ЧУДА У СВЕТИЊИ ОГРАЂЕНОЈ ЖИЦОМ: Репортер "Новости" у манастиру Будисавци у Општини Клина, на Косову и Метохији

Драгана Зечевић

04. 05. 2021. у 07:39

ЧУВАЈУ нас Бог и Мајка Божја, као и све људе који верују у њих. Иако је светиња ограђена бодљикавом жицом, а полиција је на самом улазу у светињу, ипак се уздамо највише у Божју помоћ.

ЧУДА У СВЕТИЊИ ОГРАЂЕНОЈ ЖИЦОМ: Репортер Новости у манастиру Будисавци у Општини Клина, на Косову и Метохији

Фото Архива

Тако нам говоре монахиње у манастиру Будисавци у метохијској општини Клина. До светиње која се налази на брдашцу изнад истоименог села настањеног Албанцима, долази се путем који води из Истока и од реке Бели Дрим. Раскош метохијске земље и природе на којој су наши великодостојници градили светиње присутан је на сваком кораку. Зато није ни чудо што је Света Јелена Дечанска одабрала баш ово место да се сагради светиња налик на Високе Дечане.

На улазу у светињу затичемо пункт у којем дежура припадник косовске полиције. После легитимисања дозвољава нам да уђемо у манастирско двориште, а монахиње ипак пристају да приме ненајављене посетиоце. Подсећају нас да су посете светињама забрањене због епидемије, али због пута који смо превалили не желе да нас врате док не обиђемо светињу.

Али, за јавност, ипак не желе да говоре јер, кажу, немају благослов.

ПОМОЋ МОНАХИЊАМА У ИЗОЛАЦИЈИ

МОНАХИЊЕ се радују свакој посети јер су овде заиста у изолацији. У набавци намирница помаже им монаштво и свештенство из других светиња, а ми им обрађујемо имање надомак светиње где узгајају кукуруз и пшеницу за потребе живине - прича нам повратник у селу надомак Клине, који је везан за овај храм где се крстио и долазио још као дете.

ЧУДО Отац Серафим, Фото Архива

И док једна од три монахиње у овој светињи, најмлађа од њих, износи послужење, посне колаче и кафу, сазнајемо да је светиња саграђена у 14 веку. Ктитор светиње је краљица Јелена, сестра Стефана Дечанског, која је дала новац да се сагради манастир налик Дечанима. Али извођачи радова су саградили мању црквицу.

- Када је дошла да погледа завршену цркву, видевши да није испуњена њена жеља изрекла је клетву: "Дабогда жабе шетале по цркви." И заиста дуги низ година око цркве су се настањивале жабе. Срећом последњих година су нестале - сазнајемо мање познату причу о цркви посвећеној Преображењу Господњем. И док нам понављају да их суседи Албанци јер, више Срба у ближем окружењу нема, не дирају, сазнајемо да и они долазе да се моле у светињи.

Фото Архива

- Долазио је један Албанац из села чији синчић није могао да говори до шесте, седме године и био је, иако дете, нервно растројен и веома немиран. Монахиње су му казале да га доведу у светињу да му прочитају молитву за здравље што је он и учинио. После нам се похвалио да је дечак боље и да више нема проблема са говором - причају нам повратници из метохијских села у општини Клина који често долазе у овај манастир.

КИДНАПОВАЊЕ И РАСЕЉЕНИ СРБИ

ПОДСЕЋАЈУ на киднаповање монаха Стефана Пурића и једног сеоског учитеља, јуна 1999 године када су ишли у набавку намирница јер су у манастиру уточиште пронашле избеглице, мештани околних села појашњавају да су њих двојицу киднаповали по повратку у манастир.

- Испред манастирске капије су им остала колица пуна намирница, а касније смо чули да су оца Стефана растргли у затвору Дубрава недалеко од Истока - причају нам повратници у општини Клина на чијем се подручју налази манастир Будисавци. Иначе, од око 8.500 Срба колико их је живело, у општини Клина их сада има свега неколико стотина.

Причају нам да је у манастиру који је под заштитом државе као историјски споменик, од 1957. године боравио отац Серафим, родом из Куршумлије од породице Копривица, који је читао молитве. Нон-стоп је био у цркви и ту је преминуо 1997. године.

МОЛИТВЕ Цело сестринство чине три монахиње, Фото Архива

- Ако се неко разболи, не може да се уда или ожени, он им је читао молитве и све су се испуњавале - причају нам у манастиру о молитвама оца Серафима.

Присећају се приче о болести српског дечака коме није било боље ни поред тога што га је мајка водила код свих могућих лекара. Тако је идући возом који пролази пругом недалеко од манастира, мајка одлучила да га доведе до оца Серафима да га крсти. Детету више, како нам кажу, није требао лекар.

Иако су посетиоци у овој светињи ретки, ипак дођу често свештеници из других светиња али и расељени Срби из метохијских општина. Поготову о већим празницима када на литургијама буде њих десетак, петнаест. Многи од њих напомињу да иако можда јавности није познат, манастир Будисавци је у срцу свих Срба из Метохије и читавог Космета.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (2)

СТАРТ(АП)ОВАЛА  ЈОШ ЈЕДНА УНИВЕРЗУМ АВАНТУРА: Пројекат компаније Mozzart ближи се великом финалу