УСТАШЕ ГА УБИЛЕ ЗБОГ ДЕПЕШЕ154? Навршава се 50 година од атентата на Владимира Роловића, амбасадора Југославије у Краљевини Шведској

Д. МАТОВИЋ

07. 04. 2021. у 09:00

ПРЕ пола века, на данашњи дан, у Стокхолму је упуцан југословенски амбасадор Владимир Роловић (1916-1971), који је осам дана касније преминуо од последица рањавања.

УСТАШЕ ГА  УБИЛЕ ЗБОГ  ДЕПЕШЕ154? Навршава се 50 година од атентата на Владимира Роловића, амбасадора Југославије у Краљевини Шведској

Фото Архива

Усташки терористи Миро Барешић и Анђелко Брајковић, 7. априла 1971. упали су у амбасаду СФРЈ, где су ранили и злостављали Роловића. Овај атентат узнемирио је Шведску, Југославију, али и читав свет.

Без обзира на њене године, и оне које су од атентата прохујале, супруга убијеног амбасадора Бранислава Роловић (94) у сећању чува сваки детаљ.

- То се не заборавља - каже нам сабирајући успомене у стану на Врачару препуном породичних успомена.

- Догодило се изненада, неочекивано. Седела сам са амбасадорком Кине када је дошла моја ћерка Жана и рекла да је на Владимира извршен атентат. Био је недељу дана у болници.

Истина Предраг Роловић, Фото М. Анђела

Свести није долазио. Ми, у агонији, као и он. Знали смо да је крај близу, да је нада узалудна. Владимир је био увек насмејан, ведар, стално је певушио. Било и прошло, али се памти.

Током истраге о убиству исписано је око 2.000 страница, ипак, и даље нису до краја утврђени разлози његове ликвидације.

- Нашу породицу данас највише мучи што убиство није расветљено до краја, што не знамо истину - говори нам амбасадоров син Предраг Роловић, који је имао 20 година када му је отац убијен.

- Обилазили смо институције, надлежне, и свуда наилазили на зид ћутања. Архиве су и даље недоступне, без обзира на то што је обавезних 30 година чувања тајне давно истекло. Тата је у Стокхолму био амбасадор свега четири и по месеца. Било је то време Маспока у Хрватској.

Туга Бранислава Роловић, Фото М. Анђела

Отац је ишао по великим фабрикама, као што је "Волво", које су запошљавале многобројне југословенске раднике. Сазнао је да одређени хрватски екстремисти, касније се испоставило усташе, врше притисак на њих да помажу хрватску борбу за отцепљење. Шокантно је било откриће да Матица Хрватска сарађује са екстремном хрватском емиграцијом. Тата је у почетку слао затворене депеше, а последње две-три, са експлозивним садржајем, послао је на више адреса отворене, да не може да се заташка.

НЕИСТИНЕ НА ХРВАТСКИМ ПОРТАЛИМА

РОЛОВИЋ је носилац југословенске споменице и других одликовања. После рата добио је посао у Озни. Био је начелник персоналне управе у Удби, једно време министар у црногорској влади, па амбасадор у Норвешкој и Јапану. У неким његовим биографијама, које круже интернетом, пише и да је био управник на Голом отоку.

- Мој отац је само једном обишао Голи оток и није се дуго задржао. Није био управник, нити се тамо задржавао - каже Предраг Роловић.

- Хрватска служба је активна на интернету, а важно је да "оцрне" мог оца како би умањили зверство. Пишу да је Роловић убио на хиљаде хрватских часника, жена и деце, да је возио спортски ауто, имао вилу на мору, урадио пластичну операцију. Ништа од тога није тачно, али пуцати три пута човеку у главу, што су атентатори урадили, је масакр.

У депеши коју је, како су нам испричали Роловићи, видела амбасадорова ћерка Жана неколико недеља пре убиства, било је прецизно написано да је усташка емиграција организована, јака, да је добро финансирана. Депеша је послата Савезном секретаријату иностраних послова и уписана под бројем 154. Породица већ годинама тражи да се тај документ пронађе и обелодани.

Срамота Споменик Барешићу у  Драгама, Фото Тwitter

- Мој супруг је добио позив да дође у Београд, вероватно на консултацију зато што садржаји депеша нису били у складу са братством и јединством - каже Бранислава Роловић. - Требало је да путује дан после атентата. Очекивао је критику, говорио ми је да ће можда отићи у пензију. Међутим, догодио се атентат и стављена је тачка. Он је спречен да се појави у Београду. Наш пријатељ који је прочитао садржај депеше ми је рекао да сматра да је и он храбар човек, али да не верује да би такве телеграме слао. Атентатори су били вршњаци мога сина, деца рођена у Југославији. Како су они могли да буду толико острашћени?!

Убице Анђелко Брајковић и Миро Барешић, Фото Википедија

Атентатори Барешић и Брајковић ухваћени су и осуђени у Шведској на доживотну робију. Ипак, после неколико година су ослобођени, а током деведесетих Барешић је учествовао у грађанском рату у СФРЈ. Атентатор на југословенског амбасадора чак је пре пет година добио и споменик у родним Драгама код Пакоштана.

- Нисмо могли да се бунимо. Немоћни смо, нажалост, да било шта променимо - каже Роловићева удовица. - Подизањем споменика Барешићу још једном су убили Владимира.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

СВЕТСКИ ДАН СРЦА: Активан приступ може спасити животе