АВИОНИ СУ КИДИСАЛИ НА "ЖЕЖЕЉА", ДОКРАЈЧИЛИ ГА 26. АПРИЛА: Пре 22 године НАТО бомбе су у Новом Саду срушиле последњи мост на Дунаву
СНАЖНЕ детонације одјекнуле су и потресле Нови Сад у глуво доба ноћи тог 26. априла, ратног пролећа 1999. године. Агресорски НАТО пројектили немилосрдно су кидисали на Жежељев мост, одлучни да га сломе и да сконча у дунавским дубинама.

Фото: Јарослав Пап
Претходно је данима пркосно одолевао. Прозван због тога мучеником, али истовремено и мостом-херојем, данима рањаван, није издржао, и у 1.20 се суновратио у реку. Те ноћи, Новосађани су остали и без трећег, тада последњег изграђеног моста, а обале Дунава са бачке и сремске стране, ништа није повезивало.
Целокупна бетонско-армирана конструкција и лукови су немоћно потонули у велику реку. Остали су само крајеви на обе обале и носач, тужно подсећајући да је до тада ту био мост. Његовим рушењем, више од 40.000 становника сремске стране остало је без воде, а Новосађани су се неколико дана патили са водоснабдевањем због пресеченог главног доводника.
Туговали су Новосађани за Жежељевим мостом. Истог јутра су се скупили на обали, и у неверици гледали оно што је од њега остало. Остављали су цвеће, палили свеће. Било је и оних који нису крили сузе.
Пре него што ће те кишне априлске ноћи пре 22 године бити срушен, "Жежељ", како су Новосађани из милоште називали овај мост, гађан је и 22. априла у 15.10 са четири пројектила. Пре тога ноћу, и увек је био тешко оштећиван. Дело чувеног неимара наше мостоградње академика Бранка Жежеља, по којем и дан данас носи име, ратног априла 1999. године било је погођено са најмање 15 пројектила, од којих су они у двадесет шестој априлској ноћи били огромне разорне моћи и пресудни.

Фoтo: Н. Карлић
Жежељев мост је грађен од пренапрегнутог бетона, а у саобраћај је пуштен 1961. године поводом Дана ослобођења града 23. октобра. Припрема за његову градњу започеле су шест година раније. Био је друмско-железнички мост дужине 446 метара и ширине 21,50 метара.
НОВОСАДСКИ МОСТОВИ
РАТНЕ 1999. године, обале Дунава у Новом Саду остале су без сва три моста. Варадински, који су Новосађани највише волели, срушен је у зору првог априла у 5.05. Када је грунула ракета, на средини моста се затекао Новосађанин Олег Насов. Нажалост, није му било спаса.
Два дана касније, 3. априла у 19.55 срушен је и Мост слободе. На грандиозном мосту који је спајао Нови Сад и Сремску Каменицу, у тренутку када је погођен, рањено је седморо људи који су се затекли на њему. Њихово спасавање је било врло драматично.
Деветнаест година од рушења, у свој својој блиставој лепоти, белим грандиозним луковима, Жежељев мост од 1. септембра 2018. године поново грли сремску и бачку обалу, када је у присуству Александра Вучића, председника Србије, и Јоханеса Хана, европског комесара, свечано пуштен за друмски и бициклистички саобраћај као и за пешаке.
Препоручујемо

РАТ НОБЕЛОВАЦА ЗА СРБИЈУ: Једни сипају НАТО бомбе, а други узвраћају забрањеном истином
27. 03. 2021. у 18:34

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ТРАМП ЗАСПАО И ЗАХРКАО НА САХРАНИ ПАПЕ? У њега је ушао дух "Успаваног Џоа" или то баш и није тако?
"УСПАВАНИ Доналд" на делу или баш и не?
27. 04. 2025. у 14:11
Коментари (1)