ПРОЛЕЋНИ МИНУС ОБРАО КАЈСИЈУ: Воће у појединим деловима Србије делимично страдало због снега и мраза

Ј. Субин

22. 04. 2022. у 10:27

СНЕГ и минус који је ових дана захватио поједине делове Србије, нарочито воћарске крајеве, готово извесно ће утицати на шљиву, кајсију и малину. У вишим пределима изнад Ивањице, крају чувеном по "црвеном злату", претходних дана снега је било и до 70 центиметара. Воћари ће тек сагледати колике су последице на род и које нас цене очекују ове сезоне.

ПРОЛЕЋНИ МИНУС ОБРАО КАЈСИЈУ: Воће у појединим деловима Србије делимично страдало због снега и мраза

Фото: Н.Живановић/М. Стевановић

Код малине, у брдским крајевима, ластари су, кажу стручњаци, од два до три центиметра, па их снег неће изломити, али би мраз могао да им нашкоди.

Зима усред пролећа "шокираће" воће, што није добро. А кад је нагло отоплило, пољопривредници ће морати да додатно уложе у агротехничке мере.

- Преко ноћи је пао снег и забелео је цео воћњак - испричао нам је Дејан Тодоровић, чији се воћњак налази у селу Сушица код манастира Грачаница. - Имам у четири воћњака око 450 стабала шљиве. Видећемо да ли ће и каква штета бити кад отопли.

Како су нам рекли воћари из Миоковаца, једног од најпознатијег места по кајсији, мраз је ухватио доњи део села и ту је воће доста страдало. Горњи део је добро прошао, па није било мраза. А то што је смрзло, одмах поцрни и отпадне.

И док се чекају лепши дани, део воћара, нарочито малинари, већ калкулишу која би могла да буде цена овогодишњег рода. Према речима Добривоја Радовића, председника Асоцијације произвођача малине и купине, аконтна цена малине у гајбицама биће од 600 динара за килограм. Крајња би могла да буде 800, па и 1.000 динара.

- Када је реч о пласману, од 2019. године имамо недостатак од око 20.000 тона - испричао нам је Радовић. - Хладњаче су склопиле уговор са иностраним купцима, а роба није испоручена. То се пренело на 2020. годину, па на 2021. када је била суша као елементарна непогода. За време ковида малина се куповала и достигла врхунске цене. Виламет је плаћан прошле године од 420 до 450 динара за килограм. А због малих количина малина Пољаци су узимали од нас. Имали су уговоре са великим компанијама из Европе, а нису имали сировину.

Према речима Радовића, хладњачари су недавно давали на уговоре доплату од 15 до 20 динара по килограму, како би резервисали овај род.

КУПИНА ПРОШЛЕ ГОДИНЕ ПОСКУПЕЛА

ДОБРУ цену прошле године имала је коначно и купина. Многи су престали да је гаје, управо због ниских откупних цена, јер се у претходном периоду продавала за неких 35 динара за килограм.

Лане се ово бобичасто воће плаћало од 350 до 400 динара за килограм. Ове године очекује се да иде и до 500 динара, јер је највећи део купињака извађен.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.

17. 04. 2025. у 11:29

КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ: Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)

РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.

17. 04. 2025. у 15:25

Коментари (0)

GATES OF OLYMPUS SUPER SCATTER САМО НА SOCCERBET-У