КАДА ЋЕ КРАЈ ПАНДЕМИЈЕ? Вирусолог др Ана Банко открива колико су моћне вакцине против нових сојева вируса (ВИДЕО)

Novosti online

30. 03. 2021. у 19:06

СВЕ више вакцинисаних, али и број новозаражених расте.

КАДА ЋЕ КРАЈ ПАНДЕМИЈЕ? Вирусолог др Ана Банко открива колико су моћне вакцине против нових сојева вируса (ВИДЕО)

Фото: РТС принтскрин

Вирусолог др Ана Банко рекла је да је вакцинација једини избор ако причамо о крају пандемије. Мутације врируса су његова приордна појава, не могу да кажем да не може да угрози процес вакцинације, али у овом тренутку га не угрожава, истакла је Банко.

Она је рекла, гостујући у Београдској хроници, да од нас зависи када ће се све ово завршити.

Истиче да је једино решење за крај пандемије вакцинација.

- Током годину дана могли смо само да се надамо другим решењима, данас решење имамо, вакцинација је једини избор ако причамо о крају пандемије или бар оном делу тока трансмисије где можемо да говоримо о контроли над ширењем овог вируса - рекла је Банко.

Говорећи о томе да ли вирус који мутира може да угрози процес имунизације, подсећа да су мутације врируса његова приордна појава.

- Не могу да кажем да не може да угрози процес вакцинације, у овом тренутку га не угрожава, али што дуже вирус циркулуише у полулацији, он има превише домаћина и прилика да мутира и дајемо му му у ствари превише прилика да створи онај тзв. мутант који би потнцијално био отпоран на вакцину - истакла је Банко.

Према њеним речима, вакцине могу да се адаптирају, али брзина процеса вакцинације мора да иде током који је бржи од вируса.

Нова мутација короне у Индији

Рекла је да је најновији сој индијски "дупли мутант". "Код њега се појављује мутација коју срећемо код варијанти које смо дефинисали као забрињавајуће, као што су две калифорнијске варијанте, а с друге стране има мутацију на месту бразилске и јужноафричке варијанте која је на истом месту, али води у другачију измену", каже она.

Ова комбинација не мора нужно да значи да ће ова варијанта бити у неком смеру негативнија по исход ширења оболења или отпорности на вакцину, али морамо да будемо свесни да ће секвенцирање вурусног генома те информације о великом броју циркулишућих варијанти да нам сваки дан и приказују, објаснила је др Банко.

Према њеним речима, варијанте које сматрамо варијантама за забринутост, су оне које дифинишу глобалне организације и њих је пет: британска, јужноафричка, бразилска и две калифорнијске.

Када групишемо варијанте за забринутост идемо у смеру да се брже се преносе, потенцијално су опторне на антитела делимично и да нам ометају процесе дијагностике, истиче она.

Када се стиче колективни имунитет

Др Банко каже да је то чисто епидемиолошко питање. "Овај вирус са свим својим особинама дугим и брзим ширењем нас оповргава - неки почетни имунитет око 60 одсто који смо сматрали да је довољан са епидемиолошке тачке гледишта, данас се помиње 80 односно 90 одсто због разлога измена вируса", подвлачи Банко.

Према њеним речима, важно је да процес вакцинације обухвати велики део становништва, имамо део полулације која не улази у саму вакцинацију, причамо о младим људима - школски узраст, млади од 16 до 20 или 25 година.

- Стратегија вакцинације је ишла у смеру да се вакцинишу људи најлошијег здравља, али трансмисију треба да зауставимо и међу најактивнијим становништвом а то је велики распон од дечијег узраста до радноактивног становништва и због тога се спроводе студије на деци и трудницама - указује Банко.

- Очекујем да се у нареним месецима и ове клиничке фазе показати позитивне резултате, сада добијамо позитивне одговоре и делимичне препоруке шире популације од првих препорука.

Вакцине раде за све мутације

Осврћући се на нерваномерни одзив за вакцинацију, др Банко каже да је то ствар мотивације, едукације и поверења људи, једино наука може донети решење, поверење је кључно, треба искористити прилику да се одговори на све дилеме.

- Вакцине раде за све мутације у овом тренутку, апсолутна ефикасност вакцине постоји у односу на британску варијанту која доминира, нешто смањена ефиканост је код осталих, али не можемо да причамо о томе да су нове варијанте отпорне или резистентне на постојеће вакцине - подвлачи Банко.

Одговарајући на питање да ли свака пандемија траје две године, др Банко указује да је тако трајало до сада.

- Али што нас је све изненадило, и због чека никакав систем пуштања да се људи колектовно заразе, није успео, као у неким скандинавским земљама, јер код ове врсте инфекције имунитет није трајан и дугорочан - рекла је Банко.

- Из тих разлога ову пандемију не можемо ставити у оквире неких претходних искустава - закључила је Ана Банко.

(РТС)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (1)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?