ОТРГАО ОД ЗАБОРАВА ВИШЕ ОД 15.000 СРПСКИХ ЈУНАКА: Др Милоје Пршић направио списак погинулих старешина у Великом рату
"А КАД је грануло јутро 14. августа, наши су се нашли пред самим бугарским рововима. Један пропланак, леп као у пролеће, сав изривен бомбама и зрнима, раздвајао је два непријатеља.
Није било могуће овако остати. Капетан Драгутин крете своју чету - опстанка је било само ако се бугарски ровови освоје и Бугари отерају.
- На челу чете он пође на јуриш, његовој чети следоваше остале чете, и кад је он погођен лежао на самом бугарском рову, само су гласници бугарски могли да побегну и јаве пораз."
Овако је мајор Сава Витомировић, у некрологу у "Ратнику", непосредно након рата 1919. године, описао погибију капетана Драгутина П. Стефановића на Ветернику августа 1916.
ПОШТОВАЊЕ
- У ову споменицу нису ушла имена 71.000 војника и старешина које смо изгубили 1912. и 1913. а то је чинило 31,55 одсто оперативног састава војске. Само током пегавца 1915. уочи Макензенове офанзиве Србија је остала без најамање 127.000 цивила и војника. Уследила је Албанија и повлачење. У 1914. и 1915. Србија је изгубила 1.050.000 људи или четвртину популације. Ова књига је направљена да се то не заборави - објашњава професор.
Пуковник проф. Милоје Пршић, најугледнији српски војни архивиста, овај некролог мајора Саве Витомировића одабрао је за "слику једног времена" у коме је Србија, сва крвава и у завојима након Првог светског рата, пописивала своје пале јунаке.
Објашњава, за "Новости", да је то био период првих пет година након Великог рата и додаје да су након тога "политички ентузијазам" и интересовање да се жртве, цивилне и војне, попишу за сва времена - у Краљевини три народа нагло спласнули.
Споменица за 15.819 палих српских старешина у Првом светском рату, коју је Милоје Пршић са сарадницима из архива направио 100 година касније, први је овакав "споменик палима" направљен код нас.
- Нису пописани сви погинули, али велика већина јесте - говори Пршић.
- Ову књигу сам замислио као прву "јавку" српских бесмртника и очекујем да ће бити "дописана". Уз имена официра и подофицира налази се и неколико реченица како и где су пали јунаци за отаџбину.
ОФИЦИР И ИСТОРИЧАР
ДР Милоје Пршић, сем војних школа, завршио је историју и докторирао на Филозофском факултету у Београду. Био је начелник Војноисторијског института, начелник Катедре за војну историју и закратко после 5. октобра именован је за човека за сарадњу са Хашким трибуналом. Због "сарадње" Борис Тадић га је сменио, пензионисао и оставио без чина генерала. Раније је био секретар Међународне комисије за упоредну војну историју и уредник еминентног међународног часописа на енглеском "Ревија међународне војне историје". Дуго година уређивао је "Војноисторијски гласник."
У састављању списка погинулих и умрлих старешина непосредно после рата, коришћени су архиви Српске војске и Војске Краљевине Југославије и целокупни архив Војноисторијског института. Само теренски рад провере је трајао пуних осам година.
- То је искуство које које мора да доживи сваки човек који се бави историјом.
Од округа до округа, практично од цркве до цркве широм републике, листане су књиге и поређена имена палих јунака.
Нема "дуплих" хероја, али сигурно има неуписаних - каже Пршић.
- Тек као "историчар у годинама", видео сам књиге споменице мртвим јунацима руком писане у селима Србије. Ко то није видео, не може да разуме са којом љубави и пожртвовањем је српски војник бранио отаџбину.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (2)