваздухопловство Машинског факултета на челу са професорима Тонијем Ивановим, који је њихов ментор, и Чаславом Митровићем, ништа не би било могуће, а такмичења би била само сан.
- Наши студенти су изузетно вредни и улажу веома велики труд у пројекте. Апсолутно су посвећени процесу израде, сате проводе у хангару и сами реализују сваку летелицу. Ми смо ту као потпора када постоји за њих нека непремостива препрека - закључује професор Иванов.

Чланови студентског тима "Беоавија" / Фото Тим "Беоавиа"
ВЕЛИКИ УСПЕХ "ОСЕ"
НА престижном међународном такмичењу студената ваздухопловства New Flying Competition 2020 у Хамбургу, у октобру прошле године, тим "Беоавија" је заблистао, освојивши треће место од укупно 50 пријављених из целог света. Њихова беспилотна летелица "оса" успешно је извела низ захтевних маневара, чиме је привукла пажњу стручног жирија, који је веома високо оценио.
Препоручујемо

"ВУЧИЋ СТИЖЕ У МОСКВУ" Цео разговор Путина и патријарха Порфирија: Обојена револуција у Србији мора бити побеђена
У Москви је одржан значајан састанак између председника Руске Федерације Владимира Путина, Патријарха московског и целе Русије Кирила, патријарха Порфирија и митрополита бачког Иринеја Буловића. Састанак је протекао у атмосфери међусобног поверења и историјског пријатељства, уз снажно истицање заједничких вредности и потреба за духовним јединством православних народа.
23. 04. 2025. у 08:00 >> 10:39

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ТУГА НА РТС-у: Водитељка Дневника сломљена, опростила се од колегинице: "Мирно спавај, нећу те заборавити" (ФОТО)
"МИРНО спавај, а ја те никада нећу заборавити..."
23. 04. 2025. у 13:02
Коментари (1)