ГОДИНА ЗА ОПОРАВАК ПРИВРЕДЕ: Министарство привреде и Развојна агенција Србије припремили низ програма

Ј. Су. - С. Б.

30. 12. 2020. у 10:38

ПРОБЛЕМИ које је донела пандемија и борба са њом могли би се окончати наредне године. Министарство привреде очекује у 2021. смиривање ситуације и раст привреде. А да би се бизнис што лакше опоравио, припремају програме за подстицање инвестиција и раст домаћих предузећа.

ГОДИНА ЗА ОПОРАВАК ПРИВРЕДЕ: Министарство привреде и Развојна агенција Србије припремили низ програма

Фото Н. Фифић

У наредној години надлежни планирају нови програм за подршку женама почетницама у пословању, како би се подстакао развој женског предузетништва. Укупан износ бесповратних средстава из буџета који је планиран за спровођење сва четири програма подршке је - две милијарде динара.

Од тога се 1,55 милијарди динара односи на Програм за подршку малим и средњим предузећима за набавку опреме, 200 милиона намењено је Програму за развојне пројекте, а 150 милиона динара иде на Програм за подршку почетницима у пословању. За подршку женама, почетницама у пословању, планирано је да се издвоји из буџета 100 милиона динара бесповратних средстава.

- У наредној години очекујемо смиривање ситуације и раст предузећа - кажу у Министарству привреде. - Министарство привреде ће наставити да прати стање у привреди и биће у контакту са привредницима како би се благовремено реаговало у случају потребе. У складу с тим очекивањима, припремају се програми за подстицање инвестиција и раст привредних субјеката.

Уколико се остваре сва четири програма и искористе њима предвиђени подстицаји, у привреду Србије ће се инвестирати најмање 9,2 милијарде динара. Из Министарства привреде поручују да су у завршној фази преговора са Европском инвестиционом банком (ЕИБ) за кредит од 200 милиона евра, кроз који би се пласирала нова линија инвестиционих кредита за подстицање раста малих и средњих предузећа.

- Ово би били изузетно повољни кредити, какви до сада нису пласирани на нашем тржишту, а повољност би се огледала кроз дугу рочност и повољну каматну стопу - истичу у Министарству привреде.

Привредници наредне године могу да рачунају и на подршку кроз програме Развојне агенције Србије.

Новац за нове машине и опрему - мала и средња предузећа, моћи ће да се пријаве крајем првог тромесечја за средства за набавку нове производне опреме. Предузећа могу да добију субвенцију до 25 одсто нето вредности набавке опреме. Фирма је у обавези да обезбеди учешће од пет одсто, док ће се преосталих 70 одсто вредности опреме обезбедити из кредита пословних банака или финансијског лизинга лизинг-компанија укључених у овај програм.

Средства за дигитализацију производње - привреда ће и у 2021. години моћи да се пријави за Програм подршке привредним друштвима за улазак у ланце добављача мултинационалних компанија (МНК). Моћи ће да конкуришу фирме из аутомобилске индустрије, произвођачи уређаја и компоненти за аутомобилску индустрију, предузећа која се баве обрадом метала, сектор машина и опреме за друге намене, гумари и сектор пластике...

Суфинансираће се, између осталог, куповина и инсталација индустријских робота, опреме за аутоматизацију, дигитализацију, оптимизацију постојећих производних процеса, куповина и инсталација аутономних робота са способношћу учења. Јавни позив биће расписан почетком другог квартала 2021.

Подршка прехрамбеној и дрвној индустрији - почетком другог квартала биће објављен позив за учешће у Програму подршке промоције извоза ММСП, а циљна група су микро, мала и средња привредна друштва која послују у сектору прехрамбене индустрије и сектору дрвне индустрије - производња намештаја.

Савети и обуке за задругаре, кластере и ММСПП - у првим месецима нове године привредници ће моћи да се јаве регионалним канцеларијама РАС-а и бесплатно добију шест стандардних услуга, од информација, обука, саветодавних усуга, до менторинга, промоције и теренске контроле функционисања предузећа. Циљна група и корисници ових услуга су будућа и постојећа ММСПП, задруге и кластери.

Рефундација 50 одсто трошкова за учешће на међународним сајмовима - у 2021. се наставља РАС - SIPPO Програм подршке извозу, швајцарске фондације за међународну сарадњу и развој Swisscontact. Реализацију прате Привредна комора Србије и Кластер модне и одевне индустрије Србије - FACTS.

Подршка обухвата студијско путовање за истраживање циљаног сајма, наступ на међународним сајмовима у иностранству и увођење нових бизнис модела. Субвенције иду до 50 одсто укупних оправданих трошкова без ПДВ, по принципу рефундације, а поред финансијске подршке, обезбеђено је 50 сати бесплатне менторинг услуге.

Сати бесплатних савета - обезбеђена су два програма менторинга. Један је бесплатне услуге саветовања предузећа из сектора прерађивачке индустрије. Фирме добијају по 50 сати свеобухватне подршке 70 сертификованих ментора. За други програм и добијање "личног саветника" моћи ће да се јаве микро, мала и средња предузећа и предузетници, почетници у пословању који не послују дуже од три године, и постојећа ММСПП и задруге. Почетници у пословању добијају 25 сати бесплатног саветовања док постојећа ММСПП и задруге могу да добију до 50 часова. Од почетка реализације програма до краја 2020. ове услуге менторинга користило је 2.570 предузећа у Србији.

ФОНД ЗА РАЗВОЈ У 2021. ПЛАСИРАЋЕ 18,7 МИЛИЈАРДИ ДИНАРА

УЗ КРЕДИТ И БЕСПОВРАТНА СРЕДСТВА

ФОНД за развој Србије планира да у наредној години пласира 18,7 милијарди динара у различите програме подршке домаћој привреди. За финансијску подршку стартап предузећима у Србији, у комбинацији са бесповратном помоћи (30 одсто/70 одсто) и кредита Фонда за развој, биће пласирано 500.000.000 динара, од чега 150.000.000 бесповратних средстава и 350.000.000 динара кредита.

Стартап кредити за женско предузетништво, планирани су као комбинација бесповратне помоћи (35 одсто/65 одсто) и кредита Фонда за развој. За пласман је планирано 285.714.285,71 динар, од чега 100.000.000 бесповратних средстава, у комбинацији са 185.714.285,71 динара кредита Фонда.

Финансијска подршка за развојне пројекте/инвестиције у привреди за предузетнике, микро и мала правна лица планираних у виду комбинације бесповратне помоћи (20 одсто/80 одсто) и кредита Фонда. Укупни планирани пласман је милијарда динара, од чега је предвиђено 200.000.000 динара за бесповратна средства, а 800.000.000 динара за кредите Фонда.

Дугорочни кредити за микро, мала, средња предузећа и велике привредне субјекте, за трајна обртна средства, а за 2021. годину је планирано 500.000.000 динара. Инвестициони кредити/Европска инвестициона банка - ЕИБ, планирани пласман за наредну годину износи 30.000.000 евра. Кредити за ликвидност Ковид 19 и Кредити за туризам, угоститељство и саобраћај/Европска инвестициона банка - ЕИБ, планирани пласман за наредну годину износи 110.000.000 евра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ЛЕПЕ ВЕСТИ ЗА ОНЕ КОЈИМА ЈЕ ДАЛАС У СРЦУ: Познато када ће се Лука Дончић вратити на терен